נתניהו פופוליסט כמו יחימוביץ'

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים62
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

בנימין נתניהו מרגיש ממש טוב. מבחינה מדינית הוא הגשים את כל מטרותיו: הוא הצליח לטרפד את כל הניסיונות לפתוח במו"מ עם הפלסטינים, הוא המשיך בבנייה מסיבית בירושלים ובשטחים כאשר הוא עושה צחוק מהתנגדות הנשיא ברק אובמה, ואפילו הצליח לגייס באחרונה את העולם להטלת סנקציות מסוימות על איראן.

גם במישור הכלכלי נתניהו יכול להציג קבלות: מצבנו הכלכלי טוב יותר מזה של רוב מדינות המערב, אין משבר חובות, הצמיחה סבירה והאבטלה נמוכה.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

נתניהו ויובל שטייניץ גם הוכיחו אחריות תקציבית בשבוע שעבר, כאשר לא הסכימו לפרוץ את מסגרת התקציב, למרות הלחצים של תנועת המחאה ופוליטיקאים שרוצים ליצור כלכלה חדשה של "יש מאין" בסגנון יוון. אפילו ההתעקשות שלו לא להיכנע לכל הדרישות של הרשויות המקומיות היא במקומה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

הנה, עובדה. בשבוע שעבר קיצצה הממשלה בתקציבי כל המשרדים, ואת הכסף שנחסך העבירה לטובת חינוך חינם מגיל שלוש ותוספת לתקציב הביטחון. זו הדרך לעשות שינוי אמיתי בסדר העדיפויות. לכן אין פלא שחברות דירוג האשראי לא מורידות לנו את הדירוג, כמו שעשו רק לפני ימים ספורים לצרפת, אוסטריה, ספרד, איטליה, פורטוגל, סלובניה, סלובקיה, מלטה וקפריסין.

ההחלטה על אי פריצת התקציב ראויה לשבח מיוחד, כי היא עומדת בניגוד ברור להצעת בנק ישראל, לפתור את בעיית תקציב הבטחון על ידי הגדלת מסגרת ההוצאה, תוך כדי העלאת מסים במקביל.

חבל שסטנלי פישר ובכירי הבנק לא שמעו ביום שישי את דברי איש העסקים אלפרד אקירוב, שסיפר בדיון כלכלי איך מחזרים ברחבי תבל אחרי אנשי עסקים (גם ישראלים): מבקשים מהם שיבואו, שיקימו עסקים, שיפתחו בתי מלון ומרכזי קניות - ומבטיחים להם מסים נמוכים, סיפר אקירוב. הוא ציין, שנתניהו עושה היום בדיוק ההיפך ממה שעשה ב-2003, אף ש"גם עכשיו הוא מבין שאין להעלות מסים, אבל בכל זאת הוא מעלה, כי זה טוב לסקרים... נתניהו התחיל טוב, אבל נהפך לפופוליסט כמו יחימוביץ', שלא מבינה כלום בכלכלה".

אקירוב התכוון להחלטות שהתקבלו לא מזמן בממשלה, כחלק מקבלת המלצות ועדת טרכטנברג: העלאת מס ההכנסה השולי ל-48%, העלאת מס החברות ל-25% והעלאת המס על ריבית, דיווידנדים ורווחי בורסה ל-25%, כאשר בעל עניין ישלם 30%. לטענתו, העלאות מסים אלה יגרמו לאנשי עסקים ויזמים להעביר עסקים לחו"ל, "וזה מצב בלתי נסבל, שיגרור את הכלכלה הישראלית למיתון ואבטלה ולכן לירידה בגביית המסים... הרי כיום אין בעיה להעביר למשל חברת היי-טק לכל מקום בעולם, משיקולי מס, כי הכל נמצא בראש. כדי שיבואו לכאן חברות מהעולם צריך להוריד מסים ולא להעלות, ואז תהיה צמיחה וההכנסה ממסים דווקא תעלה".

אקירוב פשוט צודק. הרי הורדות המסים בשנים האחרונות הן שהביאו לצמיחה המהירה ולהגדלת ההכנסה ממסים, מה שאיפשר השקעות נרחבות בתשתיות, בחברה וברווחה. אלא שהאמת היותר עצובה היא שגם נתניהו חושב בדיוק כמו אקירוב. רק שהוא מ-פ-חד. הוא מפחד מתגובת הציבור בקלפי, כי היום זה פופולרי "לדפוק" את העשירים, אף שבעצם העלאת מסים דופקת את כולנו.

נתניהו היה זה שהוריד ב-2003 את מס ההכנסה ומס החברות, למרות לחצים אדירים שהופעלו אז נגד המהלך (כולל מצד בנק ישראל שטעה לכל אורך הדרך). העובדות הן שהורדת המסים הזאת גרמה לצמיחה מהירה של 5% לשנה, לירידה חדה באבטלה ולהגדלת התקבולים לקופת האוצר. אז לא ייתכן לעשות עכשיו בדיוק ההיפך ולקוות לטוב.

נכון שנתניהו מרגיש על הסוס עם "ההצלחה" שלו בטרפוד השיחות עם הפלסטינים. אבל "ההצלחה" הזאת תוביל אותנו לאינתיפאדה, למלחמה ולאסון. אז לפחות שיחזור בו מהעלאת המסים. כך לכל הפחות המשק יהיה חזק יותר, עם צמיחה גבוהה יותר ואבטלה נמוכה.

Read this article English: A populist just like Yachimovich

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ