מה שאלקין באמת חשף

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

למי יש מודיעין טוב יותר? לצה"ל, שלא ידע בחודש שעבר שקבוצת פעילי ימין עומדת לחצות את הגבול לירדן, או לברית הבריונים שעל הגבעות שיודעים מתי צה"ל מתכוון להרוס צריף? לצה"ל ולשב"כ, שאינם מצליחים לדעת מי אחראי להצתת מסגדים, או לאותם טרוריסטים שמקבלים מידע ישיר מקצינים, מחיילים ומחברי כנסת על פעולות צפויות של צה"ל נגד מאחזים בלתי חוקיים? כי הנה, בעוד שפוליטיקאים בכירים מצהירים שמתקפה באינטרנט כמוה כהצהרת מלחמה או פיגוע טרור, מתנהלת מתחת לאפם מלחמת מודיעין בכלים מסורתיים, פשוטים, חסרי הילה, כמו טלפון סלולרי, דף אקסל ופטפוט של "מקורות".

אבל זאת אינה מלחמת מודיעין. העברת מידע מצה"ל למתנחלים אינה חדשה וימיה כימי ההתנחלות מראשיתה. היא גם אינה צריכה להפתיע במציאות שבה צה"ל נתפש כאויב, בעוד שבריוני הגבעות נחשבים בסך הכל פרחחים. כל עוד צה"ל מציג בגאווה את שיעורם של חובשי הכיפות בקרב הלוחמים והקצונה, הוא גם אינו צריך להיות מופתע מכך שלחובשי כיפות אלה יש אג'נדה. יש להם חברים בהתנחלויות או שהם בעצמם תושבי התנחלויות, שלא ייתנו ידם להריסת בתים, גם אם הם בתים בלתי חוקיים. לחלקם, השירות בצה"ל מותנה בכך שהפקודות שיקבל לא יסתרו את הצו האלוהי שהם שואבים מרבניהם. מסירת מידע על כוונה להרוס את בתיהם אינה עבירה בעיניהם, אלא מצווה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

האם צה"ל מוכן בשל כך לוותר על שירותה של קהילה שלמה שנחשבת עכשיו "מלח הארץ"? האם הוא מוכן לנטרל אותם משירות כפי שהוא מנטרל את הערבים הישראלים? הרי גם הרחקת הערבים הישראלים משירות בצה"ל נשענת בין היתר על הרצון שלא לקלוע אותם למצב שבו ייאלצו להילחם נגד אחיהם שמעבר לגבול. גם המתנחלים מבין חיילי צה"ל לא יילחמו נגד אחיהם בשטחים.

יתר על כן, מי שרואה במסירת מידע למתנחלים ריגול חמור ובגידה, צריך באותה נשימה להגדיר את קבוצת הבריונים אויב לאומי. אבל כל עוד ראש הממשלה נזהר אפילו מלקבוע שמציתי מסגדים או עוקרי עצי זית הם טרוריסטים, קל וחומר אויבי המדינה, החשד ב"ריגול" שמודבק לח"כ זאב אלקין הוא לכל היותר פתטי. אלקין אינו פושע גדול יותר ממי שהתיר עד כה לבנות את המבנים הלא חוקיים, שעל הכוונה להרוס אותם, או לא להרוס אותם, הוא דיווח. הוא לפחות ישר יותר ממי שחודשים ושנים עושה צחוק מבג"ץ אשר הורה על הריסת המבנים, ממי שידע מלכתחילה שהמבנים עומדים להיבנות על קרקע פרטית וממי שמציג את זליגת המידע ה"חשאי" לידי המתנחלים כפגיעה בסודות הכמוסים של צה"ל.

מי שבאמת צריכה להיות מודאגת היא דווקא מועצת יש"ע, שתמיד ידעה לאסוף מידע אמין, מהיר ויעיל על כוונותיו של צה"ל. כי לפתע, מתחת לאפה, צץ לו גוף מודיעיני מקביל, של קבוצת בריונים שמערערת על ריבונותה של המועצה, שעד כה היתה הגוף הבלעדי שעירער על ריבונותו של צה"ל.

אלקין לא חשף סודות מדינה. פשעו העיקרי הוא ש"בגללו" נגלתה ערוותו של משחק הקריצות שמתנהל במשך שנים בין צה"ל והממשלות - מימין ומשמאל - שהנחו אותו, לבין מתנחלים. הוא בסך הכל קרע את שרידי המסכה מעל פניה של המציאות שהכל מכירים היטב. מציאות שבה צה"ל, הריבון בשטחים, נאלץ, בפקודה, לירות לעצמו ברגל. שהרי הוא גם אחראי לביטחונם של בריוני הגבעות, גם צריך להניח להם לבנות את צריפיהם הבלתי חוקיים וגם נדרש, בקריצה כמובן, להרוס את הצריפים האלה. הוא צריך להיות יעיל וחשאי כאשר מתירים לו להפעיל את כוח ריבונותו, אבל הוא יודע שהוא מחורר כמסננת. אם ממנו לא ייצא "הסוד" באיזה לילה ובאיזו ערימת קרשים דמוית צריף הוא עומד לשסות את דחפוריו, בוודאי ידלוף המידע דרך אחד הח"כים או השרים. כך היה מעולם, וכך יהיה גם הלאה.

Read this article in English: The spy who tripped them up

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ