רוסיה - גרסת ליברמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

שר החוץ אביגדור ליברמן ראוי לכל מחמאה על התמדתו בשימור זווית ראייתו הפוליטית - גם אם תכופות היא נוגדת את העובדות, ההיגיון הבריא ואת עצם המושג דמוקרטיה בצורתו המקובלת בעולם החופשי. ההסבר שנתן לעיתונאים, ש"תוצאות הבחירות משקפות את מצב הרוח ברוסיה", הוא, ככל הנראה, ניסיון תקדימי לתאר ספירת קולות בקלפי באמצעות אבחנות פסיכולוגיות.

"תקלות מסוימות בכמה אזורים ברוסיה אינן שונות ממה שקורה אצלנו בכל מיני כפרים". חד וחלק. בהתאם לדיווחים של המשקיפים הבלתי תלויים (ד"ש למדאם קירשנבאום), ולעדויות אזרחים מהקלפי, מפלגת השלטון הוסיפה לעצמה מיליוני קולות. ימים אחדים אחרי הבחירות של 4 בדצמבר לדומא, בוריס נמצוב, פוליטיקאי שמעורה במציאות הרוסית קצת יותר משר החוץ הישראלי, דיבר על 13 מיליון "קולות גנובים" לטובת "רוסיה המאוחדת" של ולדימיר פוטין. לפני יותר משבוע סיפר תחקיר של "וול סטריט ג'ורנל" על 15 מיליון זיופים ב-95 אלף קלפיות - אכן, "תקלה מסוימת".

ב"אזורים מסוימים", כהגדרת ליברמן, כמו צ'צ'ניה, זכתה "רוסיה המאוחדת" כמעט בכל הקולות - תמורה נאה למיליארדים מהתקציב הפדרלי. האם מוסקווה - שבה קפץ שיעור התמיכה במפלגת פוטין מ-27.5% ריאליים ל-46.6% מזויפים - היא גם "אזור מסוים"? אין מדובר בהמצאה של האויב המערבי, אלא בתחקיר של עיתון "קומרסאנט". צילומי זיופים מאחת הקלפיות הם הוכחה לזיוף - ולא זיוף ההוכחה.

"המפגינים ברוסיה אינם חברים שלנו". נכון, מר ליברמן - וכי מדוע שליברלים כבוריס נמצוב וגארי קספארוב, שמפלגתם לא זוכה אפילו לרישום, ייחשבו לחברים שלך? אבל אין מה להפחיד את הציבור הישראלי עם הקומוניסטים - מבין המפגינים הרבים, הקומוניסטים היו מיעוט זניח.

"רוסיה אינה דמוקרטיה מערבית... ב-20 שנה הם עשו לא מעט". בהחלט, בעיקר מאז עלה פוטין לשלטון. עם אסירים פוליטיים, טלוויזיה מאולפת ותמיכה בכל דיקטטורה אפשרית בזירה הבינלאומית. ו"מה עשתה ישראל עד 1968 מבחינת דמוקרטיה?" - בוודאי למדה את היסודות ממולדביה הסובייטית, מקום צמיחתו של אביגדור הצעיר.

"זה לא היה מושלם, אבל בסך הכל היה משקף". עד כדי כך משקף, שכל סיעות האופוזיציה בדומא התלוננו בפני הנשיא דמיטרי מדוודב על זיופים המוניים - למרות שחיזקו את מעמדן משמעותית. ולמה הכוונה בהגדרה "כל מיני תקלות, הקורות גם במדינות מתקדמות יותר"? האם במדינות מערביות יו"ר ועדת הקלפי מאפשר לזרים להזרים פתקי הצבעה מסומנים מראש?

ליברמן גיבש את דעתו על הבחירות מקריאת דו"חות בינלאומיים ומצפייה בטלוויזיה הרוסית. אילו דו"חות? של המשקיפים המערביים שגרמו לפרלמנט האירופי להאיץ ברוסיה לערוך בחירות חוזרות, או מהדיווחים של המשקיפות מחבר המדינות, נוסח בלארוס וטג'יקיסטאן, בתוספת הדמוקרטיה הידועה סין? ההסתמכות על ערוצי הטלוויזיה המקומיים היא עלבון לאינטליגנציה.

ליברמן צודק - רוסיה מתנהלת על פי האינטרסים הגלובליים שלה, שאינם תואמים בהכרח את האינטרסים של ישראל. אבל האם עמדת "הראש הקטן" בנושאי היסוד של הדמוקרטיה היא הדרך להתיידד עם "האח הגדול"? בינתיים זה לא הוכח - אפילו לא לפי שיטות ההוכחה של שר החוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ