קואליציה פסיכוטית

ענר שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענר שלו

שאלה: אתם נוסעים בכביש מספר 1 ועל פניכם חולפת במהירות שיירה המורכבת ממכונית משטרה, ארבע מכוניות שרד שחורות משוריינות, ושני ג'יפים. כל כלי הרכב צופרים ומהבהבים. באיזה מארבעת רכבי השרד נמצא ראש הממשלה? תשובה: הוא נמצא בכולם.

כמו חלקיק תת-אטומי במכניקת הקוונטים, כמו החתול של שרדינגר, מצליח ראש הממשלה להיות בכמה מקומות ומצבים בבת אחת. הפיסיקה הקלאסית, שלפיה לכל חלקיק מיקום מוגדר היטב, לא חלה עליו, והוא נמצא בסופרפוזיציה של כמה מצבים אפשריים.

לדוגמה, היכן נמצא בנימין נתניהו בנושא המביך של הצעת החוק לבחירות חוזרות בלשכת עורכי הדין שישנו רטרואקטיבית את הרכב הוועדה לבחירת שופטים? נתניהו מספר 1 תומך בהצעת החוק השערורייתית שמובילים זאב אלקין ואחרים בוועדת החוקה. נתניהו מספר 2 נמצא דווקא עם שרי הליכוד שביקרו בתקיפות את היוזמה ואומר שייזום דיון נוסף בנושא. נתניהו מספר 3 מאמץ את התנגדותו של אלקין לדיון נוסף בנושא. לאחר החלטת יו"ר הכנסת ראובן ריבלין לא להביא את החוק לכנסת, תומך נתניהו מספר 4 בדיון נוסף, שבו צפויה ההצעה ליפול.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

לכאורה עדיין אפשר להשתמש במודל הפיסיקלי הקלאסי כדי להסביר את סדרת ההתרחשויות התמוהה הזאת, ולטעון שהתברכנו בראש ממשלה שאמנם משנה את דעתו הלוך ושוב מדי כמה שעות, אבל בכל זמן נתון דעתו מוגדרת היטב והוא עומד עליה בתקיפות. ובכל זאת ההסבר הקוונטי משכנע הרבה יותר: נתניהו נוקט בכל רגע נתון באינספור דעות באותו עניין, והשקפת עולמו היא בעצם מין ענן הסתברותי, שתוצאות המדידה שלו תלויות במודד. לאלקין הוא יספק תשובה אחת, לדן מרידור תשובה אחרת. מזמן לא זכתה פיסיקת הקוונטים באישוש כה משכנע.

אבל השפה המתאימה יותר לתיאור היוזמות הממשלתיות והקואליציוניות בחודשים האחרונים לקוחה דווקא מתחום הפסיכיאטריה. היוזמה לחקיקה רטרואקטיבית שמבטלת תוצאות בחירות שכבר התקיימו הזויה מלכתחילה ומעידה על איבוד קשר עם המציאות. היועץ המשפטי מיהר להבהיר שלא יגן עליה בבג"ץ. אבל הקואליציה נוקטת יוזמות כאלה לא רק בנושא מינוי שופטים אלא גם בוועדה למינוי דיינים: כאשר במקום נציג של ש"ס נבחר לוועדה נציג של אגודת ישראל, איימה ש"ס להסיר את תמיכתה בחוק גרוניס אם לא ישונו התוצאות. הפעם לא טרחו אפילו על מראית עין של דמוקרטיה, והוחלט שמקורב לש"ס יקבע בעצמו את הרכב הוועדה.

למה ללכת בקטנות? אם כבר משנים בדיעבד את חוקי המשחק אפשר לעשות זאת לא רק במינוי שופטים ודיינים, אלא גם בבחירות לכנסת למשל. קדימה יצאה המפלגה הגדולה ביותר? אופס, נכריז על בחירות חדשות בתוך שבוע. הדמוקרטיה רק תרוויח, כי דעת הבוחר תישמע שוב מיידית ולא רק כעבור ארבע שנים. ואפשר גם לחסוך בהוצאות העצומות של עריכת בחירות ולתת לנציג ש"ס לקבוע את הרכב הכנסת הבאה.

אדם פרטי שהיה מפגין דרגות כאלה של חוסר בושה וחוסר עכבות היה מוגדר כחולה נפש, והחברה היתה מוצאת דרכים להתגונן מפניו. בחודשים האחרונים מתגלים בקואליציה עוד ועוד סימפטומים מדאיגים של מחלת נפש. למצב קיצוני של אובדן חלקי או מלא של קשר עם המציאות, הגורר התנהגות חריגה ומוזרה המעוררת חרדה ודחייה מצד החברה, יש שם. קוראים לו פסיכוזה. איך נתגונן מפני קואליציה פסיכוטית?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ