עכשיו נזכרתם בהדרת נשים?

גילה שטופלר
גילה שטופלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים26
גילה שטופלר
גילה שטופלר

לא מזמן דחה בית הדין לעבודה ערעור של אשה חרדית שנשללו ממנה דמי אבטלה משום שסירבה לעבוד במקומות שבהם אין הפרדה בין גברים לנשים. היא טענה כי אילוצה לעבוד במקום ללא הפרדה מפלה אותה בשל אמונתה, ולכן על המדינה לשלם לה דמי אבטלה עד שיימצא לה מקום עבודה מופרד.

השופטת ד"ר אריאלה גילצר-כץ, שדחתה את הערעור, קבעה שדווקא ההתחשבות תביא להחמרה באפלייתן של נשים, שבאחרונה נדחקות לספסלים האחוריים וקולן מושתק, בשם חופש הדת של החרדים. בנסיבות האלה, סברה השופטת, דמי אבטלה יעודדו את העמקת האפליה נגד נשים במימון הקופה הציבורית.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

השופטת צודקת. גורמים שלטוניים המטילים את האשמה לפתחם של חרדים קיצוניים, טועים ומטעים. ראש הממשלה ונשיא המדינה נזעקים עכשיו להגן על כבודן של הנשים והכל מגנים את הדרתן. אבל זה שנים שהדרה זו ממומנת על ידי הקופה הציבורית, בשיתוף פעולה מצד הרשויות, ממשרדי הממשלה ועד בית המשפט העליון.

לפני יותר מעשור משרד התחבורה וחברת אגד יזמו את הדרתן של נשים לאחורי האוטובוס ומשרד העבודה יזם הפרדה בין נשים לגברים בקורסים להכשרה מקצועית - הכל כדי להתאים את השירותים הללו לדרישותיהם של מנהיגי החרדים.

בשנת 1998 עתרה שדולת הנשים לבג"ץ, ודרשה לאסור על רשויות המדינה להפריד בין נשים לגברים במוסדות ציבור, בטענה שההפרדה מפלה נשים ופוגעת בזכותן לשוויון ולכבוד. למרבה הצער, בג"ץ נמנע מלדון בעתירות, בנימוק שהעותרות אינן יכולות להצביע על נזק ממשי שנגרם מההפרדה.

בשנים שחלפו תפחה ההפרדה ככדור שלג. היא התפשטה בין קווי האוטובוס, עברה לקופות חולים, בתי קברות ומדרכות, והביאה להשתקת נשים ולהדרתן מאירועים המאורגנים על ידי משרדי ממשלה ועיריות. היא נהפכה לדרך חיים גם בקרב הדתיים הלאומיים - שיעור בתי הספר המופרדים בחינוך הממלכתי-דתי עלה מפחות מ-25% לפני עשור, ל-65% כיום - והכל בתמיכת המדינה.

רק לפני כשנה, כשהתבררו ממדי הנזק, התערב בג"ץ וקבע כי אין לכפות הפרדה באוטובוסים. עם זאת, הוא איפשר להוסיף ולקיימה ללא כפייה, תוך שהוא מתעלם מתעצומות הנפש שיידרשו מכל אשה שתרצה להתעקש על זכותה לשבת בקדמת האוטובוס המופרד.

כיום ברור כי הסירוב של בית המשפט העליון לאסור על תמיכת המדינה בהפרדה, היה טעות. הפרדה בין נשים לגברים בחסות המדינה וגופים ציבוריים ובמימונם, סופה הדרתן של נשים מהמרחב הציבורי. מי שזכותן של נשים לשוויון במרחב הציבורי יקרה לו, חייב לתבוע מרשויות המדינה לא להסתפק בעלה התאנה של גינוי הקיצונים, אלא להפסיק לתת חסות ומימון להפרדה.

ד"ר שטופלר היא מרצה למשפט חוקתי וזכויות אדם במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, ועמיתה במרכז "תקווה" למשפט ותרבות יהודית באוניברסיטת ניו יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ