העם רוצה סלבריטאים בכנסת

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

טלטלה פוליטית: כמה ידוענים פונים לפוליטיקה. שדר צמרת, אב צמרת ואלמנת צמרת כבר הודיעו על כוונותיהם, אולי יצטרפו אליהם עוד כמה מבני מינם. אולי הם שוחרי טוב, אולי הם משועממים בחייהם הפרטיים ומחפשים לעצמם עניין נוסף, אולי הם רוצים בעוד (יותר) תהילה, אולי הם רוצים שינוי. כך או אחרת, בל נלין עליהם, זו זכותם המלאה.

יאיר לפיד, נעם שליט וקרנית גולדווסר לבטח יעטרו את המפה הפוליטית האפרורית בצבעים רעננים וססגוניים. אבל עוד מים למרק המקולקל לא ישנו את טעמו. את שלושתם אנחנו מכירים, לכאורה, היטב: הם היו אורחים תדירים בסלון שלנו. לפיד הנעים את לילות השבת בתוכנית בידור מחופשת למהדורת חדשות ובטור אישי דביק מחופש לטור עיתונאי, שליט הרטיט לבבות בתפקיד אבי השבוי הלאומי וכמותו גם גולדווסר, אלמנת המלחמה המצודדת.

היחס אל כל אחד מהם היה רגשי, רגשי בלבד. לפיד שיעשע והנעים, שליט וגולדווסר נגעו ללב ושלושתם עוררו הזדהות אמוציונלית רגעית. במדינה שבה הכל כמעט רגשי, הם גיבורי השעה, גיבורי התקופה. צחקנו אתם ובכינו אתם, עקבנו אחריהם והזדהינו אתם, הם לקחו אותנו אל חייהם ואל חיק משפחותיהם בשעות השפל והגאות שלהם, אבל אופס, בעצם אנחנו לא מכירים אותם בכלל.

אנחנו מטיבים להכיר את הדימוי שנבנה להם - ובכך די כדי להופכם לידוענים, ואין לנו מושג ירוק על השקפותיהם - ובכך אין די כדי להופכם לאישים פוליטיים. אין איש במדינה, זולת חבריהם ובני משפחותיהם, שיודע משהו על דעותיהם. אולי יש להם דעות ואולי לא (החשד: אין להם). האם לפיד בעד או נגד המשך הכיבוש? האם שליט נכון להיאבק על זכויות המיעוטים כפי שנאבק על זכויות בנו? וגולדווסר, מה? כלום. אין לנו מושג. הם מעולם הרי לא השמיעו מלה בנושא, מותר להניח שהם גם לא יעשו זאת. רק קצף על פני המים, אדוות הידוען המרטיט.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות וטורי הדעות ישירות אליכם

זן פוליטי חדש בא לישראל, זן הסלבריטאי-הפוליטיקאי, והוא מבשר רעות. הוא לא אומר הרבה עליהם, הוא אומר הרבה עלינו, הישראלים. אם שליט וגולדווסר מתיימרים רק לקשט רשימות פוליטיות, ללפיד יומרה פוליטית רחבה הרבה יותר, הנה כבר יש לה קבלות בסקרים. מוקף בבני מינו, עם נגיעות של אלוף במילואים, אשה-ראש עיר, תעשיין, היי-טקיסט, דתי-מחמד לקישוט ופעיל חברתי לקינוח, הוא יחולל תנועה.

אין הוכחה ניצחת מכך לריקנותו של הדיון הציבורי ולרדידותה של הפוליטיקה בישראל: התקווה לשינוי והשאיפה לישועה מידי הסלבריטאי. מדובר בתופעה מדכדכת מאין כמותה: העם רוצה כלום. לא מהפכה ולא שינוי, לא עמדות ולא דעות, רק שיעשו לו נעים. נשכח הקיץ, חלף הסתיו, הנה בא חורף של ריקנות.

זה היה אולי מתקבל על הדעת במדינה שבה הכל מתנהל איכשהו כשורה. אבל בישראל? מי יעמוד מול כל האיומים הסכנות, לדמוקרטיה, לשלטון החוק, לזכויות האדם? מי יעמוד מול הגזענות שהולכת ופושה ומי ישים קץ למארת הכיבוש? כבר עדיף לאומן גזען על סלבריטאי חלול, אביגדור ליברמן על לפיד: אצל הלאומן לפחות אין אשליות, אולי אפילו הוא יעורר יום אחד התנגדות פעילה ומאבק. אבל להתנגד ללפיד? להיאבק בו? מה יש להתנגד וכנגד מה יש להיאבק? הוא הרי כל כך "ישראלי", הכי "ישראלי", אחי, והוא בעד מערכת חינוך טובה יותר. מי יודע, אולי בסתר לבו הוא גם בעד מערכת בריאות טובה יותר. ויש לו גם מקטורן עור ספורטיבי.

עיוורון הישראלים במתכונת חדשה: אם עד עכשיו הם הליטו פניהם מהמתרחש, עכשיו ינעם זמנם נוכח הסלבריטאים. אם עד כה הוליכום שולל פוליטיקאים ציניים ונכלוליים, שאותם לפחות אהבו לשנוא, עכשיו יעשו זאת גיבורי הטלוויזיה והסלון שלהם, שאותם הם כל כך אוהבים לאהוב. הנה מה טוב ומה נעים, הסלבריטאים (בדרך) לשלטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ