ההבדל בין מדע ללימודי תורה

טל ניב
טל ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל ניב
טל ניב

בראיון מאיר עיניים שהעניקה באחרונה עדינה בר-שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, היא אמרה שאמנם נכון שפרופ' דן שכטמן זכה בפרס נובל, אך "כל שאר המדענים חיים על חשבון המדינה ומקבלים ממנה משכורת" ("ליידי גלובס", 1.8).

אכן, הגיע הזמן לבחון מחדש את יחסה של המדינה למדענים שחיים על חשבונה. בשלב הראשון יש להפסיק לאפשר למאות אלפי מדענים להמשיך לקבל חינוך מדעי חינם מינקות ועד בגרות. בכלל, מי קבע שבני מדענים יהיו מדענים? מדוע משרד החינוך מתקצב זרם חינוך ייחודי למדענים כבר מהגן? מה, כל מי שנולד למדע יהיה מדען? יש לוודא שיהיה מדען? ואולי הוא, או היא, מעוניינים ללמוד משהו אחר מלבד מדע? כן, אני מדברת אליך מר שכטמן.

אבל לא רק חינוך מקבלים המדענים, אלא יש להם למשל ערים משלהם. אולי הגיע הזמן להפסיק את התעלולים המאפשרים בניית ערים שלמות למען מדענים, שבהן יוכלו לעסוק במדע תוך כדי כיפוף החוקים המבטיחים את זכותו של כל אדם לגור איפה שהוא רוצה, ושבהן חברות אוטובוסים מאפשרות למדענים להושיב את המדעניות מאחור. ורגע, למה המדענים צריכים בתי משפט משלהם כדי לדון בנישואים בין מדענים מאותה אסכולה, וגם בנישואים של לא-מדענים, שכלל אינם שייכים אליהם?

די, די, צודקת בר-שלום. הגיע הזמן שמאות אלפי המדענים יפסיקו לחיות על חשבון המדינה. ולא יעזרו להם מפלגות המדענים שלהם, החברות בקואליציה, ולא עשרות חברי הכנסת המדענים שלהם. למה יש למדענים ייצוג רחב כל כך בכנסת? מה, המדינה חייבת משהו למדענים? למה צריך מדענים במועצת הרשות השנייה? ומה עם הכיבוד בישיבות, למה צריך מזון-מדענים מיוחד וביסקוויטים בהשגחת מדענים מתחום חקר החי?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אל הפייסבוק שלכם

ואולי הגיע הזמן לסגור את מועצות המדענים שלהם, הפרושות ברחבי המדינה ותקציבן השמן מאפשר למדענים שכבר גמרו ללמוד במסגרת זרם החינוך המדעי, לעבוד במוסדות-מדע שהקימו בשביל לקדם את האסכולה שלהם. ומה עם המדענים שלא משתלבים במועצות המדענים?

צודקת עדינה בר-שלום. איזה תלמיד ישיבה, ישיבת הסדר אפילו, לא ישמח להרגיש שלימודי הדת שלו חשובים ומוערכים כמו לימודי הפיסיקה של דן שכטמן?

בפרשנות מסוימת אפשר לטעון שקיום חברת לומדים הכרחית ליהדות (בניגוד לקיומן של מחלקות למקרא באוניברסיטאות שגוויעתן אינה מטרידה במיוחד את הממסד הרבני), או אפילו לביטחון ישראל (הלא הרבנים כבר גוברים על הרמטכ"לים כמעוררי מוטיווציה). זו טענה אפשרית. יש גם לא מעט לומדי תורה שהם עניים מרודים.

מה שאינו אפשרי הוא להשתמש בביטוי "חיים על חשבונה", ליצירת אנלוגיה תפלה, מניפולטיווית וחד כיוונית, שאינה עומדת בשום מבחן של סבירות. הרי עדינה בר-שלום לא באמת חושבת שלימודי דת דומים לכל סוג אחר של לימוד. היא רק רוצה את הכבוד וההערכה שמוצמדים ללימודים האחרים. ויסלחו לי מאות אלפי המדענים התמימים שמדענותם אומנותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ