מברוק, שופט מתנחל

עודה בשאראת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עודה בשאראת

ואחרי הרעם בא המבול. ביום חמישי שעבר דחו שופטי בג"ץ את העתירה נגד חוק הנכבה האבסורדי. מבין שורות ההחלטה ביצבצה תחינה: "עזבו אותנו בשקט, אל תסבכו אותנו עם כל האקוניסים והדנונים". יום אחר כך, ביום שישי הגדול, בא המבול האמיתי: הוועדה למינוי שופטים הכשירה מתנחל לתפקיד שופט בית המשפט העליון. בתוך המבול התרחש אירוע סמלי, שכדאי לבחון לעומקו - מתשעת חברי הוועדה רק החבר הערבי, עורך הדין חאלד זועבי, הצביע נגד המינוי. סמליות זו מדגימה איך נהפכו הערבים למעוז האחרון בפני כיבושי הימין המזהירים.

לא היה כל צורך לחוקק חוק דרקוני מפותל בשביל למנות מתנחל לשופט בבית המשפט העליון. מתברר שאפקט ההפחדה עשה את שלו, ורוח המפקד חילחלה גם אל החלקה האיכותית ביותר בחברה. כרגע בנימין נתניהו יכול להירשם כמציל הדמוקרטיה. הוא הקפיא את חוק לשכת עורכי הדין, ובו בזמן מימש את שאיפתו המוצהרת למנות את השופט נעם סולברג לעליון. מברוק! יש לנו שופט עליון מתנחל, אשר עובר על החוק הבינלאומי. מברוק לווילה שהופכת בנחישות לג'ונגל.

בינתיים הכוונות הרעות אינן נחות לרגע. מתברר שהממסד לא מעודד, חלילה, את הפנאטיות הדתית והלאומנית בקרב הערבים בישראל. אבל, ובערפל הקרב, עוד יסגרו את השיברים למאבקים האזרחיים בשתי הזירות המרכזיות - בכנסת ובבג"ץ. זה יקרה אחרי שהימין הקיצוני הפך, ובשיטתיות, את הח"כים הערבים לסוכני אל-קאעדה. הרושם שמתקבל מהסתה זאת הוא, שאם בחצי השעה הנותרת לא יזנקו מטוסי חיל האוויר ויפציצו את מעוזי הסיעות הערביות, עוד תהיה פצצת האטום הערבית המקומית הראשונה מוכנה לשיגור. בו בזמן, אם מטוסים אלה לא יירטו את עורכות הדין של ארגון עדאלה, שמשרדיו ממוקמים באיזו מערה אי-שם בצפון, תצא לאור המהדורה המעודכנת של הפרוטוקולים של זקני ציון (למען השקיפות, הכותב הוא חבר הנהלת עדאלה).

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

סולברג. שופט שעובר על החוק הבינלאומיצילום: נתי שוחט, פלאש 90

עם ההתפתחויות בהרכב בית המשפט העליון יגדלו עוד יותר הסיכויים לפסילתה של סיעה ערבית, ואז הקריאה להחרמת הבחירות בקרב הערבים תקבל תאוצה אדירה. הפסילה, למרבה האירוניה, תשתלב מצוין עם האכזבה ממה שמשיגים נציגיהם בכנסת. בקרב הערבים יש אפילו כאלה שתופשים את הנוכחות הערבית בכנסת ככלי לייפות את פני ישראל בעולם.

מצד שני, עם זרם החקיקה הגזעני, שום עתירה למען הערבים לא תתגלגל עוד אל מסדרונות בג"ץ - לא על הריסת בית בנגב, לא על הזכות לדיור או הזכות לשוויון בחינוך ובתקציבים. האירוניה היא שאם מגרדים את שכבות ההסתה העבות ובוחנים לעומק את אופי הפעילות של הארגונים האזרחיים הערביים, יהיה קשה לדמוקרט, אפילו לאיש ימין כמו דן מרידור, שלא לתמוך בפעילותם.

בין לבין יעלה הקצף של "השמאל" העדין על ערבי שמערער על ההגדרה "מדינה יהודית", שיישומה הביא על הערבים אסונות. אבל איזו דמוקרטיה זאת, שבה אין למיעוט לאומי זכות להיות שותף בהגדרת המדינה? בינתיים, ובהתמשכות ההתגוששות, עוד נתעורר למדינה אחרת: לא יהודית ובעיקר לא דמוקרטית.

אם שתי הרשויות החשובות למאבקים אזרחיים - הכנסת והרשות השופטת - יוחשכו, מה יישאר? "זרקו אותו כפות לים, והזהירו אותו לבל יירטב", אומרת השירה הערבית. 54% מהילדים הערבים נמצאים מתחת לקו העוני והשטיח מתחת למאבק אזרחי רציונלי נמשך בהתמדה. זהו מצב מסוכן. רק אלטרנטיווה אחת תצמח בקרב הערבים - לאומנית-דתית קיצונית. עכשיו תשכנעו אותי שנתניהו לא שש לזה.

תתפלאו, אבל מדי פעם הדרך לגיהנום רצופה כוונות רעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ