סכנת ההתמכרות לדואר האלקטרוני

יובל דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל דרור

זה מתחיל כמעט תמיד בהבטחה גדולה: בעזרת הטכנולוגיה החדשה תוכלו לחסוך זמן, ולהשקיע אותו בדברים החשובים לכם באמת: משפחה, תחביבים, פנאי. החוקרת רות קוואן-שוורץ הראתה כבר לפני כמה שנים כיצד בתחילת המאה ה-20, כאשר הופיעו מכשירי החשמל הביתיים הראשונים (מכונת כביסה, מגהץ חשמלי וכדומה), הובטח לעקרות הבית שהן יוכלו לחסוך באמצעותם זמן יקר. התוצאה היתה הפוכה: מטלות שהועברו בעבר לכוח אדם מקצועי בוצעו כעת בידי עקרת הבית המתוסכלת.

כאשר הגיעו הטלפונים הסלולריים הראשונים לישראל, הם נמכרו תחת הסיסמה: "הופכים שעה אבודה לשעת עבודה", שהרי עמידה בפקק היא שעה אבודה, ואם נוכל נהפוך אותה לשעת עבודה - נוכל לצאת ממקום העבודה מוקדם יותר. כולם מרוויחים.

גם במקרה של הטלפונים החכמים, המאפשרים לאנשים לקרוא ולשלוח הודעות דואר אלקטרוני, הרציונל ברור: אם ההודעות יגיעו אל הטלפון הסלולרי שלך, תוכל להיות יעיל יותר, לענות במהירות רבה יותר ולהתפנות לדברים החשובים באמת. למשל, לצפות בסרט קולנוע טוב. וחוץ מזה, ראה איזה טלפון מגניב אנחנו נותנים לך.

המציאות, וזאת יודעים כל המחזיקים בטלפונים החכמים כדוגמת "בלקברי" (שבארגונים רבים מכנים אותו בטינה בלתי מוסתרת בשם "berry-slave"), היא שהודעות הדואר האלקטרוני רודפות את העובדים בכל מקום שבו הם נמצאים - במכונית, בבית, בחופשה, וגם כשהם צופים בסרט הקולנוע המובטח - והם נדרשים, או חשים צורך, לענות עליהן בתוך שניות. אחרי הכל, כולם יודעים שיש לך יכולת לענות במהירות, כולם יודעים שאתה מקבל את ההודעות בזמן אמת, אם כך למה לקח לך שעה שלמה (שעה?! שעה שלמה?!) לענות להודעה?

גם אתם עבדים לאימייל? ספרו לנו בפייסבוק

במחקר שנערך בארצות הברית אמרו רבע מהעובדים, כי מצפים שהם יענו על הודעה חדשה בתוך 15 דקות. ואילו עובדים אחרים שפר מזלם והם נדרשים לענות על הודעה חדשה "רק" בתוך שעתיים. נראה, שהתוצאה החברתית של המציאות הטכנולוגית היא הפוכה מהציפייה המוקדמת: במקום לעבוד פחות, אנחנו נדרשים לעבוד יותר, בה בעת שהגבול בין הזמן הפרטי לזמן העבודה הולך ומיטשטש.

יצרנית המכוניות הגרמנית "פולקסווגן" החליטה להיאבק בבעיה. בשיתוף עם איגוד העובדים של החברה הוחלט, כי מערכת הדואר האלקטרוני תושבת כ-30 דקות לאחר סיום שעות העבודה ותחזור לפעול רק 30 דקות לפני תחילת העבודה. כעת, גם אם 1,150 העובדים רוצים לבדוק אם הגיעה אליהם הודעה חדשה בשעות הפנאי שלהם, הם אינם יכולים לעשות כן, ומשלוח הודעות אפשרי רק במקרים דחופים. ההחלטה אינה נובעת ממניעים סוציאליים. הגרמנים הגיעו למסקנה, שהשחיקה המקצועית שנגרמת מכך שהעובדים בגרמניה זמינים ועובדים ללא הפסק עולה להם כ-10 מיליון ימי מחלה בשנה.

התגובות על הצעד היו מגוונות. היו שטענו כי מדובר בצעד מבורך, ואילו אחרים לא הבינו את הצורך בו, שהרי "אפשר פשוט לכבות את הטלפון הסלולרי". זה כמובן נכון - לכל מכשיר יש כפתור כיבוי, שאנחנו חופשיים להשתמש בו בכל עת - אבל האם באמת שולטים אנחנו במכשיר, או שמא הוא שולט בנו?

"פולקסווגן" אינה החברה היחידה הבוחנת את מדיניות הדואר האלקטרוני שלה. מנכ"ל אחת מחברות הטכנולוגיה הגדולות בצרפת, "אטוס", הודיע באחרונה, כי בתוך שלוש שנים תעבור החברה למצב של "אפס דואר אלקטרוני". מבדיקה פנימית שנערכה ב"אטוס" הסתבר, שחלק עצום מהודעות הדואר האלקטרוני המגיעות לעובדיה אינן קשורות לעבודה, ולמעשה במקום לחסוך זמן הן מבזבזות זמן.

כמה זמן? בחברה העריכו, כי העובד הממוצע מבזבז 25 שעות בשבוע בקריאה ובכתיבה של דואר אלקטרוני. אף על פי שהעובדים ימשיכו להשתמש במערכת הדואר האלקטרוני לצורך התכתבויות עם גורמים חיצוניים, מערכת המסרים בתוך החברה תישען על כלים אחרים, כמו רשתות חברתיות פנימיות.

ההתמכרות לדואר האלקטרוני היא חלק משינוי תרבותי רחב, שבמסגרתו מצפים מאתנו להיות זמינים כל הזמן. לא צריך להיות חובב של תיאוריות קונספירציה כדי להבין מי מרוויח מתרבות כזאת ומי מפסיד ממנה. יהיה מעניין לראות, אם כחלק מהקריאה לתנאי עבודה הוגנים יותר ידרשו העובדים בישראל מהמעסיקים שלהם להניח להם לנפשם כאשר הם בבית.

ד"ר יובל דרור הוא ראש המסלול לתקשורת דיגיטלית בבית הספר לתקשורת של המכללה למינהל

תגובות