הפתרון: ארבע מדינות

פתרון שתי המדינות הוא היסטוריה, כפי שא.ב. יהושע הבין. אין ברירה אלא לחלק לארבע: מובלעת חילונית, דתית-ממלכתית, פלסטינית וחרדית

קרלו שטרנגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרלו שטרנגר

כפי שכבר כתבתי כאן, פתרון שתי המדינות לשני עמים הוא היסטוריה. הייתי שמח ובה בעת עצוב לקרוא שא.ב. יהושע הגיע לאותה מסקנה. כעת עלינו לחשוב קדימה: כיצד חלקת האדמה, הנמצאת מערבית לירדן, יכולה להפוך למקום שיאפשר לתושביה לחיות חיים סבירים?

איך לעזאזל מדינת ישראל הגדולה תוכל לתפקד? כבר עתה חייה אנומלייים: יש לה ארבע מערכות חינוך: דתית-ממלכתית, חרדית, ערבית וחילונית - שכבר אינה מערכת החינוך של הרוב. מ-2010 פחות מחצי מילדי ישראל לומדים במערכת החינוך החילונית. לנוכח ההתפתחויות הדמוגרפיות, מערכת זאת תהיה בקרוב מערכת החינוך של המיעוט. כשחשבתי על כך, הבנתי שהתשובה ברורה: יש לחתור לפתרון של ארבע מדינות במבנה פדרלי: מדינה חרדית, מלכות יהודה, מדינה פלסטינית ומדינה חילונית ליברלית.

חלומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו היה להציע לפלסטינים ארבע מובלעות מבודדות בריכוזי האוכלוסייה שלהם. לא תהיה להם זכות הצבעה בישראל, אבל יהיו להם זכויות אזרח. צריך להפוך את המודל הזה לכללי: ממשל עצמי למיעוטים בשטחה של ישראל הגדולה. אולי לפלסטינים יהיה טוב יותר מלנו. ברגע שיהיו חופשיים ללכת לכל מקום, לא יהיה להם שום עניין עם הממשלה המרכזית: הם לא ישרתו בצבא, הם ייהנו ממערכת חינוך משלהם ויחיו את חייהם בחופשיות.

החרדים כבר נהנים מעסקה כזו. יש להם מובלעת דה פקטו שבה הם חיים ביקום נפרד מזה של שאר המדינה. יש להם מערכת חינוך משלהם, עיתונות משלהם ומערכת פוליטית עצמאית המבוססת על הנהגת רבניהם. כמו הפלסטינים, הם לא משרתים בצבא וכמוהם, הם לא משלמים מסים לישראל. די מדהים להבין שכמו למתנחלים, יש להם אפילו מערכת כבישים נפרדת. הרי אי אפשר לנהוג בעריהם ובשכונותיהם בשבת ואשה לא יכולה ללכת על מדרכותיהם בג'ינס וטי-שירט. למה, אם כן, לא להפוך לרשמי את הסטטוס קוו דה פקטו של ההפרדה?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

חילונים ליברלים צריכים לתבוע את השלטון העצמי שניתן כיום לחרדים, שנתניהו רוצה להעניק לפלסטינים. כמו בשווייץ רוב המסים ילכו למדינות המחוז ולא לממשלה הפדרלית. כל מדינה תיהנה ממערכת חינוך משלה, שתאפשר אוטונומיה תרבותית לכל קבוצה. הבה ניתן לחרדים לדון בינם לבין עצמם אם הם רוצים אוטובוסים נפרדים לנשים ולגברים. תנו להם להחזיק בטלפונים ניידים כשרים כדי שיוכלו ללמד את ילדיהם נושאים יהודיים בלבד. תנו להם גם לפתור את השאלה איך לממן את כל זה.

תנו לציונים ימניים כמו חברי הכנסת זאב אלקין (ליכוד), ואריה אלדד ויעקב כץ (האיחוד הלאומי), להתווכח ביניהם אם יותר לנשים לשיר באירועים ציבוריים, אם ללמד ילדים שבר כוכבא היה גיבור ודוד המלך הוא המודל שעליו יש לחנך את מנהיגי העתיד. אם הם רוצים, הם יכולים להפוך את מדינתם לממלכה (דבר שמספר הולך וגדל של רבנים מעוניינים בו בכל מקרה).

אנו, החילונים הליברלים (ואתם ערבים ויהודים דתיים המאמינים בערכים ליברליים), נחיה במובלעת קטנה משלנו. נסתדר בה מצוין. סוף סוף המסים שלנו יממנו מוסדות שאנו מכבדים ומזדהים עמם - בדיוק כמו במקרה של קבוצות אחרות.

כשאנו חיים במובלעת, אולי כבר נדרוש את העסקה הכוללת שיקבלו הפלסטינים: לא נצביע לפרלמנט המרכזי משום שכמעט בוודאות הוא לא ייצג דמוקרטיה ליברלית. וגם, כמו החרדים, לא ניאלץ לשרת בצבא ששולח אותנו למלחמות מיותרות. נרגיש הרבה יותר טוב כשלא נצטרך להסביר למוחות רודניים מדוע חירות היא דבר חשוב. איזו הקלה.

Read this article English: Give secular liberals their own state too

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ