לקחי ריק סנטורום

אורי גולדברג
אורי גולדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי גולדברג
אורי גולדברג

המועמד הרפובליקאי ריק סנטורום כמעט מתאים לדפוסים המקובלים של מנהיגים שמרניים בפוליטיקה האמריקאית. כמעט, אבל לא בדיוק. סנטורום הוא בעל דעות ימניות ושמרניות בענייני חברה: הוא תומך בהפחתה של מסי חברות ורווחי הון, אך קורא לביטול מוחלט של מס החברות רק לתעשיינים. מדוע? משום שהתעשייה מייצרת תעסוקה בהיקף רחב. סנטורום קורא לעצמו "ידידו של האדם העובד". תעסוקה היא שמבטיחה את המשך קיומן של משפחות. משפחות הן עמוד התווך של השיטה האמריקאית כולה.

סנטורום הוא קתולי אדוק. זה לא עניין זניח - הציבור הימני בארצות הברית הוא ברובו אוונגליסטי. סנטורום משמיע דעות הדומות לאלו של רבים מחבריו בכל הנוגע לסוגיית ההפלות למשל, אבל מבט מהיר במצע שלו מגלה כמה הבדלים מעניינים. אולי המעניין שבהם הוא ההכרזה שממשל בראשותו של סנטורום לא יתקצב אמצעי מניעה במרפאות המוקמות במדינות ברחבי העולם, בכספי סיוע אמריקאיים.

סנטורום נבדל משאר חבריו בדתיותו. המועמד ניוט גינגריץ' הקתולי מתקשה לדבר על הדת כשהוא נשאל על נישואיו וגירושיו הרבים. המועמד מיט רומני מצניע את דתו כיוון שהוא מורמוני - דת שעדיין מתקשים לעכל בבתים שמרניים מהוגנים. רומני מבטא ומגלם את האתוס של ההצלחה הניהולית, זו שהיא תוצר של קבלת החלטה נכונה בזמן ובהקשר הנכונים. סנטורום אינו חושש מאמירות גורפות וחד-משמעיות. הדתיות שלו שואבת את משמעותה מן הקשר שלה עם הנצחי.

נקודת המשען בנצח היא הבסיס להשקפת העולם של סנטורום. ברגע שאותה נקודת משען קיימת, הוא יכול להגיד כל מיני דברים בריש גלי, מבלי להיות מוטרד מכך שיש סתירות ביניהם. במצע שלו מבקר סנטורום את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על השימוש שהוא עושה במאבק מעמדי (איזה מונח מרתק במצעו של שמרן ימני), כדי לפצל את אמריקה, המשפחה הגדולה. אובמה הוא הקיצוני האמיתי, יאמר סנטורום, משום שהוא מאמין בנצח כושל. הנצח של אובמה מורכב מאשליות - זכויות אדם, ממשלה גדולה, רב-תרבותיות ועוד כהנה וכהנה. סופן של אשליות להתפוגג, ולאובמה, אם חפץ חיים הוא, לא תיוותר ברירה: הוא ייאלץ להשתמש באמצעי דיכוי וכפייה כדי ליישם את חזונו.

רבים שומעים את המסר הדתי של סנטורום, ומבחינים בינו לבין רומני, גינגריץ' וגם מישל בקמן וריק פרי. אלו מדגישים כי בכוונתם לתקן את שקילקל אובמה, אך סנטורום אינו מודד את עצמו ביחס לאובמה, אלא ביחס לנצח. מתחריו הרפובליקאים מגיעים בסופו של דבר לעימות זה מול זה ואז, מנקודת מבטו של סנטורום, דינם להיכשל. סנטורום נאבק נגד הנצח הכושל של אובמה, ואז ברור לו שיצליח.

הצלחתו, גם אם לא תימשך עוד זמן רב, היא לקח לפרשנים ולמביני העניין, ולא רק בארה"ב. הדתיות חוזרת ומשתלבת בפוליטיקה כהיגיון פוליטי חי ובועט. היא מביטה בעולם באופן לכיד ועקבי, ואיננה מרגישה צורך להצטדק. ובעיקר, היא מתכתבת באופן שוטף עם השקפת העולם החילונית ורואה בה גרסה נחותה של דתיות.

הפוליטיקאי הדתי מאמין שהוא מבטא פרגמטיות אמיתית, משום שהוא יודע מה טוב ומה רע, היכן מתחילים ואיפה הכל נגמר. מי שמבקש להבין את הממשלות האיסלאמיות החדשות במזרח התיכון, חייב לשים לב ללקחי הניצחון של ריק סנטורום. מי שנאבק עד חורמה בשמה של חילוניות רציונלית, כדאי שיקשיב גם הוא.

ד"ר גולדברג הוא מומחה למחשבה שיעית ועוסק בחוויה הדתית ובזיקות בינה לבין פוליטיקה וחברה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ