מתערבניק. לא מהמרניק

יואב בורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב בורוביץ

יובל סמו שוב מגלם בטלוויזיה בחור קצת טמבל ונטול טקט, אבל מצחיק, תמים ושובה לב. "מתערב אתך, אם אני לא גיי מחר אנחנו בתאילנד", הוא מתרברב בפני אשה מצודדת שהוא פוגש בספרייה, ומיד עובר להציק לאחרת שקוראת ביוגרפיה של מוסוליני: "תחושה שלי הוא מת בסוף. התערבות?" סמו הוא ה"מתערבניק", כוכב הקמפיין הפרסומי של הווינר (בעבר הטוטו), שכבש את ערוצי הטלוויזיה, תחנות הרדיו, אתרי האינטרנט, מסכי הקולנוע, שלטי החוצות והעיתונים. "מתערבים שאני יכול להביא אותה בווינר?" שואל בתמימות סמו המתערבניק. לא מהמרניק. ודאי שלא מהמר.

הווינר והמדינה שמפעילה את הווינר רוצים שתחשבו שהימורים הם בסך הכל התערבויות נחמדות כאלה, מצחיקות וילדותיות, בין חברים. ישראל אינה מאפשרת להפעיל בתי קזינו בתחומה, בניגוד כמעט לכל מדינה אחרת בעולם המערבי. החשש הוא שבתי הימורים חוקיים יגבירו את הפשע ואת ההתמכרות להימורים. בה בעת, ישראל מאפשרת למאות בתי הימורים לא חוקיים לפעול בתחומה. והכי גרוע: היא גורמת למאות אלפי ישראלים להתמכר למשחקי מזל של מפעל הפיס ושל המועצה להסדר ההימורים בספורט.

אם פעם הסתפקנו בהגרלה שבועית של הפיס והטוטו ובכמה כרטיסי גירוד, כיום יש עשרות הגרלות שונות בכל יום, בנוסף למשחקים שעליהם ניתן להמר בכל רגע נתון. במדינות רבות קיימת אפשרות להמר על "קינו", "צ'אנס" ומשחקי כדורגל, אבל הפרסום הבוטה של משחקי מזל בכל אמצעי התקשורת הוא נחלתן של מדינות בודדות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

"אני לא מכיר עוד מדינה שאין בה שום רגולציה ואיסורים בנוגע לפרסום הימורים בכל כלי תקשורת ובמרחב הציבורי", טוען נחום אריאלי, מנהל עמותת "אפשר", המסייעת לנפגעי התמכרויות. "כולם מדברים על מכורים לסמים ואלכוהול, אבל דווקא הימורים יוצרים הרבה יותר מכורים כפייתיים". המספרים מבהילים: 70% מהישראלים מהמרים ו-20% מהם מוגדרים מהמרים כפייתיים. כמעט 700 אלף ישראלים לוקים במידה כזאת או אחרת במחלת ההתמכרות להימורים. תופעות הלוואי: אובדן הכנסות וחסכונות, אובדן כספים של משפחה וחברים, משברים במשפחה ולעתים אף פירוקה, בעיות נפשיות, כולל דיכאון וניסיונות התאבדות.

"מהמרים רבים מתחילים לפתח את ההתמכרות בתקופת הילדות או הבגרות המוקדמת", מציין פרופ' פנחס דנון, המטפל במכורים להימורים ומנהל מחלקה במרכז הרפואי לבריאות הנפש בבאר יעקב. "המדינה חייבת לעשות מעשה דרמטי כדי לעזור למאות אלפי אנשים במצוקה, ובמקום זאת היא מעודדת אותם להמר אפילו יותר, וכל הזמן מטפחת מהמרים חדשים".

במדינות רבות שמפעילות משחקי הימורים, אחוזים ניכרים מהרווחים מועברים לעמותות שמסייעות למכורים. על גב כרטיסי ההגרלה מופיעים פרטי קשר בשביל מי שחשים שהם מתחילים לפתח בעיית התמכרות. בישראל, מפעל הפיס ומועצת ההימורים תורמים רק כמה מאות אלפי שקלים, מתוך הכנסות שנתיות של יותר מ-6 מיליארד שקלים, לעמותה אחת ויחידה המטפלת רק בכמה מאות מכורים בשנה.

האם הקמת מרכזים קהילתיים ואולמות ספורט מצדיקה את כל הנזק הזה? מדינת ישראל סבורה שכן. כי הרי לא מדובר בהימורים בכלל. רק בהתערבויות, קטנות כאלה.

Read this article in English: Unsafe bets

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ