לא לשתוק על הכחשת השואה האיראנית

שלמה אבינרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה אבינרי

בשיח הציבורי על ההתמודדות עם האתגר האיראני, יש להבחין בין הנושא הגרעיני לרטוריקה הגזענית של הנשיא, מחמוד אחמדינג'אד, המכחיש את קיום השואה וקורא להשמדת ישראל.

התגובה לנושא הגרעיני אינה פשוטה, אבל היא נמצאת במרכזו של סדר היום הבינלאומי ונדמה כי היא תופשת תאוצה לאחרונה. לא כן באשר לנושא השני. כאן נכשלו הן הקהילה הבינלאומית והן הציבור היהודי, שלא סיפקו תגובה הולמת.

כפי שניתן לצפות, היו גינויים מפי ראשי מדינות ומנהיגים, אך זה הכל. נניח לרגע שמנהיג של מדינה אירופית היה אומר שהשואה לא התרחשה וכי יש לחסל את מדינת ישראל. אין ספק שהאיחוד האירופי היה מגיב בהחזרת שגרירים, אם לא בניתוק היחסים הדיפלומטיים, או בהכרזה על אותו מנהיג כאישיות בלתי רצויה במדינות האיחוד. בגלל התבטאויות פחות חריפות של ירג היידר, אוסטריה כמעט גורשה מן האיחוד האירופי. על נשיא בלרוס, אלכסנדר לוקשנקו, שאינו מהווה סכנה לאיש, חוץ מאשר לאזרחי מדינתו, נאסרה הכניסה לכל מדינות האיחוד האירופי.

סנקציות כאלה לא הוטלו על אחמדינג'אד, וזהו כישלון פוליטי ומוסרי חמור, דווקא באירופה, שבשנים האחרונות עשתה צעדים משמעותיים כדי להטמיע את זכר השואה בספרי הלימוד ובזיכרון הקולקטיבי. הטיפול בהתחמשות הגרעינית של איראן הוא דבר אחד, אבל כאן מדובר בעניין בסיסי, שבו יכולה אירופה להפעיל את העוצמה הרכה, שהיא מתגאה בה.

עדיין לא מאוחר. אין שום סיבה שהאיחוד האירופי לא יכריז על אחמדינג'אד כאישיות לא רצויה בתחומו. נשיא איראן אמנם לא שש לנסוע ברחבי אירופה - אבל הוקעתו כמצוי מחוץ לתחום תשלח מסר חשוב לעם האיראני. הסנקציות צריכות לחול רק על הנשיא, לא על המדינה. בלתי נסבל שצעד כזה לא נעשה עד כה.

יש גם כישלון יהודי בעניין הזה. בתקופה שבה ברית המועצות אסרה על הגירתם של יהודים, השכילו הקהילות היהודיות למרר את חייהם של הנציגים הסובייטים ברחבי העולם. בהפגנות מול השגרירויות הסובייטיות, בשאלות מביכות בנושאי חופש ההגירה בכל מסיבת עיתונאים של מנהיג סובייטי במערב ובעוד עשרות דרכים, הם הפכו את הנושא היהודי לנטל על המשטר הסובייטי. הכיסוי התקשורתי הנרחב של ההפגנות הללו סייע לעניין.

הקהילות היהודיות לא הגיבו בצורה דומה על הכחשת השואה של אחמדינג'אד ולא על איומיו להשמדת ישראל. אין סיבה שלא יתקיימו הפגנות מול שגרירויות איראן בכל מקום בעולם, ששגרירי איראן לא ילוו בכל הופעה או נסיעה שלהם על ידי מפגינים נושאי שלטים "מכחישי שואה - החוצה!" אין להניח שאחמדינג'אד ישנה את טעמו, אבל כיסוי תקשורתי להפגנות כאלה יגבה מאיראן מחיר כבד בדימויה הציבורי.

ב-27 בינואר 2012 יצוין יום השואה הבינלאומי, שנקבע על ידי האו"ם. עדיין לא מאוחר מבחינת האיחוד האירופי: הוא יכול לעשות את הצעד הסמלי המינימלי ולהכריז על אחמדינג'אד כמוקצה. עדיין לא מאוחר מבחינת הארגונים היהודיים מארה"ב ועד אוסטרליה: הם יכולים לארגן הפגנות מחאה מול כל שגרירות איראנית.

יש דברים שאסור לעבור עליהם בשתיקה, ויש למחות עליהם יום יום ושעה שעה. דבר כזה הוא הכחשת השואה מפי ראש מדינה, כמו גם הכרזה על הכוונה להשמיד מדינה אחרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות