הדרה ושכר דירה

אורי וייס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי וייס

הגץ שהצית את המחאה החברתית בקיץ האחרון היה הדרישה לפתרון בעיית הדיור, ובעיקר לפיקוח על שכר הדירה. מחאה מרכזית כיום היא המחאה נגד ההדרה של מיעוטים. המוחים מגיעים מאותן קבוצות פוליטיות, אך הם מחמיצים נקודה חשובה והיא, שפיקוח על שכר דירה יוביל דווקא להדרת מיעוטים מופלים.

האפליה בהשכרת דירות ידועה. אזרחים ערבים מתקשים לשכור דירות בשכונות "יהודיות". היתרון היחיד שיש להם הוא להציע מחיר הגבוה ממחיר השוק. הם נאלצים לשלם פרמיית גזענות. אם משכיר הוא גזען, אך לא לגמרי חשוך, הרי שיש מחיר שבו ישכיר גם למיעוט השנוא עליו. ברם, אם החוק יקבע שכר דירה מרבי, מיעוטים מופלים יאבדו את קלף המיקוח המרכזי שלהם. המחיר בשוק יהיה המחיר המרבי והמשכיר יבחר לא במי שמשלם הכי הרבה, אלא בדייר שאינו שנוא עליו מבחינה אתנית, מגדרית או אחרת.

אמחיש בדוגמה: בקרבת האוניברסיטה יש אלף דירות המוצעות להשכרה. המשכיר יבחר בשוכר יהודי, אלא אם השוכר הערבי יציע לו 200 דולר יותר. במחיר של אלף דולר, יש 900 יהודים שמוכנים לשכור הדירה, ומאה ערבים שמוכנים להוסיף על המחיר 200 דולר (פרמיית גזענות). לעומת זאת, במחיר 900 דולר, יש כבר אלף יהודים שנכונים לשכור ו-110 ערבים שמוכנים להוסיף על המחיר 200 דולר.

מה תהיה התוצאה? בשוק חופשי הדירות יושכרו ל-900 יהודים במחיר אלף דולר, ולמאה ערבים במחיר 1,200 דולר. זה המרב שהמשכירים יוכלו להשיג. אבל אם תהיה רגולציה שקובעת תקרה של 900 דולר, המשכירים ישכירו את הדירות לאלף יהודים, ושום ערבי לא יזכה לדירה.

ברור שגם המצב הנוכחי, שבו ערבים ואתיופים מופלים, הוא רע. אבל האלטרנטיבה גרועה יותר. מכך שאדם בוחר לשלם פרמיית גזענות ניתן ללמוד שהוא מעדיף את אפלייתו במחיר על פני הדרתו. הפיקוח על שכר הדירה יוביל להדרת האוכלוסייה הערבית מערים "יהודיות", ולהרחקה דה פאקטו של סטודנטים ערבים מהאוניברסיטאות, מגמה שהיא הפוכה מכוונתם הפרוגרסיבית של המוחים.

הכותב הוא מרצה לניתוח משחקי של המשפט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ