צבי בראל

היצירתיות איננה יודעת גבולות. למשל, הרעיון החדש של העתקת מאחזים בלתי חוקיים ממקום בלתי חוקי אחד למקום בלתי חוקי אחר. משטח פלסטיני פרטי לשטח פלסטיני שב"בעלות" הממשלה. ממרחב כבוש אחד למרחב כבוש אחר, כאילו באמת מדובר בהכשרה חוקית של המאחזים הללו. מין משחק כיסאות מוסיקליים שבו כולם מרוויחים ואיש לא נותר בלא כיסא. ברמת גלעד יועתקו תשעה קרוואנים כמה עשרות מטרים ויהפכו לחלק מההתנחלות "החוקית" קרני שומרון, ובאשר למאחז הבלתי חוקי מגרון, השר בני בגין מציע להעתיק את מבניו לשטח "חוקי" אחר, כמה מאות מטרים ממיקומו הנוכחי.

"היצירתיות והתבונה שבהן ניהלה הממשלה באמצעות השר בגין את הדיאלוג, לצד גדלות הרוח ומסירות הנפש שגילו משפחת זר ותושבי רמת גלעד, הם המודל לתבונה הנדרשת להמשך פיתוחה של ההתיישבות ברמת גלעד ומקומות נוספים בעלי אפיונים דומים". כך סיכם ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) את ההמצאה. במגרון, אגב, עדיין אין הסכמה. שם לא גדלים פראיירים ומחמאה על "גדלות רוח או מסירות נפש" לא תלהטט בהם. שהרי אם חלילה יאומץ פטנט ההעתקה כשיטה, מישהו עוד עלול לשאול מדוע לא להעתיק את כולם לתוך שטח חוקי באמת, נניח, אל תוך מדינת ישראל.

העתקת מבנים על חשבון משלם המסים הישראלי איננה פשרה ולא הכשרה. היא ממשיכה את מראית העין של חוקיות ההתנחלות. כאילו באמת קיימים שני מרחבים יהודיים בשטחים, האחד חוקי והאחר לא. זו איננה רק רמיסה של פסיקת בג"ץ מאוגוסט שעבר, הקובעת שיש להרוס את הבתים במגרון עד תחילת מארס. ההעתקה מעבירה את המחלוקת על הבנייה הבלתי חוקית מן המישור המשפטי, שכבר אמר את דברו, בחזרה אל המישור הפוליטי. די לראות את להקת מפעילי הלחצים, בהם רבנים, אנשי ציבור ופוליטיקאים, שמנסים למנוע את ההעתקה או לפחות להציגה כוויתור של רצון טוב, כדי להבין שהמאבק איננו על בתים אלא על מתיחת גבולות החוקיות במקום שבו החוקיות מומצאת.

דוגמה אחרת ליצירתיות העבריינית היא הצעת החוק שיזמו זאב אלקין (ליכוד), יעקב כ"ץ (האיחוד הלאומי) ודוד רותם (ישראל ביתנו), שלפיה הריסת בתים תיעשה רק על פי פסק דין חלוט שהוציא בית משפט שמוסמך לדון בדיני מקרקעין. לא בג"ץ, שאיננו דן בראיות, ולא מפקד צבאי, שהוא הריבון בשטח. אבל לא בכך טמון העניין החשוב, מה גם שראש הממשלה, בהמלצת היועץ המשפטי לממשלה, דחה את הדיון בהצעת החוק הנואלת הזאת.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

ההמצאות הללו מעבירות לידי המתנחלים את הכוח להתאים לעצמם את הרשות השופטת שנוחה להם ולחייב את הממשלה להיגרר אחרי בחירתם. האוריגאמי שלתוכו קופל ונגזר החוק איננו חדש. הוא החל בלקסיקון סדור שכלל ביטויים כמו "תפישת אדמות", "הפקעת אדמות" ו"סגירת שטחים", הוא המשיך במונח "התנחלויות חוקיות" ו"עיבוי התנחלויות קיימות", וסיים במונח ההרואי "מאחז" שהתפלג ל"חוקי" ו"בלתי חוקי". מונחים שכל מטרתם היתה לשקר לחוק, לחרוץ לשון לבג"ץ ולהעתיק את הריבונות מידי הממשלה והצבא לידי המתנחלים. מונחים שהפכו לציוני דרך במדרון התלול שבו נהפכה מדינה ריבונית לגרורה של גולה יהודית שמכתיבה לה את חוקיה ואת שפתה.

שנת 2012 תהיה, אם כן, שנת "המאחז המועתק", שימיס אל תוכו את המונח "מאחז בלתי חוקי" וישים קץ לחייו. אכן, מותר להתפעל מן האופן שבו השפה הייחודית שהומצאה בעבור ההתנחלויות פועלת כבר כאילו היתה חוק או לפחות בית משפט. נותר רק עניין שולי שנוגע למעמדו של בג"ץ, שנהפך לסחבה בארץ המתנחלים. אבל גם לכך אפשר למצוא פתרון. מדוע לא להקים מערכת משפט יהודית נפרדת בשטחים, כולל בג"ץ? הרי רשות מבצעת כבר קיימת שם, הרשות המחוקקת הישראלית ממילא שבויה בידי המתנחלים, חסרה רק רשות שופטת. זה לא יהיה מעשה בלתי חוקי, בסך הכל העתקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ