איפה שרהל'ה, איפה יענקל'ה

יוסי שריד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי שריד

את מי הוא מזכיר לי; אולי את יועץ הסתרים של הקרדינל רישלייה, את אותו נזיר קפוצ'יני, ששמו נשכח במרוצת הזמן אך תוארו זכור בזכות צבע גלימתו: שר המשפטים הוא ה-éminence grise של הממשלה הזאת.

יש רק יצור ממשלי אחד שהוא יותר גרוע משר פוליטי, הלא הוא השר הא-פוליטי, ושר משפטים כזה - על אחת כמה וכמה. יעקב נאמן הוא אסון טבע המשאיר אחריו אדמה חרוכה וסחופה; דורות יבכו על כהונתו ההרסנית. אם אהרן ברק הוביל בשעתו את "המהפכה החוקתית", הרי נאמן מוביל כעת את המהפכה האנטי-חוקתית, עוקר הרים וטוחן פוליטיקאים ושופטים אלה באלה.

כל השרים כבר חיוו את דעתם על חוקי הזבל - מי בעד, מי נגד. רק נאמן שותק כצלופח, כדג דמוי נחש, כי סייג לחוכמה - עורמה.

גם בלב קודמו, דניאל פרידמן - עוד "שר מקצועי" - רבו מחשבות זרות. אך הוא לפחות גילה לנו את צפונותיו. פרידמן היה שור תם, לכן שילמנו על נגיחותיו רק חצי נזק. ואילו נאמן הוא שור מועד, בעליו היה חייב להשגיח עליו, לכן נשלם מלוא נזקו. פרידמן תלה כבסיו על חבל, ואילו נאמן טווה את קוריו כעכביש במרתפים, מושך בחוטי אלקין ולוין.

מעת לעת, כאשר הפוליטיקאים נשחתים ונמאסים, עולה השוועה לממשלת מומחים: שר הבריאות יהיה רופא בכיר, ושר המשפטים יהיה משפטן מובהק, ובלבד שיהיו בקיאים ומנוסים, ולא יהיו שטופי זימה פוליטית ומזימה. בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן הגשימו לכם את משאלתכם: לא סתם עורך דין התמנה לשר המשפטים, אלא עורך דין מהשורה הראשונה, שנלקח מאחורי הטייקונים; קיוויתם למשפטן, והנה משפחן. לא בהיסח הדעת מעדיפות המדינות הדמוקרטיות ממשלות של נבחרים על פני ממשלות של מומחים, שמורא הציבור אין עליהן, ולפני מי ייתנו דין וחשבון.

נאמן נתמקם בממשלה כשר-חסות בחסדה של ישראל ביתנו. ליברמן גמר אומר לקצץ בנטיעות המשפט, חיפש ומצא את "האחר" שלו. רגע לפני שימוע ולקראת כתב אישום, הם לופתים שם - שני האדונים ומשרתם - את עמודי התווך של בית המשפט העליון ואומרים: תמות נפשנו עם שופטים.

שליחותו של השר המקצוען היא כשל נער שליח, הרי לו משלו אין כלום זולת נאמנותו האישית - הנני, שלחני. וזאת נתונה בראש ובראשונה למעסיקו הישיר ששכר את שירותיו - ברצותו ממנה וברצותו נפטר. נתניהו יודע שיש לו על מי לסמוך ברגעים קשים, כאשר גם מקורבים מתחילים לעשות רעשים. כל אשר יזהם, יבוא שר המשפטים שלו וינקה חרש אחריו. הרי זאת מערכת היחסים המקובלת - זה ההסכם הבלתי כתוב - בין הקאפו די טוטי קאפי לבין הקונסיליירי הנאמן שלו. ולא על הכל מוכרחים לדבר בגלוי, יודע שמש נפש אדונו ברמז.

"יענקל'ה, איפה יענקל'ה", קרא בנימין ("איפה שרהל'ה") נתניהו לעזרה בישיבת הסיעה, בניסיון להיחלץ מהמצב. למשמע קריאתו, ראינו בעיני רוחנו את בן-גוריון קורא נואשות "דובי, איפה דובי", בבקשו את דב יוסף; "פיני, איפה פיני", כשפנחס רוזן נעלם לו פתאום.

דרך ארוכה עשו ראשונים עד שנתגלגלו בדמותם של דיאדוכים אחרונים. דרך חתחתים וחטאים עשה הליכוד מימי שפוט השופטים בירושלים ועד ל"איכה היתה לזונה קריה נאמנה מלאתי משפט צדק ילין בה ועתה"... ועתה, מה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ