זה לא נעים לראות גן

בהעדר פיקוח כל דירה מתפוררת בתל אביב הופכת לגן ילדים יוקרתי, הגובה אלפי שקלים בחודש

מיכל טמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל טמיר

"זה העסק ש-ל-י, אצלי עומדים אנשים בתור, מה עומדים?! מטפסים על הגדרות! אני לא צריך לקבל ממך ביקורת, את זאת שצריכה להתאים את עצמך אלי", כך צעק עלי גנן בתל אביב, לאחר שהערתי לו שמסכי מחשב שבגן הילדים שלו פולטים קרינה, ואולי לא כדאי לאפשר לילדים להשתמש בהם.

"רק תחתמי לי פה על טופס שאת מודעת לכך שיש קרינת חשמל בבניין", הגיש לי גנן שני את הדובדבן שבקצפת, לאחר סיור קצר בגן: שני חדרים קטנטנים, מלוכלכים ומצחינים משתן, בדירה מתפוררת בתל אביב.

גננת שלישית נאבקה במשך דקה שלמה עם ידית הדלת המובילה לחדר שבו הילדים ישנים. הידית העגולה היתה עטופה בסמרטוט. "האם הדלת סגורה כך גם כשהם ישנים בחדר?" שאלתי. "כן", ענתה. "אבל ילדים בגיל הזה תמיד מתעוררים בבכי. זאת לא בעיה, אנחנו שומעים אותם ופותחים מיד", הסבירה, ועדיין לא הצליחה לפתוח את הדלת. הבת הגדולה שלי, בת ארבע, ומתעוררת תמיד עם חיוך, חשבתי, אבל לא טרחתי להוסיף.

עברתי לגן הבא. המקום נראה יפה. סוף סוף לא דירה עלובה ומתקלפת, שהוסבה בכוח לגן, אלא בניין באוהאוס יפהפה, שתי קומות, דק בחצר. בגן שתי קבוצות גיל. כ-55 ילדים בסך הכל, אולי קצת יותר. עמם שוהים בצפיפות יותר מעשרה אנשי צוות. חיבקתי חזק את בני הקט ונמלטתי גם משם.

הגן הבא נמצא בקומת מרתף, אבל הגינה שלו ממוקמת בקומת קרקע, ממש על הרחוב. כדי להגיע לחצר, על הזאטוטים, בני שנה וקצת, לטפס כ-20 מדרגות תלולות למדי, ו"להתגלש על הטוסיק למטה", כדברי הגננת, פעמיים ביום. גם גן זה נפסל.

אלה רק חמישה מתוך כ-20 גני ילדים שבהם ביקרתי בחודש האחרון, בחיפוש אחר גן הולם לבני בן תשעת החודשים. כעת הוא נמצא אתי בבית, אבל בספטמבר, כשיהיה בן שנה וחצי, אשמח לרשום אותו לגן.

ניהול גן ילדים בתל אביב, ובמיוחד בלב תל אביב, הוא אחד מתחומי העיסוק השרלטניים ביותר. בהעדר פיקוח בסיסי על התנאים הסניטריים והבטיחותיים, כל דירה מתפוררת עם שקעי חשמל בגובה הברכיים, רטיבות, עובש ואריחי רצפה מתנדנדים, הופכת לגן יוקרתי, הגובה מהורים בין 3,000 ל-4,000 שקלים בחודש, כולל חודש אוגוסט, שבו הגנים אינם פעילים.

סכום זה אינו כולל ביטוח ותשלומים שונים אחרים שההורים נדרשים להוסיף במהלך השנה. הילדים בשכונה רבים בעוד הגנים הנעימים למראה מעטים, ולכן בעלי הגנים הפרטיים יכולים לעשות ככל העולה על רוחם. למשל, להעלות את מחיר הגן כחודש לאחר תחילת השנה, כשכבר אין להורים אפשרות אמיתית לעזוב.

סיור בגני השכונה מזכיר ביקור בקוסובו או באלבניה. וזה עוד לפני בדיקת היחס של הגננים והגננות אל הילדים. "יש פה המון חום ואהבה וזה הכי חשוב", אמרה לי הגננת כשעמדנו מעל גרם המדרגות העצום והתלול והבטתי בחרדה למטה. זה באמת הכי חשוב, השתכנעתי לרגע. אז הבן שלי יתגלש על התחת פעמיים ביום. ויזחל למעלה פעמיים ביום. זה מחשל. וזאת תמורת 3,200 שקלים בחודש. ביחד עם שכר הדירה, התשלומים על הגן והמועדונית של הגדולה והחשבונות, נשארים לי עוד חמישה שקלים לחטיף שוקולד. שוקולד ידוע כמאכל המעניק תחושת חום ואהבה וזה הכי חשוב.

רוב ההורים התרגלו למצב המגוחך והמתסכל הזה, ואינם פוצים פה מחשש שאם יביעו ביקורת כלשהי לא יעברו את סף "רשימות ההמתנה"; ואם הילד שלהם כבר התקבל לאיזה גן, הם חוששים שהערות מצדם עלולות לגרור יחס עוין כלפיו מצד הגננת.

ועוד הרהור. החוק החדש, שאמור להיכנס לתוקפו בשנה הבאה, קובע כי ילדים מגיל שלוש יזכו לחינוך חינם. למה בעצם רק מגיל שלוש? הרי אותו בית מחוקקים קבע כי נשים יזכו לחופשת לידה באורך 14 שבועות בלבד, אבל לפתרונות הולמים ומסובסדים לילדיהם בתום החופשה לא דאג. יש לחוקק חוק חינוך חינם לילדים מהגיל שבו מסתיימת חופשת הלידה, כך שיעלה בקנה אחד עם חוק עבודת נשים, הקובע את אורכה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ