אנטישמים רוסים בישראל

דימיטרי שומסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דימיטרי שומסקי

מורך לב, כתב מיכאיל בולגקוב ב"האמן ומרגריטה", הוא אם כל חטאת. אנדרס ברייוויק לא היה מוג לב. הוא לא יכול היה לשאת את המחשבה שנורווגי מפחד. בדיוק כפי שהיהודי לא יכול היה לשאת את המחשבה שיהודי מפחד, וכך הופיעו בארץ ישראל החופשייה דורות חדשים של ילדים יהודים נטולי מורא. מתוך היגיון מופלא בחר לו ברייוויק ליעד את נערי הרב-תרבותיות, שהתקבצו באי ירוק ופסטורלי, כדי לרעות בניחותא בעשב האידיאולוגי שלהם. בעוד 50 שנה יעריכו הנורווגים כיאות את מעשהו, ויקימו לזכרו אנדרטה במרכז אוסלו מתוך הכרת תודה עמוקה. זאת, בתנאי שעד אז לא תיחרב אירופה סופית בידי המוסלמים ועושי דברם הליברלים הרב-תרבותיים.

אלה הם עיקרי הדברים שהופיעו בטקסט מאת בלוגרית רוסית-ישראלית משכילה, המגדירה עצמה כהיסטוריונית. מעריציה, ניכר כי גם הם אנשים משכילים מאוד, לא השתלחו בתגובותיהם ב"סמולנים" שנואי נפשם. כיאה לבני האינטליגנציה, הם ניהלו דיון מאופק ותרבותי בשאלה האם, ובאיזו מידה, דומה הגיבור הלאומי הנורווגי ברייוויק לגיבורנו הלאומי המקומי, ברוך גולדשטיין. היו מי שראו דמיון מוחלט, והיו מי שדחו את ההשוואה, שכן לא יעלה על הדעת שד"ר גולדשטיין היה טובח כך בבני עמו.

דומה שמבין האבנים הרעות שפולט באחרונה גל הגזענות העכור לחופי ישראל, אלה הן פנינים שחורות משחור. התופעה שהן מייצגות איננה חריגה דווקא בקרב המשכילים שביוצאי ברית המועצות בישראל. עיקרה - תיעוב עמוק כלפי השקפות עולם שיש בהן ולו שמץ של נכונות לקבלת השונה בחברה. מקורותיה, במידה לא קטנה, בשיח על הדרך המיוחדת של רוסיה בהיסטוריה, שבעודו נושא ניחוח חתרני כלפי המשטר הקומוניסטי, קסם עד מאוד בשלהי התקופה הסובייטית ליהודים משכילים רבים.

על פי עיקרי שיח זה, רעיונות הליברליזם והדמוקרטיה המערביים, המאפשרים שוני וריבוי דפוסי מחשבה ותרבות בחברה האנושית, הם בבואה נאמנה להתפוררותה המתמשכת של הציוויליזציה המערבית. אם רוסיה היא ציוויליזציה חפצת חיים המבקשת להישמר מפני גורל זה, עליה לדחות את התפישות הליברליות המערביות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות וטורי הדעות ישירות אליכם

אין זה חיזיון נדיר בעידן ההתבוללות והציונות: יהודים אימצו בהתלהבות את התפישות הלאומיות שרווחו בסביבתם התרבותית בפזורה, וגם ייבאו אותן ארצה אגב תרגומן לשפת הלאומיות היהודית. זאת, גם אם במקור היו אלה לעתים תפישות אנטישמיות. כך, למשל, סלידת הלאומנים הרוסים לדורותיהם מהליברליזם המערבי לוותה בדרך כלל בסלידה מהיהודים, כמי שהיו הראשונים להרוויח מאימוץ הפלורליזם והסובלנות ל"אחר". הרי תמיד אפשר ליטול מתפישות אלה את העוקץ האנטישמי ולהמירו, למשל, בעוקץ האיסלאמופובי. וכך, תפישה שפעם היתה מכוונת נגד היהודים ועושי דברם הליברלים ברוסיה תופנה נגד המוסלמים ועושי דברם הליברלים בישראל או באירופה.

הרחק מעיניים ישראליות, מקנן לו בקרב חלק מהאינטליגנציה הרוסית-יהודית בישראל זרם תת-קרקעי לא מבוטל של שנאה יוקדת כלפי כל מה שמזוהה בבוז כ"ליברליזם", "סובלנות", "רב-תרבותיות". שנאה שאינה מבחינה בין "מרכז" ל"שמאל", בין שמאל "ציוני" לשמאל "אנטי ציוני", בין תומכי שתי מדינות לשני עמים לחסידי מדינה אחת. כדאי לשים את האצבע על הזרם הזה, בתקווה לשמור על הסכרים המוסריים שעוד נותרו לחברה הישראלית לנוכח המים העכורים של הגזענות השוטפים אותה. יש לעשות זאת בתוקף ובלא מורא. שכן, כפי שכתב מיכאיל בולגקוב, מורך לב הוא אם כל חטאת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ