ההפסד החילוני מתקיפת החרדים

רוני שוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני שוב

עכשיו, כשהאבק שקע מעט מעל סופת החרדים האחרונה, זה הזמן לבקרת נזקים והערכת מצב. לבחון מי נפגע ובאילו מקומות, מי הפסיד וכמה, ומי יצא נשכר - שהרי חורבנו של האחד הוא תמיד בניינו של האחר. נתחיל בנשכרים. שמעתי עסקן חרדי קיצוני אחד אומר שלא היו ימים טובים יותר מימים אלה, שבהם כותרת משמיצה רודפת סקופ מתלהם.

הוא, ורבים אחרים כמותו, רואים בעיניים כלות את התמורות שמתחוללות לאט אבל בטוח במגזר החרדי: השתלבות, מכללות נפרדות ללימודים גבוהים, עיתונים בלתי מפלגתיים. אבל כשבחוץ קר ועוין אנשים נוטים לחזור אל חיקו החם של הישן והמוכר, גם אם אינם מסכימים עם חלקים גדולים ממנו. הנה סממן קטן אחד לכך: באתר "כיכר השבת" החרדי מפורסם בימים אלו סקר לגולשים, בשאלה מה דעתם על מציגי הטלאי הצהוב. 38% הסכימו עם הקביעה ש"הם לא חרדים". 35% גרסו "התקשורת חיפשה וקיבלה", והנתון המעניין ביותר - 27% הסכימו עם הקביעה ש"אפשר להבין את הקיצונים". בימים אחרים ההתפלגות בוודאי היתה שונה, אבל כיום כולם חזית אחת - מתונים וקיצונים.

גם אנשי תקשורת וקובעי דעת קהל יצאו נשכרים. הנה דרך קלה ומהירה להציג אג'נדה חברתית, פמיניסטית וליברלית, בלי לנקוף אצבע. צריך רק ללכת לכיכר השבת עם מצלמה ומיקרופון - הילידים כבר יעשו את העבודה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ויש את הטרמפיסטים הקבועים: פוליטיקאים כמובן, מנהיגי מפלגות מטעם, וגם כאלו שישבו על הגדר והחליטו שזה הזמן הנכון להצטרף לשורות משרתי הציבור. האם היה זה קול העם שאמר "יאיר, הגיע הזמן שתעשה משהו ותציל את המדינה"? ההיה זה קול המצפון הפנימי או קול ההיגיון שלחש כי עכשיו זהו זמן טוב למנדטים?

ומיהם המפסידים? טוב, כמובן שעשרות החרדים שספגו נאצות, קללות ומכות בשבועות האחרונים. לא שמעתם עליהם אולי, כי בעיתונים שאתם קוראים מעדיפים להבליט יריקה על ילדה ולא מכות לילד חרדי מידי בריון חילוני. אבל זה בקטנה. המפסידים העיקריים הם אתם, כל אלה שדואגים לעתיד המדינה בגלל בדלנותם של החרדים. אלו שכותבים ומסבירים ומטיפים, שאי אפשר שמגזר שלם לא יעבוד ולא ישלם מסים.

אתם מפסידים, כי בשנים האחרונות מתחולל מהפך שקט אצל אותו מגזר. עוד ועוד אנשים יוצאים לעבוד, לומדים מקצוע ומקבלים תארים אקדמיים. מה אמור לחשוב אברך שאחרי שנים של קשיים כלכליים, התלבטות לא פשוטה ואישור מהרב החליט סוף סוף לאזור עוז ולצאת ללמוד מקצוע? הוא רואה את ה"עליהום" סביבו ואומר לעצמו: נאמר שאסיים את התואר בהצטיינות, מי יקבל אותי לעבודה באווירה עוינת כזו? מי ירצה דוס שחור אצלו במשרד? וגם אם יקבלו - איך ארגיש במקום עבודה שבו אהיה אחראי אוטומטית לכל פרובוקציה של איזה גולם מבית שמש? עדיף להמשיך ולגלגל גמ"חים.

לו היה באישיותי אלמנט קונספירטיבי, הייתי מאמינה שהגל האחרון היה מכוון, שאיש לא באמת רוצה שהמצב ישתנה וכולם מעוניינים להנציח את החרדים כשק החבטות האולטימטיבי. אבל אני לא כזאת, לכן אמשיך לחכות לקול שפוי והוגן בתקשורת, בפוליטיקה ובעם. מי יודע, אולי אפילו יאיר לפיד יפתיע.

הכותבת היא עורכת מוסף הנשים של המגזין החרדי "בקהילה"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ