כיבוש הנשים

רחל נאמן
רחל נאמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחל נאמן
רחל נאמן

ייתכן, שאנו עדים, בימים אלה ממש, לשינוי פניה של החברה הישראלית. שני מושגים שחילחלו לחיינו בתקופה האחרונה, תג מחיר והדרת נשים, הם הסמנים המובילים, ויש ביניהם קשר הדוק. תג מחיר, לכאורה מושג שקשור לקבוצה מינורית קיצונית של מתנחלים, הוא ביטוי למוכחש שהחברה הישראלית (המדומיינת) אינה מסוגלת להכיל. המוכחש הזה הוא העוול המתמשך שכרוך בכיבוש, ותג המחיר הופך אותו על פניו, כפי שהופכים כפפה, ומכריז בריש גלי שהמתנחלים הם הקורבן ולא הפלסטינים.

פרדוקס זה אפשרי משום שהחברה הישראלית לא הצליחה להתמודד עם העובדה שבקרבתה, או אולי מוטב לומר בקרבה, יושבת אוכלוסייה גדולה משוללת זכויות שהיא אחראית למצבה. המגמה, הלא מודעת, של פעילי תג מחיר היא פריצה של המוכחש החוצה והכלתו, אידיאולוגית ופיסית, כחלק מהקיום של המדינה הציונית. הפירוש המעשי של עמדה זו הוא סיפוח השטחים הכבושים והענקת זכויות שוות לפלסטינים. מאחר שמהלך זה אינו אפשרי, הפעולות האלימות של הימין המשיחי הקיצוני יימשכו ואף יקצינו.

מצד שני, הדרת הנשים במרחב הפנימי של ישראל, בגבולות הקו הירוק, מסמנת בגלוי את אי יכולתה של החברה החרדית להכיל את האשה כסובייקט עצמאי, ועתה הדברים מוחצנים בשל התפשטותה של החברה החרדית מעבר לגבולות הגטו לתוך המרחב הציבורי החילוני. הדרישה מנשים לשבת באחורי האוטובוסים, או דחיקת חיילות מטקסים רשמיים, לדוגמה, אינה שונה מהאיסור על פלסטינים לנסוע בכבישים שנסללו במיוחד למען המתנחלים. אבל יש כאן עוד מוכחש אחד, חשוב אף יותר, והוא שאנו מדמיינים את עצמנו כחברה אחת בשעה שלמעשה מתקיימות זו לצד זו שתי חברות, חילונית וחרדית, שאינן מסוגלות להכיל זו את זו. יש לכך ביטויים שונים כבר זמן רב, אך עכשיו המוכחש פורץ החוצה בכוח, והתוצאה היא סילוק הנשים מהמרחב הציבורי.

נתניהו טוען שמדינת ישראל היא דמוקרטית, מערבית וליברלית, ושהמרחב הציבורי פתוח ובטוח לכולם. אבל אמירה זו מבטאת דווקא את המוכחש, כי ישראל אינה דמוקרטית, אינה ליברלית, והמשטרה אינה עוצרת את פורעי החוק. האמירה של נתניהו היא ריקה, כי כדי להתמודד עם שתי הבעיות הללו אין די בשוטרים, כאן צריך רוח מדינית חדשה, וכל זמן שפעילי תג מחיר פועלים ללא מפריע, אין שום סיכוי שמישהו יעצור את ההתנכלות לנשים.

מהותית, אין הבדל בין דחיקת נשים למושב האחורי ובין נישול פלסטינים מזכויותיהם ואדמתם. בשני המקרים, ציבור אחד משתלט על ציבור אחר ושולל את זכויותיו בכוח. וכפי שהמדינה אינה מסוגלת להכריע בנושא הנסיגה מהשטחים הכבושים, כך היא גם לא תוכל להכריע במאבק בין ציבור חילוני לציבור חרדי. והתמונה המצטיירת היא אוכלוסייה כבושה משני צדי קו הגבול המדומיין - מחד, הפלסטינים, ומאידך, החילונים, ששחרור האשה הוא חלק עקרוני באג'נדה שלהם ובלעדיו אין להם כלל קיום.

גם קנאי תג מחיר וגם הקנאים החרדים הם מיעוט, ובכל זאת אין זה בלתי סביר שפעולותיהם יובילו לשינוי פני החברה והמדינה. וזאת, משום שפעולות אלה מבטאות צורך אמיתי בפתרון שקשור במוכחש. הכלה של המוכחש פירושה התקדמות במשא ומתן עם הרשות הפלסטינית, והסדרה, ברוח מדינות מתוקנות במערב, של יחסי דת ומדינה. כל עוד שני נושאים אלה, שכרוכים במחיר לא קטן, אינם מטופלים אלא מודחקים, המצב יחמיר ויילך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ