נתניהו: הקוסם מארץ עוץ

דורון רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים82
דורון רוזנבלום

מי שרוצה ללמוד על מציאות חיינו רק על סמך הודעות "לשכת ראש הממשלה" ודרך אמצעי התקשורת שכבר נכבשו על ידה יכול להתרשם, שישראל כמעט שנוגעת כיום באוטופיה: לא רק שראש הממשלה מגנה כל דבר שראוי לגנותו (אפליה, סיקריקים, חנופה של דוברים) ומתייצב לצד כל מה שראוי לצדד בו (נשים, ביטחון, חידוני תנ"ך), אלא שבכל שבוע הוא "מורה" ו"מנחה" על ביצוע של דברים טובים: הנה, רק השבוע התבשרנו על שיחות שלום שאינן כרוכות בהתקדמות, על חינוך חינם מגיל שלוש, על רכבת לאילת במהירות של 300 קמ"ש, וגם על הקמה-בדיעבד של מטה ללוחמת סייבר. אם דבר מכל אלה אינו קיים במציאות - סימכו על בנימין נתניהו ולשכתו: הם יהיו גם הראשונים לגנות את האשמים בכך.

בקדנציה הראשונה שלו כראש הממשלה התקבל נתניהו על ידי מעריציו בקריאות הקצובות "הוא קוסם, הוא קוסם!". באופן מוזר, זה היה דווקא כשהפגין כישורים פוליטיים שלומיאליים למדי וכישלון מוכח בתפקידו. קריאות אלה גוועו - או נהפכו ללעגניות - דווקא כיום, כשהטריקים וכישורי הליהטוט של נתניהו הביאוהו לפסגות שעליהן לא חלם אפילו קליוסטרו הגדול: גדולי יריביו מנוסרים לשניים בכל ערב על הבמה, ובכל יום נשלף מהמגבעת שפן מבוהל חדש, רק כדי להיעלם לתוכה ולהישלף שוב.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

אלא שבגלל השגרה או ההרגל כבר אין מעריכים במלואו את הקסם האמיתי שמעבר לכל הפעלולים. כלומר, את הכישוף המאגי שבו מתאפשר עצם קיומו של מופע נתניהו ולשכתו כהצגה היחידה בעיר, בלא מתחרים, בלי קשר לאיכותה ולביצועיה. זוהי הצלחה פנומנלית. אפשר לייחס אותה לממולחות פוליטית נרכשת, לפוטש התקשורתי הזוחל של "הלשכה", או ליכולת התשה והתמדה. אבל כדי להבין באמת את סודו של נתניהו יש להידרש לקולגה מפורסם שלו: הקוסם מארץ עוץ.

כזכור לקוראי ספרו של פרנק באום, אחד מכישורי הפלא של הקוסם מעוץ הוא יכולתו להתגלם כישות שונה מול כל דמות, בהתאם למאווייה או פחדיה: מול דורותי הוא מתגלם כראש ענק, מול הדחליל - כנימפה, מול איש הפח - כחיה אימתנית, מול האריה הפחדן - ככדור של אש. רוב הזמן הוא מתגלם רק כקול - קול בלא גוף, חזק, מהדהד.

גם קסמו של נתניהו מתבסס על איזונן וקיזוזן ההדדי של לפחות ארבע אחיזות-עיניים: כלפי המתנחלים והימין הדתי הוא מתגלם בקריצה כסיפוחיסט וכמקארתיסט; כלפי השמאל הוא מתחזה ל"איש חוק" ומי ש"הרחיק לכת" בהצהירו על שתי מדינות; למרכז הוא נראה כלוליין מיומן, המצליח לשמר בינתיים את המצב הקיים בלי פיצוץ רבתי; מול מנהיגים זרים הוא מתחזה לגוליבר מדיני, הכבול בכבלי הקואליציה שהוא עצמו הקים.

כמה זמן יימשך המופע הזה? ב"הקוסם מארץ עוץ" נחשפת לבסוף, באקראי, הזהות האמיתית של הקוסם: הלה מתגלה כישיש קטן מאומהה, נבראסקה, איש קרקס המשתמש בטריקים וברמקול "כדי להיראות גדול וחזק". עם זאת, כאשר "לשכת נתניהו" כבר מדברת בביטחון על עוד קדנציה אחת לפחות - אולי יש לה על מה לסמוך: הרי העובדה שהקוסם שלנו אינו אלא מאחז-עיניים מאיזו "אומהה, נבראסקה" כבר ידועה לכל, אבל לרוב הישראלים לא ממש אכפת. אולי משום שכולנו כבר בארץ עוץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ