אתיקה? לא מעניין את הח"כים

יצחק זמיר
יצחק זמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק זמיר
יצחק זמיר

חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) כעסה מאוד על דברים שאמר ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה) בדיון בוועדה של הכנסת. לכן, קבל עם ועדה, היא שפכה עליו כוס מים. לא יפה? לכאורה זוהי תקיפה, עבירה פלילית. לפי החוק, במקרה כזה אפשר להגיש אישום פלילי. למרות שמדובר בח"כ? דווקא משום שמדובר בח"כ.

אדם מן הרחוב שתוקף אדם אחר מכתים רק את עצמו. ח"כ הנוהג באופן בלתי ראוי, קל וחומר ח"כ הנוהג באופן פלילי, מכתים את הכנסת כולה. חמור מזה, הוא מכתים את סמל הדמוקרטיה ופוגע בתרבות הלאומית. ח"כ הוא מנהיג ולכן משמש דוגמה. הוא צריך לשמש דוגמה טובה, אבל עלול גם לשמש דוגמה רעה, כמו במקרה זה. התנהגות רעה של כל ח"כ משפיעה לרעה על תרבות החיים של כל אזרח.

אף על פי כן, הואיל ומשפט פלילי הוא אמצעי קיצוני, ראוי להסתפק במקרים כאלה, בייחוד במסגרת הכנסת, באתיקה ולא במשפט. אכן, ועדת האתיקה של הכנסת מיהרה להטיל עיצומים על ח"כ מיכאלי: היא הורחקה לחודש מן הישיבות בכנסת. עכשיו נגזר עליה להשתעמם, או לנוח, חודש שלם בביתה. לא עונש קל, אך קשה לומר שהוא חמור.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

מיכאלי שופכת מים על מג'אדלה. העונש: מנוחה בביתצילום: טלוויזיה

ומדוע לא להוסיף על כך קנס כספי, כדי להוכיח לציבור שהכנסת באמת חושבת שהתנהגות כזאת היא בלתי נסבלת? חברי ועדת האתיקה השיבו: לפי תקנון הכנסת אין לוועדה סמכות להטיל על ח"כ קנס כספי, אפילו בגין התנהגות חמורה יותר. האם בכך הכנסת משמשת דוגמה טובה לציבור? השאלה רצינית משום שתקנוני אתיקה אחרים, למשל של עובדי המדינה או של עורכי הדין, מאפשרים להטיל גם קנס כספי. אז מדוע לא בכנסת? התשובה פשוטה וברורה: חברי הכנסת אינם רוצים בכך.

באוגוסט 2003, לאחר פרשת ההצבעות הכפולות שבה כמה ח"כים הצביעו בשמם של ח"כים שנעדרו, מינה יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ועדה ציבורית שתכין כללי אתיקה לחברי הכנסת. וכך אמר אז במליאת הכנסת: "היום, ואין טעם להכחיש זאת, רואה בנו חלק גדול בציבור אסיפת חוטאים העושים כאן בעיקר למען עצמם. חברי הכנסת מדורגים בתחתית הרשימה מכל בחינה, בכל מדגם או סקר הנערך בציבור... מעמדה של הכנסת מתערער והולך, סמכויותיה מתכרסמות כל העת, הלגיטימיות הציבורית שלה בסכנה. עלינו, חברי הכנסת, המלאכה לעמוד בפרץ, לעצור את הסחף המסוכן ולהתחיל להשיב לכנסת ולחבריה את האמון הציבורי. זה תלוי קודם כל בנו".

הוועדה הציבורית, שמנתה תשעה חברים, בהם שרים לשעבר, חברי הכנסת, יועצים משפטיים של הכנסת ומומחים מן האקדמיה, הגישה דו"ח יסודי ומפורט, בסוף 2006. היא העלתה הצעות חדשות לקידום האתיקה בכנסת. בין השאר, היא המליצה לקבוע בתקנון שוועדת האתיקה של הכנסת תוסמך גם להטיל קנס כספי על חבר כנסת שיימצא אשם בהתנהגות פסולה.

מסקנות הוועדה הציבורית נדונו בכנסת במשך חמש שנים, ובמהלך הדיונים קוצצו המלצות מרכזיות של הוועדה. לבסוף, לפני שנה לערך, גובשה על ידי ועדה של הכנסת הצעה סופית, שאמנם אין בה כדי לשנות באופן יסודי את המצב הקיים, אך עדיין, היא שומרת על ההמלצה להסמיך את ועדת האתיקה להטיל קנס כספי, שלא יעלה על משכורת של חודש אחד.

ההצעה הועברה אל ועדת הכנסת, שהיא הגוף המוסמך על פי החוק לאשר את תקנון האתיקה. למרבה הפלא, מיד הוגשו לוועדה זאת עשרות הסתייגויות, בעיקר מצד אחת הסיעות החשובות בכנסת. המסתייגים ביקשו לא רק לבטל הצעות לשינויים במצב הקיים, אלא גם לבטל כללי אתיקה שקיימים בכנסת כבר שנים רבות. ההצעה לתקנון מונחת במגירה של ועדת הכנסת כבר יותר משנה, ואיש מהח"כים אינו עושה דבר בעניינה. מדוע? כנראה משום שהמצב הקיים בכנסת בתחום האתיקה נחשב בעיני חברי הכנסת מצב נוח וטוב. אכן, אין ספק, המצב נוח מאוד.

פרופ' זמיר היה יו"ר הוועדה הציבורית להכנת כללי אתיקה לחברי הכנסת, והוא משמש יו"ר המרכז לאתיקה בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ