דמי השתיקה של בכירי הרשות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

שניים חתומים על היתר כניסה לישראל שקיבל מחמוד עבאס מהמינהל האזרחי ב-1 בינואר 2012 (בתוקף עד 1 במארס): סגן נוי מצרפי, מפקדת מרכז היתרים, וסא"ל ויסאם חאמד, רע"ן אג"מ (ראש ענף אגף מבצעים). זהו ההיתר המוגבל שעליו התלונן יו"ר הרשות וראש אש"ף בפגישה סגורה של הפתח, שניתן לו במקום היתר האח"ם שהוא רגיל לו.

עוד נטען בהיתר, שעבאס מתגורר בעזה (שבה, כידוע, לא היה מאז 2007); שהוא "רשאי לצאת לישראל ולאיו"ש למעט אילת", אך לא לנהוג ברכב בישראל, (היציאה) למטרת "בכיר ברש"פ"; הלינה באיו"ש ובאזח"ע בלבד, אבל תוקף ההיתר משעה 00:00 עד 00:00; הוא רשאי לנוע ללא כרטיס מגנטי, אבל ההיתר "בתוקף למרות מניעה", כלומר: השב"כ מסמן אותו כמנוע ביטחונית, אך ההיתר ניתן לו לפנים משורת הדין. ברשות אומרים שהיתרי האח"ם של עוד כמה עשרות בכירים נשללו מאז אמצע 2011, כעונש על בקשת החברות באו"ם. אבל בנוגע להיתר של עבאס, דובר מתאם הפעולות בשטחים הסביר שמדובר בטעות טכנית בלבד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

בניגוד לפרשנות שלפיה היתה פה השפלה מחושבת, דווקא אפשר להאמין הפעם שמדובר בטעות טכנית: ההשפלה היא בד-נ-א של השיטה, והפקידים שמיישמים אותה יונקים משחר גיוסם את טכניקות ההשפלה, עד שהם מאמינים בהן כבסדרי בראשית.

המפליא אינו בטעות ובהשפלה. המפליא הוא שהרשות הפלסטינית לא ביטלה מיוזמתה את המעמד המיוחס המפוקפק הזה, שהמינהל האזרחי מעניק לבכיריה. אחרי 17 שנות ניסיון, לא קשה להסיק שזכויות היתר המגוחכות האלו הן חלק בלתי נפרד ממנגנון הדיכוי. די לדמיין את הבכיר הפלסטיני שמפציר בפקיד הישראלי בלשכת מתאם הפעולות בשטחים להחזיר את המעמד לו ולעמיתיו כדי להתפלא. או להתפעל מהצלחתם של אשפי הכיבוש לאלף בפיתויי-רקק את הנהגת הנכבש.

מצד שני, אין מה להתפלא. שיתוף הפעולה עם ההשפלה שבאח"מיות-מטעם הוא חלק מהקונצפציה של הרשות הפלסטינית. בכיריה מרבים לשבח בנאומיהם את "ההתנגדות העממית" (כמשקל נגד חיובי לשימוש בנשק). אבל דווקא במקום שבו היו יכולים בקלות להפגין מרי אזרחי הם לא עושים זאת. דוגמה חמורה מכך מופיעה בדו"ח של האיחוד האירופי על שטח C, שקובע במפורש, כי בתוכניותיה הלאומיות הרשות הפלסטינית הזניחה שטח זה (62% מהגדה המערבית) והקדישה אך מעט תשומת לב לאוכלוסייה הגרה בו. כמו שאמר ל"הארץ" באי-דיפלומטיות דיפלומט אירופי: "הרשות מבקשת מאתנו תרומות לבנות עוד בניין מפואר ברמאללה, ולא ליוזמות בשטח C". סמלי הכוח ופינוקי היוקרה ברמאללה באים מראש על חשבון טקטיקה אפשרית לערעור מאזן הכוחות מול ישראל.

כל בכיר ברשות הפלסטינית יודע שהסכמת מנהיגיו הבכירים ממנו לחידוש המו"מ, לאי הפרעת הסדר הכיבושי בשטח C, או להמשך התיאום הביטחוני עם ישראל, הם שמעניקים לו הפוגה קלה מטרדות השלטון הזר, הפוגה שנשללת מעמך פלסטין. היתר האח"ם הוא דמי ההסתגלות שלו לקיים. זאת עמדת פתיחה חלשה מראש מול ישראל. חמור מכך: זאת עמדת פתיחה שלילית מול הציבור הפלסטיני. שלא במקרה, קבוצת הצעירים שמארגנת בגדה פעילויות נגד שיבה למו"מ נקראת: פלסטינים למען הכבוד.

Read this article in English: The VIPs' hush money

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ