באין תג מחיר לשבוי ולאסיר

ישראל הראל
ישראל הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל הראל
ישראל הראל

לפני כארבע שנים מונו שלושה ישראלים מוערכים - מאיר שמגר, אסא כשר ועמוס ירון - לבחון את סוגיית השחרור ההמוני של מחבלים תמורת חטופים ישראלים. בשבוע שעבר הגישו דו"ח שעיקרו סודי. על פי התבטאות היו"ר, שמגר ("טוב להשאיר לניחוש ולהערכה ולא לספק אינפורמציה לגורמים עוינים"), ושר הביטחון ("הגיע הזמן לעצור את המדרון החלקלק שבו אנו נמצאים עוד מעסקת ג'יבריל, כמו גם בעסקת טננבאום וגלעד עצמו") ניתן להסיק שהצוות המליץ על מדיניות שפויה. "10 תמורת אחד", אמרה אחת הכותרות.

הדו"ח היה מוכן כחצי שנה לפני עסקת שליט. הממשלה ידעה, מן הסתם, שהוועדה תציע לעצור את המדיניות שיצחק נבון הגדיר (כבר בעסקת ג'יבריל, והיה היחיד שהצביע נגדה) כ"מופת גרוע". אך במקום לעודד את פרסום המסקנות ולזכות, כבר בפרשת שליט, בגיבוי רב חשיבות למדיניות "מופת אחראי" - הממשלה ביקשה מהוועדה לדחות פרסום המסקנות כדי שלא תופרע בהמשך מדיניות "המדרון החלקלק שבו אנו מצויים".

מקרה שליט היה הזדמנות נאותה לקביעת תג מחיר אחראי - בצד פעולות משלימות, כגון השוואת תנאי הפלסטינים האסורים לתנאיו של החטוף. אלה ואחרות יכלו להתסיס את משפחות המחבלים נגד החמאס ולקדם - ואף להוזיל - את שחרורו של גלעד.

אך ממשלה חלשה, בצד דעת קהל חלשה עוד יותר, מנעו התנהגות רציונלית. מה כוחן של המלצות ועדת שמגר לשנות דפוס זה? גם עיגונן בחוק, כפי שיש מציעים, לא יועיל והחוק יושם לצחוק. בטקס קבלת הדו"ח, אהוד ברק הרי חזר מלה במלה על דברים שאמר בשנת 2008 ("חובה לעצור במדרון החלקלק") והדבר לא הפריע לו להיות ראש וראשון הדוחפים לעסקת שליט הבזויה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות וטורי הדעות ישירות אליכם

בלי שתהיה לי אינפורמציה פנימית, אני כותב בביטחון שאין ולו חידוש אחד בחלק הסודי של הדו"ח. בדיונים רבים לאין ספור לאחר שהחלו החטיפות ב-1968, לובן כל שניתן היה ללבן, הומלץ כל מה שניתן היה להמליץ. ואף התקבלו המלצות מחייבות. אך, במיוחד מאז עסקת ג'יבריל, לא היה מנהיג שיגלה נחישות. וכך יהיה, הלוואי ואתבדה, גם בחטיפה הבאה.

הדו"ח, אכן, התקבל באדישות: מה שהיה הוא שיהיה. גם לעובדה (ובכך הדו"ח עוסק, מסיבות מובנות, רק בחלק הכמוס) שלאחר כל עסקה מיתוספים ידוענים חדשים לטורי הרכילות ולרשימות המועמדים לכנסת, מתייחסים כלמובן מאליו. אשת הברזל, קרנית גולדווסר, תהיה הפרטנרית של יאיר לפיד הרך, ונעם שליט ימשיך בתפקיד הצנוע הידוע (והמיוסר) אצל שלי יחימוביץ. ומה עם קדימה? הואיל וזו נמצאת על הקרשים, מוצע לציפי ליבני לפנות ל"אם כל העסקות", מרים גרוף מעסקת ג'יבריל המהוללת, ולהציע לה מקום משוריין. ובעצם - גם לליכוד היא מתאימה ככפפה ליד. שהרי ראש ממשלת הליכוד הוא שנסק בסקרים לאחר עסקת שליט.

צר הדבר על שרצונם הטוב של שלושה אנשים נכבדים ומנוסים גבר על ניסיון חייהם והם הסכימו להקדיש ידע, מוניטין - וזמן כה רב - כדי לחבר דו"ח שספק אם הדרג המחליט, גם אם ישלם מס שפתיים, יעז לפעול על פי מסקנותיו הנבונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ