אינכם אדוני הארץ

יהודה בן מאיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה בן מאיר

דקות ספורות לפני שנרצח אמר יצחק רבין ז"ל להמונים שהתכנסו בכיכר מלכי ישראל, ש"האלימות היא כרסום הדמוקרטיה הישראלית". היום אפשר לומר, שהאלימות האידיאולוגית מכרסמת ביסודות הקיום של מדינת ישראל. הסכנה היא לא רק "הדרת נשים", שהרי החרדים הקיצונים פגעו גם בילד דתי שהשתמש בשבת בכיסא גלגלים חשמלי (שקיבל אישור הלכתי), וחיבלו בחנות במאה שערים שהספרים בה לא היה לרוחם. הסכנה היא לא רק "תג מחיר", שהרי הממסד של המתנחלים דורש במפגיע לגיטימציה למפרע לכל אותם מאחזים שנבנו ביהודה ושומרון תוך צפצוף על החוק והתגרות גלויה בצה"ל. הסכנה היא יותר עמוקה ורחבה. בפרפראזה על דברי יוסף לפרעה "חלום פרעה אחד הוא" - ניתן לומר, שכל התופעות הללו קשורות, ומשקפות רוע וחולי עמוק בחברה הישראלית.

החולי הזה, שממנו נשקפת הסכנה האמיתית למדינת ישראל, הוא עלייתן של קבוצות בעלות אידיאולוגיה כזאת או אחרת, אשר אינן מקבלות את מרות מוסדות המדינה ואינן רואות עצמן מחויבות לחוקיה. הן משוכנעות שאמונתן היא האמת הצרופה והיחידה, ונחושות לאכוף אותה בכוח על החברה הישראלית. תפישות אלה כוללות הן את הקיצוניות הדתית ושיגעון "הצניעות" של חוגים בציבור החרדי, הן את האידיאולוגיה המשיחית וה"אמונית" של חוגים בהתנחלויות, והן את שלילת הלגיטימיות של מדינת הלאום של העם היהודי על ידי האנרכיסטים והשמאל הקיצוני. קריאת הקרב של נטורי קרתא "בשלטון הכופרים אין אנו מאמינים ובחוקיהם אין אנו מתחשבים" נהפכת בשנים האחרונות לנחלתם של חוגים לא מעטים, מכל המגזרים.

חוגים אלה מצויים מחוץ לקונסנסוס הישראלי ומהווים מיעוט בעם, אבל כל מי שטוען שמדובר ב"מיעוט קטן", טועה ומטעה; מדובר במיעוטים גדולים, אשר לנוכח חולשתה וחוסר נכונותה של המדינה לאכוף את מרותה על כל אזרחיה - רק הולכים וגדלים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

וזאת הסכנה החמורה מכולן - ההשלמה, אם במישרין ואם בעקיפין, אם במעשה ואם במחדל, אם בשתיקה ואם בקריצת עין - עם התופעות הללו והחוגים הללו. ההשלמה הזאת באה לידי ביטוי בחולשה ובחוסר האונים של המשטרה, ברפיון של הפרקליטות, בהססנות של צה"ל, בסלחנות הבלתי נסלחת של בתי המשפט, ובעיקר בפחדנות של כה רבים בהנהגה הפוליטית, המעדיפים אינטרסים פוליטיים ואישיים פופוליסטיים וציניים על טובת האומה.

לא צריך להתרשם יתר על המידה מהגינויים, שבחלקם הם הצגה של צביעות. מי שמגנה ובאותה נשימה מבין את הפורעים - אין כל ערך לגינוי שלו. כפי שישראל טוענת ששום עוול או עוולה אינם יכולים להצדיק טרור, כך שום עוול, אמיתי או מדומה, אינו יכול להצדיק אלימות, התפרעות והפרת חוק. ההבנה היא תחילת ההצדקה שסופה השלמה, והיא אם כל חטאת.

נשיא המדינה תפש בחושיו הבריאים את לוז העניין, כאשר זעק: "הם לא אדוני הארץ". זה כל הסיפור - הקבוצות הללו אכן חושבות שהן אדוני הארץ. אם חפצים חיים אנחנו, חייבים להבהיר להן, במעשים ולא בדיבורים, שהשכונות שלהן - בין אם זה בבית שמש או באשדוד, במאה שערים, ביצהר, או בבילעין - הן לא שטח אקס-טריטוריאלי, הן לא יהיו אדוני הארץ והמדינה תאכוף עליהן בכל האמצעים הדרושים את ריבונותה.

Read this article in English: They are not masters of the land

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ