גבריאל שילר

בחלק מהיער הטבעי בכרמל גדלים עצי אורן ירושלים בעלי ייחוד גנטי, ולצדם צמחים ועצים נוספים. תצורת יער זו התפתחה לאטה מאז אמצע המאה ה-19. מפה בריטית מתארת את הכרמל כאזור שבו יש בעיקר צמחי חורש אופייניים, ובתוכם ריכוז קטן מאוד של עצי מחט (אורן ירושלים).

חוק היערות הראשון יושם על ידי ממשלת המנדט הבריטי ב-1926. עד אז הכרמל היה חשוף מצמחייה טבעית ושטחים נרחבים שלו שימשו לחקלאות. בלימת הרעייה ונסיגה בהיקף השטחים המעובדים איפשרו לצומח הטבעי בכרמל - אורן ירושלים ומיני עצים רחבי עלים - לשוב ולהתפשט. יער אורן ירושלים צמח בכרמל, לפיכך, בעיקר הודות ל"שיקום עצמי" שמקורו העיקרי היה פיזור זרעים מעצים שצמחו בהר. כך התהווה בכרמל יער מגוון מאוד, שהלך והתפשט אבל גם הלך ונעשה צפוף עקב אי טיפול של יערנים.

המחוקק הישראלי חילק את האחריות לשטחים הפתוחים בכרמל ואת השליטה בהם בין רשות הטבע והגנים וקרן קיימת לישראל. שני הגופים, הנבדלים זה מזה בהשקפת עולמם וביעדיהם, היו צהובים זה לזה במשך שנים רבות. אבל בעניין אחד לפחות היו שותפים - אי הבנה של הביולוגיה של אורן ירושלים. הן ברשות הטבע והגנים הן בקק"ל לא היו מודעים ליכולתו של העץ לחדש את עצמו בעזרת זריעה עצמית, שמתעצמת בעקבות שריפות.

בתהליך הזריעה העצמית של אורן ירושלים מתפתחים עצים צעירים בצפיפות רבה. בגלל הצפיפות נוצרת בין האורנים הצעירים תחרות קשה על אור ומים, הגורמת עיוותים בהתפתחותם ובצורתם. צפיפות האורן גם מקשה על התחדשותם של עצים רחבי עלים מזרעים ומבלוטים.

לחוסר הטיפול ביער הכרמל היו שתי סיבות עיקריות: ברשות שמורות הטבע (שקדמה לרשות הטבע והגנים) רווחה גישה שגרסה - הטבע ידאג לעצמו; אנשי אגף הייעור בקק"ל סברו שיש לכבוש שטחים באמצעות נטיעה ושלא עומדים לרשותם די זמן, כסף וכוח אדם לטפל ביער הקיים.

ב-1989 פרצה בכרמל שריפה גדולה. כיום יש ביער הכרמל חלקות שהשתקמו מאז, ושלא נפגעו שנית בשריפה בדצמבר 2010. בחלקות אלה גדלים לפחות 5,000 עצים צעירים לדונם. רובם הגדול במצב ניווני. כדי לאפשר התפתחות בריאה של היער, רצוי ששנה לאחר השריפה מספר העצים המתפתחים מזרעים לא יעלה על 150 לדונם. כשהעצים מגיעים לגיל 20, רצוי שלא ייוותרו יותר מ-60 לדונם. מספר העצים הסביר לדונם כשהיער חוגג 60 הוא 30 לכל היותר.

השטח שנפגע בשריפה של 2010 נאמד ב-25 אלף דונם. בגלל מחסור בכוח אדם ובמשאבים, אין סיכוי ששטח גדול כל כך יטופל כולו באינטנסיוויות. לכן בשטחים רבים יישארו עצי אורן ירושלים בצפיפות גבוהה מאוד ורוב השטח השרוף לא ישתקם באופן שיאפשר התחדשות של היער המגוון שהיה בכרמל עד השריפה. במקום זה יתפתח סבך בלתי חדיר, שעיקרו אורן ירושלים. רק באזורים מעטים, קטנים יחסית ובעלי חשיבות לציבור, יהיה טיפול יערני במאמץ להחזיר עטרה ליושנה.

יש הבדל תהומי בין יער שהתפתח לאטו, בהשפעת התנאים האקולוגיים והתחרות בין הצמחים והעצים ובלי פגיעת שריפה, ליער המתפתח בעקבות שריפה. בשריפות שבהן נפגעו יערות נטועים בעבר, למשל באזור שער הגיא, לאגף הייעור של קק"ל היתה היכולת לבצע את הטיפול הדרוש כדי לטפח את היער המתחדש. לכן, למרות כל הקשיים, יער שער הגיא הולך ומשתקם ומסוגל לחזור למצבו הראשוני.

כדי לאפשר שיקום נאות של יער הכרמל, ראוי שהמדינה תקצה באופן מיידי את המשאבים הדרושים ותעודד התנדבות חד-פעמית של המונים, אשר בהנחיה מקצועית יעברו דונם אחר דונם ויצמצמו באופן דרסטי את מספרם של עצי אורן ירושלים הצומחים שם עכשיו. כדי לאפשר שיקום של היער, אין להותיר מעבר ל-80-100 עצים בני שנה לדונם. מבצע כזה יאפשר לשנות את הכיוון של התהליכים הטבעיים שכבר מתרחשים ויגביר את הסיכוי לטפח את יער האורן הטבעי בכרמל, באופן שיאפשר לו להשתקם למצב דומה לזה שקדם לשריפה.

"מה שהאדם הרס רק האדם יוכל לתקן", גורסת האמירה המקובלת בענף היערנות. בלי מאמץ אנושי כביר, היער בכרמל לא יוכל לשוב למה שהיה עד השריפה.

פרופ' שילר הוא יערן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ