המרד של הגנרל אשכנזי

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

די בעובדה אחת מכל העובדות שהובאו השבוע במשדר "עובדה". על פי אילנה דיין, ראש המוסד המכהן העיד במשטרת ישראל שהנחת העבודה שלו היא לערוץ 2 היה רב אלוף גבי אשכנזי. מסמך הרפז העליל עלילה על שר הביטחון ועל אלוף פיקוד דרום כדי למנוע מהאחד למנות את השני לרמטכ"ל. אשכנזי טוען להגנתו שלא ידע שהמסמך מזויף. ואולם בין אם הרמטכ"ל לשעבר אומר אמת ובין אם הוא משקר, עדותו של ראש המוסד מרשיעה אותו ערכית וציבורית.

אם ראש המוסד צודק, מפקד צבא הגנה לישראל עמד מאחורי מהלך שהסית את הציבור הישראלי נגד ממשלת ישראל. אם ראש המוסד צודק, ראש המטה הכללי הוביל התקוממות בלתי מזוינת נגד הממשלה הנבחרת. על פי גרסת תמיר פרדו, לא רק מרד-קולונלים היה כאן בקיץ 2010, אלא מרד של גנרל. מרד של הגנרל. פוטש.

תמיר פרדו העיד במשטרה ב-18 באוגוסט 2010. המשטרה דיווחה ליועץ המשפטי על העדות בו ביום. ב-17 החודשים שחלפו, היועץ המשפטי לממשלה לא עשה דבר בעדות המרעישה. הוא לא הורה משטרת ישראל לחקור האם קצינים בכירים בצה"ל קשרו קשר. הוא לא הורה לשב"כ לחקור האם במטה הכללי אירע אירוע של המרדה. הוא לא הורה לפרקליט הצבאי הראשי לחקור האם הרמטכ"ל פעל בניגוד לערכי צה"ל. הוא אפילו לא המליץ על הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית שתוציא את האמת לאור. היועץ המשפטי לממשלה לא נקט פעולה כלשהי שיהיה בה כדי לנקות את אורוות הקריה.

באוגוסט 2010 משטרת ישראל חקרה את פרשת המסמך במקצועיות ראויה לשבח. התמונה שהצטיירה אצל החוקרים היתה ברורה: במטה הכללי ובסביבתו היתה התארגנות שנועדה להכשיל את שר הביטחון. ואולם במשטרה חששו למצות את התהליך. בשלב זה, תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה היה להורות למשטרה להמשיך בחקירה או להעביר את בירור האמת לגוף חקירה אחר. היועץ לא עשה זאת. למרות שהיה מודע לעדותו החמורה של פרדו, הוא העדיף שלא לפתוח את תיבת פנדורה הזאת אלא לנעול אותה.

לפני 27 שנים יצחק זמיר ודורית בייניש הצילו את הדמוקרטיה הישראלית בכך שנהגו בפרשת קו 300 באומץ לב וביושרה. ב-17 החודשים האחרונים יהודה וינשטיין היפנה עורף לדמוקרטיה הישראלית בכך שטיפל בפרשת אשכנזי במורך לב מעורר תמיהה. היועץ המשפטי לממשלה לא דיכא את מרד הגנרל ולא בלם את מרד הגנרל אלא חיפה עליו.

העניין איננו אישי. בכל מדינה מתוקנת, ניסיון של דרג צבאי לאנוס דרג אזרחי היה מטופל באגרוף של ברזל. בכל מדינה מתוקנת, רמטכ"ל המאיים על שר הביטחון במלחמה היה מפוטר בו במקום. ואולם ישראל אינה מדינה מתוקנת. אין כאן מערכת חוקית-ערכית שיטתית אלא מערך של חמולות. הואיל והגנרל המורד הוא איש החמולה הנכונה וקורבנותיו הם אנשי החמולה הלא נכונה - המרידה טויחה.

רוב כלי התקשורת דיווחו-לא-דיווחו על הפרשה באופן מחפיר. המשטרה חקרה-לא-חקרה את הפרשה באופן מוזר. היועץ המשפטי התעקש שלא למלא את תפקידו. כשל מערכות כללי גרם לכך שישראל לא התמודדה עם מרד-הגנרל כמדינה נאורה. הנבלה ממשיכה להירקב ולהרקיב ולהפיץ ריח רע.

כעת העניין מוטל לפתחו של מבקר המדינה. המבקר השביעי עשה כמה וכמה מעשים גדולים ואמיצים בשנות כהונתו. אבל המעשה שאותו הוא נדרש לעשות עכשיו הוא הגדול והאמיץ מכולם. במקום שאין איש - רק מיכאל לינדנשטראוס יכול להיות איש. במקום שכל המערכות הישראליות כשלו - רק המערכת של מבקר המדינה יכולה להתחיל את התיקון. מה שמוטל על הכף אינו עתידו האישי של איש העסקים גבי אשכנזי. מה שמוטל על הכף הוא טוהר המידות של הצבא והיושרה של המשפט ושימורה של ישראל כדמוקרטיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות