לקחת מהפריפריה למען המרכז

אבירמה גולן
אבירמה גולן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבירמה גולן
אבירמה גולן

מיליארד וארבע מאות אלף שקלים - זה מחירו המוצהר של תרגיל הבחירות המוקדם ששלף ראש הממשלה בנימין נתניהו, וזכה להגדרה השחוקה "מהפכה". כמו כל הסופרטנקרים הקודמים, גם זה יבוצע, כך הובטח, בזריזות-על: עד ספטמבר, הכריז נתניהו, כל הילדים מגיל 3 ילמדו חינם.

האם זה באמת יקרה? לא חשוב. נתניהו יודע שספטמבר רחוק מדי, שהזיכרון הציבורי קצר מדי ושבינתיים יעסיקו את התקשורת מדי יום עניינים חשובים, דחופים או מסעירים יותר, כמו הסקרים המבשרים את התחממות גזרת הבחירות, או מי עוד יצטרף לרשימה של יאיר לפיד.

אה כן, לפיד. לכאורה, ולפי כל הסקרים והפרשנים, נתניהו לא אמור להיות מוטרד: או שלפיד יכרסם מקדימה, או מקדימה ומהעבודה. בכל מקרה - גוש השמאל-מרכז רק יתפצל בגללו עוד, ונתניהו, בראש גוש הימין המוצק כברזל, יתחזק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

אבל נראה שנתניהו לא ממש מאמין לניתוח הזה. תרגיל הבחירות שלו מוכיח שהוא דווקא סבור שמהלכיו הבאים חייבים לקרוץ למעמד הביניים במרכז. מרכז המפה הפוליטית, הסולד מהחקיקה האנטי-דמוקרטית של הימין ומזדעזע מ"הדרת נשים"; המרכז הגיאוגרפי, שמצביע בדרך כלל למרכז הפוליטי, וכמובן - המרכז המעמדי, זה שעלה לתודעה במחאת הקיץ האחרון, בשם "מעמד הביניים הנשחק".

כאיש שיווק מיומן, נתניהו הוא אולי הפוליטיקאי בעל החיישנים המחודדים ביותר בישראל בענייני בחירות. ככזה, הוא זיהה היטב את נהמת הלב האמיתית שהוציאה 400 אלף איש לרחובות בקיץ, וניתח נכון את הפרופיל הקיבוצי של המפגינים. משום כך, לא שכונת ג'סי כהן מעניינת אותו, לא שכונת התקווה ולא ערי הפיתוח. אלה, הוא יודע, שייכות לגרעין הקשה של הליכוד, שרק במקרים נדירים, ורק בשוליים, זז למחוזות אחרים. מצעד העגלות מעניין אותו. אליו הוא מכוון.

כניאו-ליברל מובהק, נתניהו יודע שהמעמד הזה שהוא מכוון אליו מדבר בלשון של כסף, נטל והוצאות, ויודע להעריך הנחות והטבות. לכן הוא סידר לו הטבה שנעה בין 800 ל-1,600 שקל בחודש. לא מעט. ואם מוסיפים את ההטבה הזאת להטבה הנפלאה (!) של ביטול התשלום בעבור קנייה באינטרנט (!) וההבטחות לקצץ במחירי הדלק והמים (טוב, אז זה לא יצא בינתיים), וכמה התבטאויות יפות-נפש (אך נחרצות!) המסתייגות מ"הדרת נשים במרחב הציבורי" - התמונה מתבהרת: אכן, נתניהו מכוון אל המרכז.

אי אפשר להאשים את נתניהו. כו-ל-ם מכוונים היום למרכז. כו-ל-ם רוצים להיטיב עם מעמד הביניים. למה שדווקא הוא יפסיד אותו? הבעיה היא שנתניהו, היחיד שנשען על התמיכה האוטומטית של הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של ישראל, הוא גם היחיד שמסב לפריפריה הזאת נזק ממשי בניסיונותיו לשאת חן בעיני המרכז.

כי חוק חינוך חובה חינם מגיל 3, שנחקק כבר ב-1984 ומאז לא יושם מנימוקים תקציביים, מתקיים בפועל בפריפריה. בכ-80 רשויות מקומיות, בהן שלומי, עפולה, שדרות, מגדל העמק, רהט, קרית שמונה ועוד, זוכים בני ה-3 לחינוך חינם, הכולל בחלקו יום לימודים ארוך והזנה. באחדות מהרשויות הושקע הון בפיתוח כיתות חכמות, צהרונים ולימודי העשרה בגנים ובכיתות הנמוכות.

למרות ההתפתחות המבורכת הזאת, שיעור הילדים העניים בפריפריה גדול בהרבה משיעורם בכלל האוכלוסייה (48% לעומת 34.2%), מסיבות רבות ושונות, בהן מחסור חמור במרכזי תעסוקה ובתחבורה ציבורית יעילה, שני תחומים הדורשים שינוי מדיניות והשקעה ממשלתית גדולה.

נתניהו לא מתלהב מהקדמת הבחירות, אבל כשאלה מקדימות את עצמן הוא מדגים "מנהיגות": מקצץ קיצוץ רוחבי בתקציבים הישירים והעקיפים של הרשויות בפריפריה ובשמיכה שגזל מהן - מכסה את חינוך החינם במרכז. וזוהי, כנראה, רק ההתחלה.

Read this article in English: Seducing the 'stroller marchers'

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ