חינוך חינם לבדווים תחילה

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה ארנס
משה ארנס

בעקבות החלטת הממשלה, להנהיג חינוך חינם מגיל שלוש - חיוני לנסח סדר עדיפויות נכון לצורך יישומו של המפעל החינוכי החשוב הזה, באופן שיעניק דחיפה חינוכית לילדי ישראל מכל מגזרי האוכלוסייה.

בראש סדר העדיפויות צריכים לעמוד המגזרים המקופחים בחברה הישראלית, אלה שבהם המשפחה המיידית - מסיבה זו או אחרת - אינה מסוגלת לספק את כל הצרכים של ילדיה הקטנים. בראש וראשונה מדובר בילדים הבדווים החיים בנגב.

הבדווים - בישראל, כמו גם במדינות השכנות - נאלצים להתמודד עם הקשיים הגלומים במעבר מסגנון חיים נוודי מסורתי לחיים בעיירות ובערים. המעבר הטראומתי הזה הוא מאתגר במיוחד בישראל, שבה, שלא כמו במצרים, ירדן וסעודיה, הוא מלווה בצורך למצוא מקום בחברה תעשייתית מודרנית המאופיינת בכלכלת היי-טק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

לכן לתהליך העיור צריך להתלוות שיפור מואץ של מערכת החינוך, כדי שניתן יהיה לספק לאוכלוסייה הבדווית הצעירה, גברים ונשים, את הכישורים שבעזרתם יוכלו להפוך לאזרחים יצרנים ולהשתלב בכלכלה הישראלית. מצב הבדווים ממשיך להוות את הבעיה החברתית הגדולה ביותר בישראל, בעיה שסבלה מהתעלמות ממשלתית במשך שנים רבות.

בעוד ש-70 אלף הבדווים החיים בגליל מצאו את מקומם בכפרים והחלו להסתגל לחיים ולעבודה בכלכלה המודרנית - 200 אלף הבדווים בנגב עדיין צריכים לעשות דרך ארוכה כדי להסתגל לחיים המודרניים. מחציתם מתגוררים בערים הבדוויות שהוקמו במשך השנים, ושלא היו די אטרקטיוויות כדי להוציא את כל הבדווים מן המדבר. 100 אלף הבדווים האחרים עדיין מפוזרים ברחבי הנגב, חלקם בכפרים הלא מוכרים שבהם הם אינם מקבלים את השירותים הבסיסיים ביותר. קשה להאמין, אבל בדווים רבים עדיין מקיימים את מנהג הפוליגמיה ומולידים ילדים רבים. שיעור הילודה בקרב הבדווים בנגב הוא לא רק הגבוה ביותר בישראל - הוא בין הגבוהים ביותר בעולם. כל אלה מהווים בית גידול לעבריינות בקרב בני נוער.

אין פלא שבתנאים הללו יש עדיין הרבה מאוד מה לשפר במערכת החינוך. למרות המאמצים ההרקוליאניים שנעשו באוניברסיטת בן גוריון ותרומות שהעניקו תורמים פרטיים, למרות כמה סיפורי הצלחה - הרמה הכללית של מערכת החינוך בקרב הבדווים בנגב זקוקה לשיפור עמוק.

הצורך הגדול ביותר קיים אצל ילדים בגיל צעיר, אלה שאמורים ליהנות מיתרונות תוכנית הממשלה להנהיג חינוך חינם מגיל 3: בגיל צעיר חינוך טוב עשוי להפיק את התוצאות המשמעותיות ביותר בכל הנוגע לקידום מצב הבדווים בנגב. אם תיושם בצורה ראויה, יוזמת הממשלה יכולה להיות בדיוק הדבר שלו זקוקים.

מובן מאליו שבשלב זה קהילת הבדווים בנגב אינה יכולה לספק את כל המורות לגיל הרך שהתוכנית דורשת. כדי להתניע את התוכנית בקרב ילדי הבדווים בנגב אפשר לרתום את צה"ל - עד שיוכשרו די מורים בדווים לגיל הרך. בכך תינתן הזדמנות לצה"ל לספק שירות לאומי חשוב. חיילות שיעברו קורס קצר לערבית מדוברת יוכלו לספק את הצורך המיידי. צה"ל תרם בעבר לחינוכם של כמה מגזרים בחברה הישראלית. הוא יכול לעשות זאת שוב.

Read this article in English: Start with the Bedouin children

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ