שטחי ההפקר של מדינת ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קהילת הסיקריקים בבית שמש היא רק תוצר נוסף של מדיניות שטחי ההפקר בישראל. שטחים מהם המדינה מדירה את ידיה, עיניה ואוזניה שנים ארוכות, תוך התעלמות מוחלטת מאחריותה לנעשה בתחומם.

שטחי ההפקר המשונים האלו נמצאים על גבעות בגדה המערבית, בעיר לוד, בשכונות הפליטים והמהגרים בדרום תל אביב ובגטאות הדיור והחינוך של עולי אתיופיה. איים קטנים בזרם, שיושביהם הודרו לחלוטין מהמרחב הציבורי בישראל. הסיבות לקיומם של שטחי ההפקר שונות, אבל החוקים בהם זהים: התעלמות כמעט מוחלטת של הרשויות.

כך קיבלה מערכת החינוך החרדית פטור מלימודי ליבה, ישיבות קיצוניות בשטחים נהנות מתקציבים ללא פיקוח, והיועץ המשפטי לממשלה קבע באחרונה שאין מקום להתערב בפסקי הלכה מסיתים. בלוד עדיין ממתינים לעובדי רווחה דוברי ערבית, בניסיון להתמודד עם הרציחות "על רקע כבוד המשפחה", ובדרום תל אביב ישראל הותירה את העמותות והמתנדבים לטפל כמעט לבדם בקשיים של הפליטים ומבקשי המקלט.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

וכשיושבי שטח הפקר קמים לפתע על יוצרם - יורקים על ילדות, שורפים מסגדים, חוברים לארגוני פשיעה או רוצחים את נשותיהם - הפתרון מהיר וזהה: המשטרה נשלחת לעצור את האלימות המשתוללת בעזרת אלימות ממוסדת.

כך עשתה ממשלת בנימין נתניהו כשגברה הביקורת הציבורית על הפשיעה הגואה בלוד (הצפת העיר בשוטרים), כך היא עושה בתגובה לאירועי "תג מחיר" (צוות חקירה מיוחד נשלח לבצע מעצרים מינהליים בגבעות), וכך הבטיח נתניהו לפעול בשטח ההפקר ברמת בית שמש (מעצרים, מעצרים, מעצרים). זהו הסופרטנקר החדש-ישן, גלולת פלא ושמה משטרת ישראל.

יש גם פתרון אחר: להפסיק את הדרת המיעוטים מהמרחב הציבורי. לדרוש פיקוח והשקעה שווה במערכות החינוך והרווחה של החרדים, הערבים, המתנחלים, העולים והפליטים. לדרוש מהמדינה להקצות משאבים להנחלת ערכי שוויון ודמוקרטיה ולאכיפתם בכל מקום.

ובעיקר, לא להסתפק בכמה שוטרים שיכבו את השריפה, ויותירו אחריהם אדמה חרוכה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ