יואל מרקוס

בזמן שמשתעשעים אצלנו באפשרות שביבי יקדים את הבחירות במטרה לגרוף את כל הקופה השלטונית, אנו נכנסים לדבר האמיתי: הבחירות בארה"ב. מדובר לא רק בכהונה השנייה של הנשיא, אלא גם בבחירת הקונגרס כולו ובשליש מהסנאט. אף על פי שאנו לא מצביעים באמריקה, אנו עוקבים בשבע עיניים אחר מהלך הבחירות.

באופן רשמי ולא רשמי, אנו לא נוהגים לדחוף את אפנו בעד או נגד. אך מהסביבה של ביבי יצאו קולות נגד אובמה בטענה שהוא נאיבי, לא מבין, עושה טעויות ובעיקר: לא ממש בעדנו. עושה רושם שביבי, היודע להקפיץ בנאום אחד את חברי הקונגרס בתשואות היסטריות, שואף להיות המנטור של נשיא ארה"ב. חבל שידידו המיליארדר שלדון אדלסון בעל עסקי ההימורים, לא לימד אותו שהימור הוא עסק מסוכן. להמר על נשיא רפובליקאי שעדיין אין לו שם זה משגה חמור. בעיקר זה נוגד את מדיניות אי-ההתערבות של ישראל בבחירות באמריקה. בשעתה גולדה מאיר גערה ברבין (אז שגריר בארה"ב) על תמיכתו בניקסון. ואילו עזר ויצמן טס במטוס הבחירות של הנשיא קרטר לעזור לו בבחירות לכהונה שנייה שנכשל בהן, והסתבך עם מפלגתו.

בניגוד למה שהערבים חושבים, ארה"ב לא בכיסנו, ואנו לא מתערבים בשאלה מי ייבחר או לא ייבחר באמריקה. מה שחשוב הוא שישראל תיידע את המתמודדים על הנשיאות בעניין מדיניותה. הכישלון הגדול היה שישראל לא ספרה את אובמה, לא יידעה אותו על בעיותינו, ומי שהשפיע ראשון על התנהלותו היה עוזרו היהודי רם עמנואל. הוא שגרם, בין השאר, לנשיא להתחיל את מסע השלום שלו דווקא בקהיר ולדלג על ישראל. ובכך גם נתן לביבי תירוץ למצוא לו אויב בבית הלבן.

היחסים עם אובמה מתנהלים בשני מסלולים מקבילים שלא נפגשים. במסלול האחד, בנושא הביטחוני, נוצרה מערכת יחסים יוצאת מהכלל: מחויבות לישראל, לרבות שמירת יתרונה הצבאי האיכותי. לכן גם לא שמענו הפעם מחאה ישראלית נגד ציודה של סעודיה במטוסי קרב מתקדמים.

במקרה דומה בעבר, ישראל הקימה קול צעקה נגד אספקת מטוסי אף-15 לסעודיה. מה גם שארה"ב התכוונה לספק לה מטוסים שישראל ציידה אותם בשיפורים טכניים בשביל עצמה. שגרירנו בוושינגטון אז, משה ארנס, זומן לארץ ושמע מפי בגין מלים שלא מוצאים במילון מכובד. עתה, כשהאיום האיראני באוויר, נגד סעודיה לא פחות מאשר נגדנו, ישראל אולי לא מברכת, אך גם לא מקללת.

מצד שני - בתחום המדיני יש בינינו לבין אובמה נתק מוחלט - החל מהבנייה בשטחים ובעיות שטותיות שממשלת ביבי יוצרת כגון: אי העברת כספים לרשות. אובמה נתן לנו להבין שזה לא סתם צעד לא קונסטרוקטיבי, אלא טיפשות להכעיס. בעוד ממשל אובמה לוחץ אותנו לא להחמיץ שום הזדמנות להיכנס למו"מ, והתנהגותנו פוגעת באובמה, עדיין המסר של שליחי הנשיא הוא "לא נפגע בביטחון ישראל". זאת למרות ספקותיו אם הצהרת ביבי בבר-אילן היא בת מימוש.

בעוד המחויבות הביטחונית של אובמה עומדת בעינה, הניח הממשל את הנושא המדיני במקרר, או לפי ביטוי אנגלי "על האש האחורית". ברור שאם אובמה ייבחר, יש סיכוי סביר שהנושא המדיני יעלה מחדש במלוא חריפותו. לא כל שכן אם הילרי קלינטון (שאמרה בגלוי שנשבר לה מאתנו) תמשיך לכהן כשרת החוץ, או אף תיבחר על ידי אובמה לסגנית הנשיא בשל הפופולריות שלה בקרב הנשים - אז צפויים לביבי חיים קשים.

ישראל תלויה בארה"ב בכל תחום, ויש מקום לחשש שהממשלה הנוכחית תחשוב, שבשנה שאובמה הוא ברווז צולע היא יכולה לעשות או לא לעשות מה שבראשה. אם נחצה את הקווים האדומים, נחטוף אותה מאובמה אפילו שהוא מזיע בבחירות. נשיא הוא נשיא גם כשהוא נלחם על חייו הפוליטיים. "אריה שנותן מכה בזנבו יכול להפיל את הארנבות סביבו", אומר פתגם ידוע. זה המקום לייעץ לביבי ולפמלייתו: היזהרו מזנבו של האריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ