חמש דקות מאסון עולמי

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

אסור לבלבל בין "שעון יום הדין" לבין נבואת לוח השנה של בני המאיה, המבשרת על קץ העולם במהלך שנת 2012. השעה ב"שעון", המצביעה על קרבתנו לקץ הציוויליזציה, נקבעת על ידי קבוצת מדענים, 18 מהם חתני פרס נובל. בשבוע שעבר מחוג הדקות של "שעון יום הדין" הוזז קדימה בדקה אחת, והוצב על חמש דקות לחצות. די קרוב לקטסטרופה.

ראשיתו של "שעון יום הדין" ביוזמה של עורך "כתב העת של מדעני האטום", יוג'ין רבינוביץ', מדען שהיה שותף לפיתוח פצצת האטום האמריקאית והחליט ב-1947 שמידת קירבתו של מחוג הדקות לחצות תבהיר עד כמה קרובה האנושות לחורבנה.

19 פעמים הוזז מחוג הדקות קדימה ואחורה במהלך 65 השנים האחרונות, והמעקב אחרי תזוזות אלה משקף את הערכת המדענים ביחס לסכנות הגלומות בתפוצת הנשק הגרעיני ובהצטרפותן של מדינות חדשות למועדון הגרעיני, ואת מידת האופטימיות שלהם ביחס לרצונה של האנושות לפעול למען הישרדותה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ב-1953 הוצב המחוג על שתי דקות לחצות, המיקום הקרוב ביותר לקץ העולם מאז הוצג "שעון יום הדין". היה זה בעקבות השלמת פיתוחה של פצצת המימן, שעוצמתה היתה פי 70 מזו שהוטלה על ערי יפאן ב-1945. ארצות הברית ביצעה ניסוי מימני בנובמבר 1952, וברית המועצות עשתה זאת כעבור תשעה חודשים.

האופטימיות ששררה בעקבות התפרקות ברית המועצות וסיום המלחמה הקרה, הובילה להצבת המחוג במרחק הגדול ביותר מיום הדין - 17 דקות לחצות. "האשליה לפיה עשרות אלפי כלי נשק גרעיניים הם הערובה לביטחון לאומי חלפה מן העולם", הסבירו עורכי כתב העת כשהציבו כך את מחוג הדקות, והתאכזבו כעבור ארבע שנים, כשהתברר שאין כוונה אמיתית לוותר על מאגרי הנשק הגרעיני.

לפני חמש שנים הוסיפו המדענים למשוואה איום נוסף: "הגענו למסקנה", כתבו, "כי הסכנה הגלומה בשינויים האקלימיים היא חמורה כמעט כמו זו הגלומה בנשק הגרעיני". בהסבר שניתן בשבוע שעבר להחלטה לקדם את המחוג לחמש דקות לחצות, לעומת שש דקות לפני שנתיים, הצביעו המדענים על כישלון המאמצים להביא לאישרורן של "האמנה הכוללת לאיסור ניסויים גרעיניים" ושל האמנה להפסקת ייצורם של חומרים גרעיניים בקיעים. 19,500 כלי נשק גרעיני עדיין מאוחסנים במאגריהן של תשע מדינות, ודי בהם כדי להחריב את העולם כמה וכמה פעמים.

חילוקי הדעות בין ארה"ב לבין רוסיה בכל הנוגע למערכות ההגנה נגד טילים שמבקשים האמריקאים להציב באירופה, והאי-בהירות באשר לתוכנית הגרעין באיראן, תורמים להתקדמות המחוג. המדענים מצביעים על פוטנציאל השימוש בנשק גרעיני באזורי קונפליקט, ובהם המזרח התיכון, צפון מזרח אסיה (קוריאה) ובמיוחד בדרום אסיה (הודו ופקיסטאן).

גם התאונה הגרעינית בכורים היפאניים בפוקושימה היא מקור לדאגה למדענים, המציינים את הצורך לתכנן ולבנות כורים בטוחים יותר. ובהתייחסם לשינויים האקלימיים הם קובעים כי "לאמיתו של דבר, בכל הנוגע לקטסטרופה כתוצאה משינויים באטמוספירה של כדור הארץ, הקהילה הגלובלית הגיעה קרוב מאוד לנקודת האל-חזור".

"התהליכים הפוליטיים העכשוויים", מסכמים האחראים על "שעון יום הדין" את ההחלטה לקרב את המחוג אל קץ העולם, "נראים לחלוטין בלתי מספקים, אם לוקחים בחשבון האתגרים העומדים לפתחו של המין האנושי". האופטימיות שליוותה את כניסתו לבית הלבן של הנשיא ברק אובמה, ואת חזונו לעולם נקי מנשק גרעיני, התחלפה להם בפסימיות מפוכחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ