אביתר אנגלרד-צרובה
אביתר אנגלרד

הפגיעות הרבות ברוכבי אופניים בכבישי ישראל בשנים האחרונות זכו לכיסוי תקשורתי נרחב, וגרמו להעלאת המודעות הציבורית לתופעה ההולכת ומתרחבת של רכיבת אופניים ספורטיבית בכבישים.

במכתב פתוח לרוכבים כתב באחרונה ראש אגף התנועה במשטרה, ניצב ברונו שטיין, כי משטרת ישראל הונחתה ליתן תשומת לב מיוחדת לרוכבי האופניים כדי להגדיל את בטיחות הרכיבה, והמליץ לרכוב בימין הדרך ולהעדיף כבישים עם שוליים.

מצער לראות כי בית המשפט לתעבורה בחר בכיוון הפוך. בגזר דין שניתן באחרונה בפתח תקוה, קבעה השופטת אטליא וישקין, בעניין דריסתם של שני רוכבי אופניים ופציעתם הקשה, כי: "בחירתם של רוכבי אופניים לנהוג בשול הכביש, מימין, מהווה התנהגות רשלנית אשר סיכון חיי אדם בצדה". מבחינה משפטית פסק הדין שגוי, במיוחד לנוכח העמדה ההפוכה של משטרת ישראל.

במישור הציבורי האמירה משדרת מסר מסוכן לנהגים, לפיו לרוכבי האופניים אין זכות להימצא על הכביש. אמירה כזו עלולה להגביר את חוסר הסובלנות של הנהגים כלפי רוכבי האופניים, שגם כך סובלים מגילויים קשים של חוסר סובלנות מצד נהגים: צעקות, צפירות, השלכת חפצים ועקיפות פרועות, שיש בהן סיכון ממשי לרוכבים.

באחרונה נקט השופט זכריה כספי גישה הפוכה מזו של בית המשפט לתעבורה בפתח תקוה, בעניינו של הנהג טל מור שדרס למוות את רוכב האופניים שניאור חשין. שם קבע בית המשפט כי הסכנה לרוכבי אופניים מקורה ב"נהגי מכוניות החולפים על פניהם", והוסיף ש"די להקשיב לרוכבי אופניים המספרים כיצד נוהגים עמם, לא מעט פעמים, נהגים כאלה, עד שלעתים נוצר הרושם הברור, כי מקצתם עושים כך במכוון".

יש לקוות שמסר חשוב זה יחלחל גם לבתי המשפט לתעבורה, שהם הכלי המרכזי לאכיפת נורמות התנהגות על הנהגים. אם אלה יונחו בהתאם, יוכלו לתרום את חלקם להגברת הבטיחות של רוכבי האופניים.

הכותב הוא עורך דין במקצועו ורוכב אופני כביש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ