הפרקליטות דווקא נהגה באומץ

דן אלדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אלדד

היועץ המשפטי לממשלה "היפנה עורף לדמוקרטיה הישראלית בכך שטיפל בפרשת אשכנזי במורך לב מעורר תמיהה", כך כתב ארי שביט ("מרד הגנרל", "הארץ" 1.12). האומנם? פרשת בועז הרפז, בהקשר זה, כמוה כקרחון, שרק חלקו הקטן הוא פלילי: מדובר בעבירות הקשורות לזיוף מסמך ושימוש במסמך מזויף ביודעין. בחקירה הפלילית בפרשה זו הורה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לשלוח שוטרים לאסוף חומר בלשכות וביחידות, שמעולם לא נצפו בהם קודם לכן כחולי מדים. כך שודר מסר חשוב לפיו אין מקום שהוא סודי מדי או רגיש מדי בעבור מערכת האכיפה הפלילית.

חלק אחר של הפרשה, רחב הרבה יותר, נוגע להיבטים אתיים וציבוריים. אנחנו, המשפטנים הפליליים, נוטים פעמים רבות לחשוב שבכל פרשה החלק הפלילי הוא החשוב, החמור והמהותי. כאן השכלנו להבין שדווקא החלק הפלילי הוא הפחות חשוב. העבירה, ככל שנוכיח שבוצעה, היתה רק כלי אחד, שבאמצעותו בוצעה מניפולציה בשדה הפוליטי, הציבורי והתקשורתי.

לא רק שביט, אלא רבים בציבור, בוודאי רצו מאוד שהיועץ המשפטי לממשלה ירתום את יוקרתו המקצועית לעניין, ובאמצעות סמכויות המשטרה ימצה את חקירת פרשת הרפז במלוא היקפה. כמה קל היה להשיל את גלימת המשפטן ולעטות את גלימת גיבור-העל: ליטול לעצמנו את תפקיד מצילי החברה וחוקרי-הכל. כמה פופולריים יכולנו להיות. למזלה של הדמוקרטיה שלנו, בראש התביעה הכללית עומדים אנשים שידעו לעמוד מול הגלים הציבוריים והתקשורתיים הללו. לא מורך לב היה כאן, אלא אומץ לב.

זאת, לצד מחויבות אמיתית לערכים דמוקרטיים בסיסיים שגרמה לנו לזכור: המשטרה שלנו חוקרת רק עבירות פליליות. הפרקליטות מנהלת תיקים פליליים. אל להן לפלוש לשדות אחרים. אם המשטרה תחקור תככים פוליטיים, הדרך תהיה קצרה להחזרתם של המקרופונים שבראשית שנות המדינה, כך למדנו, הושתלו בשולחנותיהם של עיתונאים וראשי מפלגות האופוזיציה. שביט סבור שהיה צריך להפעיל בחקירה זו גם את השב"כ, על סמכויותיו הרחבות ואמצעיו הייחודיים, שנועדו לסיכול טרור ולתכליות אחרות.

יש מדינות שבהן המשטרה חוקרת תככים פוליטיים נגד השלטון. במדינות אלה התביעה הכללית גם מעמידה לדין "עבריינים" בגין "השמצת" השליט. כל שיחה שם, שבה ריכלו על הנשיא, עלולה להיתפש כמרד. אם זה קורה בצבא הרי זה פוטש. אלה אינן מדינות דמוקרטיות. איש אינו מעוניין שישראל תיראה כמותן.

אני גאה לשרת בתביעה הכללית של מדינה שהרשויות בה משתמשות בכוחן בריסון. התככים בצמרת מעניינים גם אותי, כמו את רוב הקוראים, האתיקה של הפיקוד הכללי של הצבא חשובה לי כאזרח וכמי שמשרת כקצין במילואים ומוקיר את ערכי צה"ל. ולמרות התעניינות השוטרים והפרקליטים בנושאים אלה, איננו עוסקים בהם כאשר אנו אוכפים את המשפט הפלילי. לשם כך קיימים כלים אחרים, ובעזרתם יתר הנושאים שעלו בפרשה ייבדקו וייחקרו עד תום.

היועץ המשפטי לממשלה הוא שהעביר לבדיקת מבקר המדינה את ההיבטים הציבוריים-האתיים הנוגעים לפרשה. המבקר ואנשיו המוכשרים וישרי הדרך ימפו בעבור הציבור את המסה העיקרית של הקרחון, שתיאורו המדויק חשוב לציבור לא פחות מהשאלה מי זייף את המסמך. ובהתאם לחוק, אם יתעורר במהלך בדיקת המבקר חשד למעשה פלילי, הדברים יועברו לבחינת היועץ המשפטי. עד כה לא הועברו נושאים כאלה.

עו"ד אלדד הוא ראש צוות הפרקליטים בפרקליטות המדינה, שליווה את חקירת פרשת הרפז

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ