הגזענות מתחילה בחינוך

יובל אלבשן
יובל אלבשן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יובל אלבשן
יובל אלבשן

כמה קל להפגין נגד ההפרדה הגזענית בדיור, שמופעלת כלפי יוצאי אתיופיה בקרית מלאכי. כמה פשוט לזעוק נגד סילוק הנשים מהמרחב הציבורי בבית שמש ובירושלים. כמה נוח להזדעזע אל מול מעשי הטרור של נערים חרד"לים, שפוגעים בחפים מפשע רק משום שאינם יהודים. מה זה קל? גם נעים וטוב, שהרי כמעט כולם שם. מה זה כמעט? כולם. מראשי הציבור החרדי והדתי ועד לכל חברי הכנסת - מראש הממשלה ועד לאחרון האופוזיציונרים. כולם מזועזעים. כולם מתנגדים. כולם מגנים. ממש חזון אחרית הימים. שבת אחים גם יחד.

אבל האמת היא שהמאבקים הללו מסוכנים. כי הם בחזקת משככי כאבים לגוף שכבר נזקק לטיפול כירורגי כנגד מה שפשט בו. בניתוח עמוק - דווקא המאבקים הצודקים הללו מגבירים את החולי ועלולים להחמיר את מצב הדברים.

ההפרדה הגזענית בקרית מלאכי, הדרת הנשים ושאר התופעות שצוינו הן רק סימפטום של אובדן ההגמוניה של ערכי היסוד הליברליים, שהיו כתובים על שטר ההבטחה שהנפיקו לנו מייסדי המדינה, ובראשם - השוויון. המאבק האמיתי הוא על השבתם לדרגת עליונות כזאת, שאף קבוצה בחברה לא תעז להפר אותם או לחתור תחתיהם. לכן מאבק כזה לא יכול להתמקד במורסות שהתפוצצו פה ושם - בקרית מלאכי ובבית שמש - אלא מוכרח להתמקד בנגיף שמשתולל בגוף.

לנגיף הזה אחראים רבים מאלה שעתה מגנים בקול כה רם חלק מהסימפטומים שהוא ייצר. הרי מה שמאפשר את קיומן של התופעות הללו הוא החינוך שמקבלים הילדים בקבוצות רבות בחברה הישראלית - במימון המדינה. חינוך שמלמד אותם ש"לא כל בני האדם הם שווים", שיש הבדל מהותי (ולא רק שוני) בין יהודים ללא יהודים, בין נשים לגברים, בין מזרחים לאשכנזים ובין שחורים ללבנים; הבדל שבעטיו ראוי שרק הראשון יאחז בהגה והאחרון יישב רק בכיסא הנוסע שלידו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אל הפייסבוק שלכם

זה החינוך שניתן בזרמים רבים של החברה הישראלית, כשהמדינה עוצמת עין ולרוב אף מממנת אותו. לא בכדי ילד בקרית מלאכי שלמד בחינוך ממלכתי דתי יגדל ויחתום על כתב הסכמה גזעני, שמדיר את יוצאי אתיופיה מהבניין שבו הוא גר, בלי שידו תרעד. הוא גדל על ההבדל. לא בכדי נער יהודי יעז לפגוע בערבי חף מפשע שבמקרה עבר לידו. החינוך שקיבל לימד אותו שזה בסדר. לא בכדי גבר חרדי יעמוד באפס מעשה לנוכח יריקות שסופגת ילדה בת שמונה מבריון מטורף. זה לא רק הפחד, זה גם החינוך שהוא קיבל. דור שלם גדל על התפישה שבני האדם הם לא באמת שווים.

אם אנחנו חפצים לשרש את מראות הזוועה האלה אנחנו חייבים להשיב לערכים הליברליים את עליונותם במערכת החינוך של כל הילדים, מכל המגזרים והקבוצות בישראל. נכון, זה אומר שחלק מהשותפים הנוכחיים למאבק יחצו את הקווים ויילחמו נגד הפגיעה באוטונומיה שממנה הם נהנו עד היום - אבל, כאמור, להם יש חלק מרכזי בהנחלת אותה תרבות של אי-שוויון, ולכן עצם הימצאותם אתנו באותו ציבור מפגין מלמדת על עקרות המאבק מלכתחילה.

עד שזה לא יקרה, עד שהמחנה הליברלי לא ישוב וידרוש הגמוניה לערכיו בכל מקום ולא רק בחצר האחורית שלו - התופעות הפסולות יימשכו. אפשר שננצח בכמה קרבות קטנים, כמו אלה שמתנהלים כרגע בקרית מלאכי או בבית שמש, אבל נמשיך להפסיד במלחמה הכללית, זו שאסור לנו להפסיד בה.

Read this article in English: Our virulent school system

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ