תומר אפלבאום-צרובה
תומר אפלבאום

אילו הייתי בקבוצת תמיכה של "מוטרדים מינית אנונימיים" והמנחה היה שואל בפגישה: "מי עכשיו?" הייתי קם בחשש קל ומתוודה: "אני תומר אפלבאום והוטרדתי מינית", ומוסיף בלחש: "קלות".

באחד הלילות באחרונה, קצת לפני חצות, ישבתי בקור התל אביבי ליד מועדון "קומפורט 13" בשכונת פלורנטין, ביחד עם עמיתי הצלמים, והמתנו לכניסתה של מרגול למועדון, להופעה שלה. מתוך המולת השכונה צצה בסמטה חבורה של שלוש בחורות צעירות, שהידסו לעברנו; האחת שיכורה, השנייה שיכורה מאוד, והשלישית בתפקיד המבושמת האחראית ("נהג תורן" של גלגל"צ). הן נראו בחורות רגילות, כלומר, לא נרקומניות, ערסיות, פרחות, או פריקיות, לא קטינות ולא מפחידות בשום צורה. רגילות.

הן פנו אלינו בכמה שאלות אינפורמטיביות, שלא הייתי מגדיר אפילו כסמול-טוק ובטח ובטח לא כפלרטוט או הזמנה, ואז זה קרה: ללא הסבר החליטה מספר שתיים (השיכורה מאוד) להנחית את ישבנה לצדי, קרוב, במרחק הנושק למרחב האישי, ומשם פלשו ידיה למה שמוכר כמרחב האינטימי, מאוד, כאשר יד שמאל שלה החלה לעסות את הקרקפת שלי בעוד יד ימין משפשפת את ירכי (בהילוך נמוך).

הייתי בהלם, לקח לי כמה שניות (נצח), שבהן היטלטל הרגש בין עונג, לבלבול, למבוכה, שניות שבהן חלפו לנגד עיני הבזקים מחיי הקודמים - ואז הכתה בי ההבנה שהידיים שנעות על גופי ללא אישורי עושות מעשה שהוא, איך לומר - לא מקובל. הקצתי מן ההלם ושלפתי בעדינות את היד המעסה מראשי, אבל אז האנרגיה שהתפנתה משמאל נותבה ליד ימין, שהעלתה הילוך (גיצים עלו מהג'ינס).

חלפו עוד שנייה או שתיים עד שעיכלתי שאני צריך להיות נחרץ יותר, ונאלצתי (האילוץ פה היה כבד) לומר לה בטון רך אך סמכותי: "זאת הטרדה מינית מה שאת עושה". מודה, לא המלים השנונות ביותר, משפט אינסטינקטיבי ופשוט, שהתגלה כאפקטיבי. הידיים חזרו לבעליהן, וחברתה האחראית, שעמדה במרחק כמה פסיעות וצפתה במתרחש, משכה אותה ממני. האירוע הזה לא עוזב אותי מאז, אני לא מרגיש מחולל (חלילה) אך מוטרד (קלות). השניות האלה אינן מרפות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

"איך הרגשת שאשה אחרת נוגעת בך פעם ראשונה אחרי שבע שנים?" שאלה אשתי כשסיפרתי לה, "זה היה נעים? צמרמורת?" "כן", עניתי, "נעים באופן מגונה, אסור, אבל בתוך שבריר שנייה זה התחלף במבוכה". "היא היתה יפה?" המשיכה אשתי. "לא מכוערת", עניתי בדיפלומטיות. אשתי התמקדה בניסיון לאמוד את המתחרה, שוכחת שהיא אינה העניין - ועכשיו חשתי מוטרד בריבוע.

"אידיוט, אם אנג'לינה ג'ולי היתה מפנקת אותך ככה היית מתלונן?" שאל חבר רווק. "מה, רק אם היא מכוערת זאת הטרדה?" חקרתי. "תלוי כמה אתה נואש ושתוי, אבל אתה נשוי וזה מחייב לסטנדרט אחר", קבע הרווק. "ובתור רווק, לא קורה שלא בא לך?" שאלתי והבטתי בחברי מרים גבה וסופק את ידיו, "נדיר" סיכם.

"היית צריך פשוט להגיד ‘לא'", הציע חבר אחר רווק פחות ומנומס יותר. "אתה גאון, איך לא חשבתי על זה? ואם היא לא היתה מפסיקה? מה הייתי עושה? מתקשר למשטרה?", הצחוק הרועם של חברי הטובים נשמע כשיקוף אמין לתגובה שלבטח הייתי זוכה לה אילו הייתי מחייג 100. "הלו משטרה, יש כאן בחורה ששולחת אלי ידיים, אתם יכולים לשלוח ניידת?" "למה אתם צוחקים? ואם זה היה הפוך? גבר שמטריד אשה זה מצחיק?" התקוממה חברה וניסתה כמו אשתי לגלגל את הכדור למגרש שלה.

"ואשה שמטרידה גבר זה מצחיק?" התקוממתי מנגד, "מה, אני לא יכול להתלונן בלי שזה ייחשב לפגיעה בגבריות?" כל הנוכחים, רווקים ורווקות, הינהנו כאחד. "אז המסר הוא: נשים, תטרידו חופשי, גבר גבר לא מתלונן", שוב הנהונים.

"תשמע, יש פה את ממד הסכנה, שנובע מההבדלים הפיזיים בין שני המינים", טען חבר חכמולוג, "אין כל בסיס להשוואה", המשיך החוקר דרווין, "מדובר פה באירוע שמתרחש במרחב ציבורי נייטרלי מוגן...", גם כן חבר. "הבעיה אצלי, ידעתי, זאת אשמתי, זה בטח חסך מהילדות".

הפנמתי: אם אתה גבר, הטרדה מינית היא רק כשקופצות עליך חמש גורילות מכוערות בסמטה אפלה ורק אם אתה לא רווק מדי. דבר חיובי אחד בכל זאת יצא לי מהסיפור הזה - אשתי קנאה, וזה השתלם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ