אשמת השופטים

עפרה בן ארצי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה בן ארצי

באחרונה פורסם, כי הפרקליטות הצבאית מתנגדת ליוזמת ראש הממשלה להעמיד פורעים יהודים לדין בבתי משפט צבאיים (חיים לוינסון ותומר זרחין, "הארץ" 27.12). אכן, לבתי המשפט הללו יש תפקיד אחר. חברותי ואני פוקדות זה שנים את בתי המשפט הצבאיים עופר ומגרש הרוסים, הדנים פלסטינים תושבי הגדה. במאות המשפטים שעליהם דיווחנו למדנו, שתפקיד השופטים הצבאיים במערך השליטה הישראלית באוכלוסייה הפלסטינית חורג מחותמת גומי. הם מעניקים את חותמת הכשרות המשפטית, שבלעדיה הכיבוש היה נגמר מזמן.

כדי להבין את הסצינה המשפטית יש להכיר את הסצינות הנלוות אליה. הכל מתחיל בסצינת המעצר, שבה חיילים פועלים בכוח הזרוע ובגלוי. הם לוכדים את הפלסטינים ומביאים אותם למעצר, במבצעים שבעיני הפלסטינים הם חטיפות. הסצינה הבאה מתרחשת בחדרי חקירות נסתרים, שם חוקרים אנשי שב"כ את הפלסטינים בשיטות "מיוחדות".

החקירות מניבות "דו"חות חסויים", המוצגים לשופטים לצורך הארכות מעצר חוזרות, עד שהפלסטיני יהיה "בשל" לעבור לסצינה הבאה - בית המשפט. כמעט 100% מהפלסטינים (לפי דו"ח של בתי המשפט הצבאיים בגדה ל-2010) ממשיכים מכאן לסצינה האחרונה - בית הכלא. כמיליון פלסטינים עברו את המסע הזה מאז יוני 1967.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

שופטים צבאיים השוללים חירות מעם שלם ומפלילים את רוב בניו כבר קרוב לחצי מאה אינם פחות אלימים מחיילים וחוקרים. אדרבה, השופטים מנצלים את מעמדם המכובד, את השכלתם ואת סמכותם הרוחנית כאנשים ערכיים, כדי לעולל את כל אלה תוך הפרת החוק הבינלאומי. שופטים אלה, ששוקדים, ביודעין, להעטות על הכיבוש איצטלה של חוק וצדק, גרועים מהשחקנים האחרים, שלפחות אינם מתחזים למה שהם לא. החייל והחוקר מיישמים את מה שלמדו, ואילו השופט הצבאי מתחזה למי שפועל לשם "עשיית צדק והטמעת שלטון החוק" (מאתר הפרקליטות הצבאית). הוא מתחזה, כי לא יכול לשרור צדק בשטח שבו מתקיימות שתי מערכות משפט - אחת ליליד הנכבש ושנייה לכובש המתנחל. כשאנו צופות במאות ילדים וקטינים שעוברים "כבני מרון" לפני שופטת אשה, העוול זועק לשמים.

במגרש הרוסים בירושלים תפקיד השופטים הוא לאשר הארכות מעצר לצורכי חקירה לפי בקשת השב"כ. בישראל מותר לחקור חשוד עד 24 שעות בלי שיראה שופט - במגרש הרוסים יכולים לעבור על פלסטיני שמונה ימי חקירה עד שיראה שופט, ו-21 יום עד שיוכל לפגוש עורך דין.

נכחנו בעשרות דיונים של אנשי חמאס שנשפטו לאחר הבחירות לרשות הפלסטינית ב-2006. ראינו אותם מובאים לדין בהמוניהם - מאחרון נושאי הדגלים בתהלוכת בחירות ועד לחברי פרלמנט ושרים. הם הואשמו בעבירות פוליטיות מובהקות, המוגדרות כ"חברות", "פעילות", "נשיאה במשרה" - ב"התאחדות בלתי מותרת". זה קרה בדיעבד, אחרי בחירות חוקיות שכל העולם הכיר בחוקיותן כולל ישראל. האם היה שופט אחד שלא הכשיר מדיניות זו?

אם יתפייסו הפתח והחמאס, הפתח עלול לשוב ולהיות אויב לא לגיטימי. האם יהיה שופט אחד שיסרב לתת לכך הכשר? לפי הדברים שמצאתי באתר הפרקליטות הצבאית, יש להניח שלא: "בסופו של יום, מטרתנו היא לתרום לביטחון המדינה בדרכנו הייחודית ולקבץ את פעילי הטרור על פלגיהם השונים בבתי הכלא". כך מתאר תובע בפרקליטות הצבאית את ה"הליכים בבתי המשפט באיו"ש" (מתוך בלוג באתר הפרקליטות). תובע צעיר זה עשוי להפוך לשופט צבאי. מול קואליציה כזאת ברורה נחיתותם המובנית של הפלסטיני וסנגורו, ואין פלא שהתוצאה היא 99.76% הרשעות.

הכותבת היא חברת ארגון "מחסום ווטש"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ