קדחת הבחירות מתפשטת

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אין סיכוי שהבחירות הבאות יתקיימו במועדן. השאלה היחידה היא, אם הן יתקיימו בסוף השנה הזאת או בתחילת השנה הבאה.

יש אומרים, שלבנימין נתניהו יש תוכנית צינית בת שלושה סעיפים; ראשית, לקחת את ראשות הליכוד בפריימריס שייערכו בסוף החודש, אחר כך, ביוני, לתקוף באיראן, ואז לקיים את הבחירות בנובמבר, כשהוא נישא על גלי ההצלחה של הרס מתקני הגרעין.

גרסה אחרת אומרת, שנתניהו לא יחליט לעולם על תקיפה באיראן. הוא הרי שונא סיכון מטבעו וגם מתלבט נצחי. לפי גרסה זו, לאחר שייבחר לראשות הליכוד בינואר, הוא יעצים את המדיניות של "להיטיב עם העם", ולקראת הגשת תקציב 2013 יתברר, שאין מנוס מקיצוץ חד ומהטלת גזירות קשות על הציבור. אבל הוא יודע, שאם יעז לעשות זאת, הציבור יתרגז והוא עצמו יספוג ביקורת קשה. לכן לא יגיש תקציב ל-2013, אלא יכריז על הקדמת הבחירות לפברואר 2013.

כי אצלנו יש חוק פוליטי ידוע: לאחר כינון ממשלה חדשה, כן ניתן לבצע קיצוצים, גזירות ורפורמות. השרים והח"כים החדשים אינם יודעים עדיין איך למרוד בראש הממשלה ובשר האוצר, והם מקבלים את מנהיגותם ודיברתם שמדובר בתוכנית הצלה הכרחית.

כלומר, הבחירות יתקיימו בין נובמבר 2012 לפברואר 2013. פירוש הדבר, שאנו מצויים עכשיו בעיצומה של שנת בחירות, המלווה למרבה הצער בכלכלת בחירות בוטה.

ההצבעה האחרונה בכנסת בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים הדגימה זאת היטב. בכל הכנסת לא נמצא צדיק אחד שהצביע נגד. כולם התיישרו על פי צו הפופוליזם והצביעו בעד אי-העלאת גיל הפרישה מ-62 ל-64. אפילו שר האוצר, יובל שטייניץ, שאמר שמדובר ב"תקלה בוטה ובשגיאה חמורה", הצביע "נוכח". נתניהו פשוט נמלט מהמליאה. כי איש לא רצה להרגיז ולו אשה אחת שיש לה זכות בחירה. לעזאזל הצדק והיציבות הכלכלית. העיקר עכשיו האצבעות בקלפי.

את קדחת הבחירות ההולכת ומשתלטת עלינו ניתן לראות גם בהבטחות ששטייניץ ונתניהו מרעיפים עלינו באחרונה. שטייניץ מבטיח שיאלץ את קופות הגמל, קרנות הפנסיה וחברות הביטוח לאתר באופן אקטיבי את הבעלים של חשבונות רדומים, כדי שיחזירו לנו 15 מיליארד שקל. מובן שהסכום האמיתי נמוך בהרבה, אבל מה לא עושים בשביל כותרת טובה.

גם גמלאי צה"ל נהנים מהמצב הפוליטי החדש. לאחר סירוב של שנים, הסכים האוצר להעלות את הפנסיה שלהם באחוזים ניכרים, במסגרת רפורמה שמצמידה את הפנסיה למדד. הם הצליחו לקבל הרבה יותר ממה שקיבלו גמלאי שירות המדינה לפני כמה שנים.

ראו גם את התייחסות נתניהו להמלצות ועדת טרכטנברג. הוא הפך את הוועדה לתחנת אספקה למתנות והטבות. נתניהו מספר על נקודות זיכוי ממס שיקבלו אבות ואמהות, על הורדת מכסים על מוצרי חשמל וביגוד, על הנהגת חינוך חינם לבני שלוש-ארבע, הקמת 2,000 גנים חדשים, הקמת מעונות יום ל-30 אלף ילדים, סבסוד צהרונים לכמה עשרות אלפים נוספים, פטור להורים מתשלום על ספרי לימוד וטיולים, "כי זה פשוט קורע לב לראות הורים שצריכים לשלם עבור טיול שנתי אבל ידם אינה משגת... זו פגיעה בנפשו של הילד", איזה אדם רחום וחנון.

מי זוכר את הרפורמות שהבטיח נתניהו, בחברת החשמל ובנמלי הים? מי זוכר את הבטחתו להפוך את מינהל מקרקעי ישראל לרשות מקרקעין שתציף אותנו בקרקעות זולות? ומי זוכר את הרפורמה בתכנון שתחסל את הביורוקרטיה ותקצר את משך הבנייה?

אלה נושאים קשים, המתנגשים עם קבוצות לחץ וועדי עובדים. את זה כדאי לשים עכשיו בצד, ולהתרכז בחלוקת צ'קים שמנים לכל האחרים.

אבל שימו לב, הצ'קים הללו אינם לפדיון מיידי, אלא צ'קים דחויים לשנה ויותר. עד אז יתקיימו הבחירות, ואחריהן יהיה אפשר לתלות את הצ'קים הללו כטפטים על הקיר - למזכרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ