בלי הטובות של החרדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני מפקדים יש לו, לחיל האוויר. האחד אלוף, עידו נחושתן. השני, זוטר ממנו בדרגה אך נמצא מעליו במדרג המעשי בזכות ערוץ ישיר יותר להשגחה העליונה - סגן אלוף משה רמי ראב"ד. שמו של ראב"ד יצא לתהילה בחוגיו כרב החילי שהתפטר בטריקת דלת, עד כדי חשש להפלת המזוזה הקבועה לצדה, מתפקידו הנוסף כמפקח על שח"ר, שירות חרדים. ראב"ד שותף להתנגדות חייליו לבוא בקהל נשים. זה אינו פולקלור אלא לב העניין, ולא רק מפני שהומטה מבוכה גדולה על חיל האוויר - ממש בעודו מתגאה בחמש בוגרות קורס טיס - ועל צה"ל כולו. יותר ויותר רבנים צבאיים, ספקי שירותי דת למאמינים, מתערבים באורחות הצבא והופכים את חיי החילונים לבלתי נסבלים.

בבסיס הדרכה בחטיבת חי"ר, ביום הזיכרון ליצחק רבין, טירפד הרב הגדודי את תוכניתה של קצינת החינוך להוסיף להקראת פקודת היום של הרמטכ"ל גם קטע שירה בביצוע שתי חיילות. רגע לפני שהחיילות עלו על הבמה פנה הרב אל הרס"ר, שהלך לסמג"ד, שניהל את הטקס בהיעדרו של המג"ד. הקצין נבהל ואסר על החיילות לשיר, מחשש לשערורייה. אחר כך, בהגיע המג"ד לבסיס, הוא התנצל בפני החיילות ומפקדתן, שפט את הרב על חריגה מסמכות וקנס אותו; אבל הנזק נעשה, והכל רואים ויראים.

צה"ל טוען שנים שהצבא אינו תוכנית "כבקשתך" - ירצו, ישתתפו, לא ירצו, לא ישתתפו - לעמידה במחסומים בשטחים ולפינוי התנחלויות ולפעולה קרבית העלולה לפגוע באזרחים. והנה, מתברר שיש חריג, ודווקא כזה המכוון נגד מחצית מאזרחי ישראל. חייל שאינו רוצה להיחשף לשירת נשים, רשאי להסתלק לענייניו, ובלבד שאין מדובר בטקס "רשמי". חייל חילוני, אם יעז להחרים הטפה מיסיונרית של רב או סיור שוטף מוח באתר דתי, ייענש.

זכויות היתר של הדתיים לא רק חדרו לצבא - הן השתלטו עליו. מפקדי אוגדות וחטיבות מזהירים מכניעה זוחלת, המאפיינת יחידות שמפקדיהן חוששים להסתכסך עם הרבנים. וגם הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, שהוא כביכול הרב הטוב בסיפור ראב"ד, פועל להנציח את הפרדת המינים - בלהקת הרבנות הצבאית אין חיילות. התירוץ של דובר צה"ל: ללהקת הרבנות יש "רפרטואר" המכוון להופעות לפני חיילים חרדים. אך משום מה, חילונים במדים אינם יכולים ליהנות מהופעות במתכונת המועדפת עליהם, אלא רק מאותן להקות שצה"ל מנפק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הטורים, הדעות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

צה"ל לא יצר את העיוות. הוא חילחל אליו מהפוליטיקה, שנותנת למפלגות הדתיות, ואחת היא אם הן נוטות למתנחלים או חרדיות, מעדה זו או אחרת, אחיזת חנק בגרונם של המחליטים. התוצאה, צבאית כאזרחית, ממאיסה את החיים בישראל על ציבור גדל והולך, שאינו מוכן להשלים עם תיאוקרטיה משתוללת.

בארכיון דוד בן גוריון נשמר מכתב געגועים שנשלח אליו מפאריס, במאי 1935. הכותב ל"ידידי בן גוריון": זאב ז'בוטינסקי. ליבת האיגרת היא עמדת ז'בוטינסקי, שהקמת המדינה חשובה מעיצוב דמותה. "יש הטיפוס של ציוני שלא אכפת לו הצבע הסוציאלי של המדינה. אני כזה. לו נוכחתי שאין דרך למדינה אלא סוציאליות, או אפילו רק שזה יחיש את יצירת המדינה בדור אחד - הנני מוכן ומזומן". ומי רעים אף מהסוציאליסטים? "עוד יותר: מדינת אדוקים שבה יכריחוני לאכול גפילטע פיש משחר עד שחר, אבל אין דרך אחרת - מסכים. ואשאיר צוואה לבני שיעשו מהפכה, אך על המעטפה אכתוב, ‘לפתוח חמש שנים אחרי חנוכת המדינה העברית'".

לא חמש שנים עברו מהקמת המדינה, אלא כמעט 65. האדוקים השתלטו עליה ומפעילים בובה של ראש ממשלה מתנועת ז'בוטינסקי, והמעטפה טרם נפתחה. המיעוט אינו ממתין שהדמוגרפיה תעשה אותו לרוב. הוא כבר ממרר את חיי הרוב ומעמיד תנאים, איך לנהוג בצבא המבטיח את קיומו. בלי טובות: שלא יתגייסו, שייקחו את השח"ר שלהם יחד עם הרבנים הצבאיים ויאפשרו לקיים כאן מדינה הוגנת ושוויונית.

Read this article in English: Don't do us any favors

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ