יוחזרו הפאנלים

יאיר אסולין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אסולין

במונחים של רייטינג ועניין ציבורי "האח הגדול" היא הצלחה. אין ספק. הסיבה לכך, כמו שכתבו כבר רבים, היא שהתוכנית הזאת ואחרות הדומות לה מאפשרות לצופה לראות את עצמו כנורמלי, ככמעט מושלם, כלומר, מאפשרות בריחה מהמציאות. אסקפיזם. בכלל, אני חושב לעצמי, הטלוויזיה הישראלית מלאה אסקפיזם. הבריחה היא פצצת רייטינג. גם אובססיית החדשות, המתמקדת כביכול במציאות בהא הידיעה, היא אסקפיזם. אסקפיזם הפוך. מרוב "חדשות" גס לבו של הצופה בתוכן עצמו. גם תוכניות התחקירים (החשובות) הן אסקפיזם: הצופה הוא ה"טוב", שצופה (שופט) במושא התחקיר ("הרע"), ממרום מיטתו הזוגית. רחוק, לא מאיים.

המסקנה כביכול היא, שהישראלי הוא יצור שרוצה לברוח, והטלוויזיה רק מספקת לו את זה. אבל המסקנה האמיתית היא שאין לו שום אפשרות אחרת. הטלוויזיה מכוננת את הצופה, את רצונותיו, לא להפך. אני נזכר בתוכניות הפאנל שהיו פעם ושואל את עצמי לאן הן נעלמו. האחרונה שעוד היתה בה איזו חיות רעיונית היתה "מועצת החכמים". היא הורדה מהמסך ב-2010. היום משודרת רק "פוליטיקה" העבשה בערוץ הראשון.

אני נזכר בעצמי כילד, צופה עם הורי ב"פופוליטיקה": מאמץ את המחשבה, שואל שאלות, מנסה להבין על מה המהומה. פעם, בפריים טיים, היו מהומות עקרוניות. כך פגשתי לראשונה בפרופ' ישעיהו ליבוביץ, אמנון דנקנר, עמוס קינן, פרופ' אבי רביצקי, אריה דרעי, עמוס עוז ואחרים. כך התחלתי לגבש את תפישת המציאות שלי, וכך במהלך השנים, העמדתי אותה במבחן מול תוכניות מהסוג הזה. למה "מבחן"? כי זה מה שתוכניות מהסוג הזה מציעות לך: שאלות מהותיות, מגוון דעות, תמונה מורכבת, כלומר, פלורליזם. אלא שפלורליזם אמיתי, כך טוענים אנשי הטלוויזיה, הוא אנטי רייטינג.

ולא, אין זאת רק קינה על מה שהיה ואיננו. זו קריאה של ממש לזכייניות הטלוויזיה להרים את הכפפה ולהחזיר את תוכניות הפאנל האקטואליות לפריים טיים, למרכז התודעה הישראלית. מספיק לטשטש את הצופה. ראו את האדישות הציבורית לנוכח גורלו של ערוץ 10. צופה מטושטש רע לטלוויזיה. טלוויזיה מטשטשת רעה לחברה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ