חרדי ואייפון

אלכסנדר יעקובסון
אלכסנדר יעקובסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלכסנדר יעקובסון
אלכסנדר יעקובסון

אצבעותיו של החרדי שישב לידי באוטובוס ניגנו על האייפון בווירטואוזיות של פסנתרן. הסתכלתי עליו בקנאה. רב חשוב פירסם מכתב נגד השתלבות החרדים בחברה המודרנית. האם הוא מאמין שהבחור הזה יוותר על האייפון שלו?

בנקודה זו הייתי שמח לספר על השיחה המרתקת ביני לאותו חרדי, שאישרה את כל הערכותי על מגמות ההשתלבות והישראליזציה בחברה החרדית. אבל האמת היא שלא התקיימה שום שיחה. לא היתה עילה לשיחה, כי לא קרה שום דבר מיוחד. בסך הכל יושב לו חרדי ואייפון בידו. ובאייפון האינטרנט. ובאינטרנט, עולם ומלואו. עשרות שנים נלחמו הרבנים החרדים בטלוויזיה, "מכשיר התועבה" כהגדרתם. כעת הופיע מכשיר בעל עוצמה גדולה פי מאה, שחלקים גדלים והולכים בציבור החרדי נחשפים אליו. דומה שעל המלחמה האבודה נגד האינטרנט הרבנים כבר ויתרו. כדאי שהתקשורת תעקוב אחר שיעור החרדים עם גישה לאינטרנט, במקביל למעקב אחר מפלס הכנרת.

דוברי החרדים צודקים כשהם אומרים שהתקשורת החילונית עושה עוול לחברה החרדית. הם צודקים אף על פי שלרובם אין זכות להתלונן על הכללה והכפשה, שהרי הם בעצמם עוסקים בהכפשה מכלילה של החברה החילונית. העוול אינו בכך שהתקשורת מסקרת את ההקצנה החרדית, אלא בכך שאינה מסקרת ברצינות את ההתמתנות החרדית. למען האמת, גם לא קל לסקר אותה: זוהי התמתנות ביישנית, נחבאת אל הכלים.

אבל לפעמים היא פותחת את פיה, ואז נשמעים דברים מדהימים. למשל אלה שצוטטו בכתבה של יאיר אטינגר מפי שמואל חיים פפנהיים, איש חסידות תולדות אהרון, שהיה מדוברי העדה החרדית ועכשיו הוא לומד באוניברסיטת בר-אילן ובעלים של משרד לעידוד תעסוקת חרדים בבית שמש: "יש כיום אלפי חרדים בצבא, באקדמיה, במקצועות החופשיים. מספרים לנו שיש מלחמת דת? להיפך, הציבור החרדי הולך לקראת משהו גדול, וניסיונות הרבנים לעצור את זה, זה כמו הקפיצה של התרנגול אחרי השחיטה... אני לא רואה אף סטודנט במכללה חרדית עוזב את הלימודים, זה כבר לא יעזור. גם אם משה רבנו ייצא מקברו ויגיד לא ללמוד באוניברסיטה - זה לא יעזור. יכול להיות שזה תפקיד הרבנים, לנסות לעצור את הנהירה ההמונית... אבל יש תהליך ויש מציאות" ("הארץ", "השבוע", 30.12).

קול זה מבשר על שינוי מהפכני. שינוי זה לא יהרוס מבפנים את החברה החרדית, אבל הוא ייצור חרדיות אחרת - חרדיות שתורתה תורתה ואומנותה אומנותה. חרדיות שהיא חלק ייחודי אך בלתי נפרד מהחברה הישראלית. יש סיכוי טוב שכך ייראה הזרם המרכזי החרדי.

הקיצונים עוד יקצינו וישתוללו. חשוב לעמוד נגדם. אבל אין הם העיקר. למודרניות, למהפכה הציונית, לדמוקרטיה, לכושר ההתמדה וההסתגלות של המסורת היהודית, לרצון הפשוט של בני אדם לחיות כבני אדם - לכל אלה יש עדיין מה לומר כאן. החרדים הקיצונים מבינים זאת היטב. הם קוראים את המפה טוב יותר מהחילונים אחוזי החרדה. לכן הם משתוללים.

תגיות קשורות:

תגובות