דמוקרטיה בכיתה ו'

עופרה רודנר
עופרה רודנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופרה רודנר
עופרה רודנר

מזמן לימדתי את בני: הפוליטיקה פולשת לכל החדרים. היא פולשת לחורים של הטוש במקלחת (טיב המים, לדוגמה) ובטח שהיא פולשת לבית הספר. והנה, השבוע קיבל בני שיעור בפוליטיקה. זה שנים שבכיתה שבה הוא לומד קבוצה קטנה של בנים משליטה אג'נדה כוחנית של טרור והפחדה. הם משנים את חוקי המשחק כשמתאים להם, לועגים לאלה שלא סרים למרותם ומשפילים אותם. אם ברצונם להבהיר לילד מסוים עד כמה דעתם עליו שלילית, הם מכנים אותו "ערבי מסריח" או "מנקה פיליפיני".

פניתי למנהל ולצוות, אבל הם לא הצליחו להתמודד עם הבעיה. בני, אגב, מסתדר לא רע. אבל יש ילדה אחת, מחוננת, כותבת שירה, שהפכה לקורבן של אותה קבוצה. השבוע אותם בנים לעגו לילדה ואמרו לה דברים משפילים. הילדה שתקה, אבל הם המשיכו בשלהם, תחת עינה של המורה. על רקע געיות הצחוק של חבריהם הם בעטו לפי התור בתיק של הילדה. זה היה בשיעור אמנות. הילדים רק התבטאו באופן יצירתי. אבל הילדה התקוממה וקפצה על אחד מהם. רק כשהתפתחה תגרה התפנתה המורה להפריד. באותה הזדמנות ספגה, בטעות, אגרוף מילד.

למחרת התברר שגם הילד וגם הילדה הושעו, ובכך מוצה הטיפול בתקרית. הבנים שיזמו את ההתעללות כלל לא טופלו. כך קיבל בני שיעור בפוליטיקה של כיתה ו': בשם ההוגנות, האיזון והרצון להעביר מסר חד-משמעי נגד אלימות, טופלו שני הילדים באופן שווה.

יותר מזאת, בבירור, שהופקד בידיה של מורה מחליפה (המחנכת היתה בחופשה), היתה ילדה אמיצה אחת שהתייצבה לצד הילדה החבולה. רוב הילדים סירבו לאשר את עדותה (חלקם טענו שהיא "בוגדת" וגם "משוגעת") והמורה בחרה שלא לעשות עניין. רציתם דמוקרטיה, לא? דעת הרוב היא שקובעת. גם בני קם ועמד לצדן של השתיים. הוא אמר למורה שהרוב שותק מפחד. אלא שהרוב המשיך לשתוק, ובכך נגמרה האסיפה. כך או כך, בסוף אותו יום הילדה שספגה התעללות הושעתה מבית הספר. האם צריך יותר מזה כדי ללמד את ילדינו כיצד ערכי הדמוקרטיה עלולים לשמש את מחריביה?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ