לרקוד סירטאקי ולשתות אוזו

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

"זו החלטה יוונית", אמר השבוע בכעס שר האוצר, בתגובה על ההצבעה הגורפת בכנסת, שקבעה: גיל הפרישה לנשים לא יעלה. יובל שטייניץ צודק. ההחלטה אמנם מזכירה את השיטה היוונית, שחילקה לציבור הטבות, מתנות ומענקים - עד שקרסה.

הפרלמנט היווני היה מפורסם בטוב לבו. הוא פעל להגדלת ימי החופש, להקטנת מספר שעות העבודה, להעלאות שכר ולהנהגת פנסיה מוקדמת. הבעיה היחידה היתה, שיום אחד התברר שהגירעון שם יצא מכלל שליטה והחוב הגיע לשמים. לכל היה ברור לפתע, שיוון לא תוכל לעמוד בהחזר חובותיה והיא נקלעה לפשיטת רגל, שחייבה תוכנית קיצוצים אכזרית בקצבאות הרווחה, בבריאות, בשכר, וגם בפיטורים של עשרות אלפים.

אמנם החלטה רעה אחת אינה גורמת להתמוטטות, אך אם תמשיך הכנסת לרקוד סירטאקי, לנגן בבוזוקי וללגום אוזו, ותעביר עוד כמה החלטות פופוליסטיות, נגיע גם אנו למשבר נוסח יוון. ומי יוכרזו אז כאשמים? לא 77 חברי הכנסת הטובים שהצביעו בעד אי העלאת גיל הפרישה לנשים. האשמים יהיו שטייניץ ובנימין נתניהו.

עשו לנו וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

הואיל והשניים מבינים זאת היטב, הם החליטו לעמוד כחומה בצורה מול כל ניסיון לפרוץ את התקציב, ולא חשוב אם ניסיון הפריצה יגיע מאהוד ברק, חיים כץ, או שלי יחימוביץ'. המבחן הראשון שלהם יהיה תקציב 2012. כבר היום ברור, שאם לא ייעשה מאומה, הגירעון בשנה הקרובה יהיה גדול מהתכנון בכ-9 מיליארד שקל. הוא יהיה 3% מהתוצר - ולא 2% ממנו, וזה מסוכן. כי הצמיחה בשנה הבאה תהיה 2.8% בלבד, והמשמעות היא שהחוב הציבורי יעלה יחסית לתוצר. אלה חדשות רעות בעולם שבו חברות הדירוג בוחנות בשבע עיניים את גודל החוב של כל מדינה.

למצב ביש זה הגענו עקב חגיגת הוצאות ותקציב מנופח ב-2011 ו-2012. הממונה על התקציבים אז, אודי ניסן, שכח את תפקידו על לוח השח-מט. שם לכל כלי יש תפקיד מסוים וצורת הילוך משלו. סוס אינו יכול להיות רץ, ורץ אינו יכול להיות מלכה. ותפקיד הממונה הוא להיות הגזבר הרשע שאומר "אין לי", ולא אמא תרזה שמחייכת ואומרת "יש לי".

הבעיה היתה, ששטייניץ נתן לניסן גיבוי מלא, מתוך מחשבה מוטעית, שאפשר להגדיל הוצאות ולצאת מזה בשלום. היום שטייניץ מבין את הטעות, והוא מודאג מאוד ממצב התקציב ב-2012. בצד ההוצאות צפויה להיות חריגה של שניים-שלושה מיליארד שקל עקב כמה סעיפים שיצאו מכלל שליטה, כמו הסכם השכר עם הרופאים, העלאת שכר המינימום, חקיקה פרטית בכנסת וכמה החלטות ממשלה יקרות. בצד ההכנסות צפויה ירידה חריפה בגביית המסים עקב ההאטה במשק.

במצב העולמי הרגיש שבו אנו מצויים, אי אפשר להמשיך לשבת בחיבוק ידיים. שר האוצר ואתו הממונה על התקציבים, גל הרשקוביץ', מוכרחים לעשות קיצוץ של 9 מיליארד שקל בתקציב. זה לא קל, אבל זה אפשרי. זה לא כלום לעומת הקיצוצים החדים הנעשים בימים אלה באירופה.

במסגרת הקיצוץ לא תהיה ברירה אלא להקפיא את התוכנית לחינוך חינם לגילאי שלוש-ארבע וליום לימודים ארוך לגילאי שלוש-תשע. כמו כן תיאלץ הממשלה לדחות פרויקטים, להתייעל בכוח אדם ולהקטין את תקציב הקניות בכל משרדי הממשלה - כולל קיצוץ עמוק בתקציב הביטחון. העלאת מסים נוספת איננה רצויה. היא תגרום להעמקת ההאטה.

הבעיה היא, שהמשבר העולמי לא יסתיים בתוך שנה אחת. לכן צריך להתכונן כבר עכשיו לשנת התקציב הקשה של 2013. גם שם יידרשו קיצוצים וגזירות לא נעימות.

נכון שהרבה יותר נעים לרקוד סירטאקי, לנגן בבוזוקי ולשתות אוזו. אבל אנחנו לא רוצים לבלות בימים כמו זורבה היווני, ולהתעורר למחרת עם הנג-אובר קשה וראש מפוצץ מרוב "החלטות יווניות".

Read this article in English: Dancing the sirtaki and drinking ouzo

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ