מדינת החרדים

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

חלמתם על שתי מדינות לשני עמים? החלום התגשם. חלמתם על מדינת רווחה? החלום התגשם. הפגנתם למען דיור בר השגה? גם החלום הזה כבר התגשם. חתרתם למדינה שאינה כורעת תחת נטל הביטחון? גם החלום הזה נהפך למציאות. דרשתם יום לימודים ארוך, כיתות קטנות, חינוך גבוה בחינם? כל החלומות האלה מתגשמים במדינת החרדים, החיה בשכנות טובה לצדה של מדינת ישראל.

מדינת החרדים היא מדינת רווחה שיכולה לעורר קנאה אפילו בסקנדינביה. רוב התושבים מתקיימים מקצבאות שונות, וכמעט שאינם משלמים מס הכנסה ומסים מקומיים. המדינה יוצאת ביוזמות בנייה מסיביות ומשווקת לתושבים דירות במחירים עממיים. למערכת החינוך במדינת החרדים יתרונות רבים בהשוואה למערכות חינוך אחרות באזור: הכיתות קטנות מהרגיל והתלמידים פטורים מלימודי ליבה וממגמות מעשיות ומתרכזים בעניינים שברוח. למרבה המזל אין במדינת החרדים צבא. המדינה השכנה כרתה אתה ברית הגנה. קשה להיות אשה במדינת החרדים, אך אין להתערב בעניינים פנימיים של מדינה סוברנית.

באחרונה אירעו תקריות גבול שונות בין מדינת החרדים למדינת ישראל, שלוו ביריקות, גידופים והשפלות. ואולם, כדברי ראש ממשלת ישראל ופרשנים רבים, מדובר בקבוצות שוליים קיצוניות שאינן מייצגות את כלל החרדים, התומכים בהתלהבות בהסכם השלום עם מדינת ישראל, ששכרו בצדו. על פי דוברים אלה הקורבנות העיקריים של הסיקריקים, המנסים לאכוף את חוקי מדינת החרדים בתוך תחומי מדינת ישראל, אינם הנשים המותקפות, אלא החרדים המוכתמים על לא עוול בכפם.

יש גם הגורסים שסכסוכי הגבול האחרונים בין שתי המדינות נובעים מאי הבנות טריטוריאליות תמימות לחלוטין. למשל, האם קו האוטובוס מאשדוד לירושלים שבו נסעה טניה, או קו האוטובוס 49א' שבו נסעה החיילת דורון, או המדרכה אל בית הספר בבית שמש שעליה פסעה הילדה נעמה, נמצאים בריבונות ישראלית או חרדית? ייתכן שטניה ודורון ונעמה הן מסיגות הגבול, ללא ידיעתן כמובן.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

אי הבנות אלה קשורות לעובדה המצערת שבניגוד לבהירות ההסכם הפיסקלי בין שתי המדינות, שלפיו מממנים תושבי מדינת ישראל בעבודתם ובמסיהם את מדינת החרדים, ובניגוד לבהירות ההסכם הצבאי, שלפיו מגינים חיילי מדינת ישראל בגופם על מדינת החרדים, ובניגוד לבהירות ההסכם החוקתי, שלפיו שולטת מדינת החרדים בחוקי הנישואים, הגירושים והקבורה במדינת ישראל, קו הגבול בין שתי המדינות מעולם לא הוגדר בבהירות. וכך טבעי שהגידול המואץ באוכלוסייה החרדית גורם להזזת הגבול ולסיפוח זוחל, שהוא הכרח בל יגונה. בתהליך התפשטות מדינת החרדים והצטמקות מדינת ישראל יש רק סכנה אחת: מדינת החרדים תאבד בהדרגה את אמצעי הקיום שלה.

השר אלי ישי אמר באחרונה בפרץ כנות מפתיע: עיר חרדית בלבד תהיה ללא הכנסות, ללא ארנונה, ולא תוכל להתקיים. טוב להרגיש נחוצים.

אסור שהדיון בהדרת נשים בישראל יצומצם לגינוי ואכיפה נקודתית, כפי שמנסה הממשלה לעשות. זו הזדמנות וחובה לדיון רחב ונוקב בכסף ובכוח ובפטורים שמעניקות ממשלות ישראל לדורותיהן לציבור החרדי בתמורה לתמיכה פוליטית, ובמחיר הבלתי נסבל שאנו משלמים כתוצאה מכך, שהוא מהגורמים העיקריים למחאה החברתית. אם ישראל רוצה להתאבד עליה להמשיך להתחמק מהדיון הזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ