נתניהו הוא לא גזירה משמים

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

"ברגע זה לא קדימה, לא העבודה ולא השמאל אינם מסכנים את ההגמוניה הפוליטית שלכם", סיכם ארי שביט את הבון טון התקשורתי: אין אלטרנטיבה לנתניהו ("הגזמתם", "הארץ" 5.1). לא משנה אם הבחירות יוקדמו או יתקיימו במועדן, בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה של מדינת ישראל. כידוע, תקשורת מייצרת מציאות, ובהתאמה בכל שיחת חולין אפשר לשמוע את אותן קבלה והשלמה עם ה"מציאות" שאין מה לעשות נגדה.

הקבלה הזאת כרוכה בהשלמה עם "אמיתות" נוספות: הציבור הולך ימינה, בלאו הכי הפלסטינים לא רוצים/מסוגלים לחתום על הסכם שלום, במדינות ערב האיסלאם רק מתחזק, הקפיטליזם הוא השיטה הטובה ביותר, מצבה הכלכלי של ישראל מצוין לעומת העולם, אסור "לפרוץ" את מסגרת התקציב, המחאה לא הניבה כוח פוליטי - רצף של קלישאות שהתקשורת והציבור מדקלמים אותן כמו מנטרה, בלי לעצור לרגע ולבחון אותן.

ועידת יהדות, ישראל והעולם: מתיקון שבועות לתיקון עולם

אז זהו, שהאמירות האלה ממשיכות להיתפש כאמיתות רק משום שחוזרים עליהן כל הזמן בפוליטיקה ובתקשורת. זה לא שהן מוכחות כנכונות; הן פשוט נאמרות כל כך הרבה פעמים על ידי כל כך הרבה אנשים "חשובים", ש"יודעים מה הם אומרים", שהן נתפשות כאמיתות.

אלא שזאת דינמיקה של נבואה שמגשימה את עצמה. מרוב קבלה, השלמה וחזרה על הכאילו-אמת הזאת היא הופכת להיות אמת. משום שהציבור אומרת לעצמה אם זה בלאו הכי אבוד אז אין טעם שאלך להצביע, למה לי "לזרוק" את הקול שלי על מפלגה שאין לה סיכוי. גם מי שחושבות וחושבים ללכת בעצמם לפוליטיקה, לנסות להשפיע, חשים מרופי ידיים; אלא אם כן הם מאוד עשירים ומאוד מקורבים לאלה שכבר שם, כמו יאיר לפיד שהולך על זה. ואלה שכבר שם, כולל הח"כים הימניים הצעירים, הופכים זחוחים וחצופים יותר ויותר מרגע לרגע.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

למרבה הצער, ברור שיש קשר ישיר לעובדה שבראש המפלגות האחרות עומדות נשים. לכאורה, הישג נהדר לנשים. בפועל, יש הסכמה מקיר לקיר שאף אחת אינה מהווה בכלל אופציה לראשות הממשלה. ציפי לבני, שהיתה קרובה מאוד להיות ראש ממשלה ונמנית עם בכירות הפוליטיקאים שלנו, היא לפתע "לא מתאימה". התקשורת אוהבת ללעוג לפוליטיקאים על שאינם מסוגלים להיות באופוזיציה, אבל מתברר שגם היא עצמה מעדיפה את מי שבשלטון: הראשונה זה שנים שעשתה את הצעד החשוב והלכה לאופוזיציה כבר לא נראית להם כל כך אטרקטיבית.

גם שלי יחימוביץ', שהוכיחה רצינות, נחישות, יכולת להתמקד במטרות וגם להשיגן - לא נראית להם כאלטרנטיבה. אפשר להתווכח עם העמדות הכלכליות, החברתיות והמדיניות של כל אחת מהן, אבל הפרשנים רואים רק קרב חתולות והם דנים רק בשאלה מי תיקח יותר קולות ממי, שלי מציפי או ציפי משלי. כלומר, ביבי ינצח לצלילי הקט-פייט ברקע.

מדהים חוסר החזון הישראלי שנותן שוב ושוב מנדט לאלה שהוכיחו שהם עושים לנו רק רע. אפילו רודנים ערבים זזו הצדה כששיעור קטן יותר - ביחס לאוכלוסייה - מזה שיצא כאן לרחובות בקיץ - קם נגדם. רק אצלנו, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, האזרחים נובחים והשיירה של ראש הממשלה עם הסירנות השערורייתיות ומימון הנסיעות לחו"ל עוברת בכיף. בקצב הזה אפילו אסד עשוי ללכת הביתה לפני נתניהו. כמה לא מתאימה יכולה להיות ציפי לבני לעומת נזקיו המצטברים של נתניהו? כמה גרוע יכול להיות חוסר הניסיון של יחימוביץ' לעומת הניסיון של נאמן וליברמן?

לא מדובר בכוח טבע. לא נגזר עלינו משמים שנתניהו יהיה שוב ראש ממשלה. המציאות היא מה שאנחנו מייצרות ומייצרים. כל אחת ואחד מאתנו חייב להתחיל לחשוב לקראת הבחירות - שיהיו מתי שיהיו - ולהרגיל את עצמו לרעיון שיש אלטרנטיבה. יש כמה אלטרנטיבות. וכל אחת מהן טובה יותר מהמנטרה המזיקה שאין מה לעשות ונתניהו יהיה שוב ראש הממשלה.

Read this article in english: Bibi isn't there by divine decree

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ