לפיד, אותנו כבר איבדת

קרני אלדד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרני אלדד

הו הא מי זה בא? מישהו שרוצה להיות ראש הממשלה הבא. הוא נחוש, חתיך, ואין לו אג'נדה, ולפיכך אין מתאים ממנו לתפקיד. יאיר לפיד תיכנן את המהלך הזה שנים. אפשר כמעט להצביע על הרגע המכונן שבו החליט להנהיג את העם המבולבל היושב בציון. איך הסתדרנו לפני שהפציע הכוכב לובש השחורים בשמינו, לא אדע. אני רק שמחה שניצלנו.

אני מוצאת עניין מיוחד בהתבטאויותיו לפני הרגע הגורלי שבו החליט להיות למושיענו. מה אמר האיש לפיד, לא המועמד-להיות-ראש-הממשלה-הבא. כי רק לפי התבטאויות אלה נוכל לראות את פרצופו האמיתי של המשיח, ולדעת איך יתנהג בעת צרה וצוקה, לכשייבחר.

בשנים האחרונות הגיש לפיד את מהדורת החדשות בערוץ 2 בערב שבת, צעד שנבחר בקפידה. המהדורה נהנית מרייטינג גבוה, מהסוג המועדף על משפחת לפיד לדורותיה: קהל הצופה בטלוויזיה בשבת. במהדורה זאת לפיד היה יכול לחייך את חצאי חיוכיו באין מפריע, ולאפשר לאמנון אברמוביץ' ללהג עד בלי די. רוב הימנים דתיים, רוב הדתיים ימנים. הם לא קהל המצביעים שלו.

אבל עוד לפני כן, לפני המהפך המחשבתי שחל בו, הנחה לפיד תוכנית אירוח בטלוויזיה. זכורני ראיון שערך בתוכנית עם מתנחלת צעירה, שסיפרה איך זה לחיות בשומרון בזמן התפרעויות הערבים באינתיפאדה השנייה. לפיד ראיין יפה, שאל שאלות טובות, לא תקף, היה סימפטי. בתום הראיון הודה לילדה, ולאחר שירדה מהבמה חתם במשהו כמו: מתנחלת שלא שונאת ערבים. איזה יופי.

באמת יופי. כי שאר המתנחלים כן שונאים ערבים, נכון? יותר מחצי מיליון בני אדם שכולם עסוקים בלשנוא כל היום, והנה, ילדה קטנה יחידה ותמה, שערבים מנסים להרוג אותה - ולמרות זאת היא לא שונאת אותם. והכי יופי זה להגיד אמירות מכלילות ומתנשאות כאלה לאחר הראיון.

בספטמבר 2004, כשנה לפני גירוש היהודים מגוש קטיף וצפון השומרון, כתב לפיד בטור השבועי שלו ב"ידיעות אחרונות" מכתב לאחיו המתנחלים. נמאס לו שמפחידים אותו במלחמת אחים, כתב. הוא יודע שרוב המתנחלים יעזבו בשקט ביום פקודה, אבל יש כאלה שמאיימים במלחמת אחים, והוא, לפיד, והעם והצבא שמאחוריו, מוכנים למלחמה כזאת.

"מי שמדבר על מלחמת אחים צריך לזכור שבצד שלנו של המשפחה יש הרבה יותר אחים. במשך השנים התגלגלה פה התפישה שצריך לפייס אותם, לקרב אותם, לדבר אתם יפה עד שהם יירגעו. זה לא עבד. במקום זאת הם השתכנעו שהיהודים מבינים רק כוח. שאם הם יעמדו על הגבעה עם מחסנית ב'הכנס' ומבט מטורף בעיניים, כולנו נברח הביתה לרעוד מתחת לשמיכה. זה לא עובד יותר. לא המכתבים לחברי הכנסת עם הקליע בפנים, לא איומי המשי על כך ש'אנחנו לא נצליח לעצור את החברים'. לא הגילויים המתוזמרים היטב על כך שהם צוברים רובי אם-16. שיצברו, לנו יש מסוקי אפאצ'י", כתב לפיד ("7 ימים", 15.9.2004).

אני מקווה בשבילך, לפיד, שתהיה לך יותר הצלחה בקרב השמאלנים. כי את הציבור הימני כבר איבדת.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ