על הרגליים הקצרות של טום קרוז ולפיד

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

לכוכב ההוליוודי טום קרוז יש מה שמכנים בעגה עממית ישבן נמוך. או ליתר דיוק רגליים קצרות וחזה רחב ושרירי. הדבר לא הפריע לקרוז להיות נשוי (עד גירושיו) לשחקנית היפהפייה ניקול קידמן. בפרסי האוסקר היא נראתה גבוהה ממנו בעשרים ס"מ. אף על פי כן קרוז הוא כוכב אקשן מבוקש, והפגם המכונה רגליים קצרות לא נראה על המסך הגדול.

נזכרתי בפרט הזה משום שליאיר לפיד יש סינדרום דומה: חזה גברי רחב וזרועות שריריות של מתאגרף מקצועי, יחסית לגובהו. ברבות מהופעותיו על המסך הקטן הצופה רואה יותר מכל את חלק גופו העליון - אם כפרזנטור בפרסומות לבנק הפועלים, ואם בתוכניות הבידור שכיכב בהן. הצופה אוהב את חיוכו המתוק ושובה הלב ואת החנופה למרואייניו. אינני זוכר השתלחות כלשהי במרואיין אצלו. אחרי שהודיע ביום שישי על פרישתו מהטלוויזיה, צולם מגיע לביתו לבוש במעיל עור גברי, שעל שרוולו מוטבע סמל של "הרלי דייווידסון", מהגבריים והיוקרתיים שבאופנועי הצמרת.

ככוכב טלוויזיה היה לו חיוך של מיליון דולר. בדיווחי החדשות הקשים ביותר לא החמיר פנים ולא מילמל כאחדים מעמיתיו ש"זה נורא". אף שהוא בן לשושלת טמפל טומיסלב (טומי לפיד) אין בו את ה"קילר אינסטינקט" שהיה לאביו חם המזג. אלא אם כן הוא מסתיר מאחורי נחמדותו קווי אופי שייחשפו עם הזמן, כשיגיע למעמד אמיתי במערכת הפוליטית. להיות חמודי-חבובי זה לא מספיק כדי לצלול לג'ונגל של הפוליטיקה הישראלית. אך אין ספק שצריך להיות בו משהו, אם כל כך הרבה אנשים חושבים שהוא מתאים להיכנס לפוליטיקה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות אל הפייסבוק שלכם

אין זו הפעם הראשונה שבין בחירות לבחירות מתגנב לקלפי גוף חוץ רחמי. אם זה ד"ש, פלאטו שרון, הגמלאים, מפלגת המרכז, צומת, תל"ם וכמובן שינוי - שהחזיקה מעמד שתי כהונות. העקיצה מחוגי ביבי למהלך של לפיד לא איחרה לבוא, מיד עם ההודעה של לפיד: "אין ללפיד מה למהר, הבחירות לא יוקדמו". מה שאומר שביבי מתכוון להמשיך לכהן קרוב לשנתיים. הייתכן שביבי פוחד ממנו?

השמועות שלפיד ייכנס לפוליטיקה נפוצו מזמן. אך העובדה שהפרסום הרשמי יצר כותרות ראשיות וגל של סקרים לטובת לפיד, מעידה עד כמה הציבור עייף ומאוכזב מההנהגה הנוכחית. כרגע גובה לפיד את הדיווידנד של מעמד המאמי של המדינה. זה משתלם. לפחות בסקרים. לפחות עכשיו.

לעומתו שלי יחימוביץ', למשל, עיתונאית ומראיינת מעולה, בחרה בדרך הקשה של הצטרפות לעבודה והתמקדות בנושאים חברתיים, עד שהגיעה לראשות המפלגה. בניגוד ללפיד היא לא התחנפה לבוחר, אלא נאבקה על מעמדה בדרך הקשה של בחירות פנימיות. בכיר בטלוויזיה בדימוס אומר, שלפיד עשוי אמנם מחומרים טובים, אך המשגה שלו הוא שהוא שואף ישר ומיד לראשות הממשלה. היומרה לרוץ להושיע את העם, בתרבות האח הגדול, תקומם נגדו 80% מחברי הכנסת.

אישים כיצחק רבין, אריק שרון, אהוד ברק ושמעון פרס עשו דרך ארוכה והזיעו הרבה עד שהגיעו לראשות ממשלה. הבכיר לשעבר בטלוויזיה חוזה, שלמרות כל הכותרות מצפה ללפיד תקופת ייבוש ארוכה. הנושא החברתי לא יתפוש מקום מרכזי באג'נדה שלו, באשר הוא עצמו מחובר לאנשי ההון. נכון, הוא חמוד, קל לאהוב אותו. אך עדיף שיצטרף למפלגה קיימת ומקובלת עליו ברוחה - קדימה למשל - מאשר שיקים רשימה שלא תהיה לא כאן ולא שם. אין בו הזיק הלוחמני שהיה לאביו.

חלק מאלה המתלהבים מהמהלך של לפיד, ספק אם יש להם מושג לאן הוא מוביל. רבים תומכים בו לא בגלל אישיותו או שריריו, אלא משום שהם לא מאמינים בפוליטיקאים המכהנים. לא בברק, לא בליברמן, לא ברבנים ובעיקר לא בביבי. טום קרוז גובר על הרשעים בכל סרטיו וממשיך להיות כוכב מבוקש. ללפיד יש הזדמנות אחת. השאלה אם מעבר לאיצטלת המאמי של המדינה יש לו את מה שמנהיג חזק זקוק לו בעת הזאת.

Read this article in English: Tom Cruise and Yair Lapid

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ