דמוקרטיה כהלכתה

בני קצובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בני קצובר

היה זה כמדומני ב-1978, כשידידי ישראל הראל מעפרה, ובעל טור בעיתון זה, אירגן סדרת מפגשים בין אנשי "גוש אמונים" לאנשי רוח מהשמאל. המפגשים נערכו בקיבוץ חולדה, בביתו של הסופר עמוס עוז. השתתפו בהם גם הסופרים א.ב. יהושע וס. יזהר, ומנגד אנחנו, אנשי "גוש אמונים", חנן פורת ז"ל, ישראל הראל, יואל בן נון ואנוכי.

מסקנתי הסובייקטיבית ממפגשים אלו, ובעיקר מדברי הסופר א.ב. יהושע, היתה כי ההומניזם המערבי, משאת נפשו של יהושע, היא דת אלילית אלטרנטיבית ליהדות.

כבר בקונגרס הציוני השני ב-1898 הוגשה הצעת החלטה האומרת: "אין לנו ולא דבר עם הדת היהודית". היה זה הרב א.י. הכהן קוק אשר ניבא, בסדרת התבטאויות ומאמרים, כי "המעיין הזה ייבש", כל מעיין ובור מים שאינו יונק מהמקורות היהודיים יהפוך לבורות נשברים (כלשון הנביא ירמיהו). אכן, התנועות והזרמים השונים אשר פרקו מעל שכמם את עול המסורת היהודית, נאלצו בהכרח לאמץ או להמציא מערכות ערכים אלטרנטיוויות. ועינינו הרואות, כי מימין ומשמאל, מהסוציאליזם של העבודה ומפא"י ההיסטורית ועד לרוויזיוניזם של זאב ז'בוטינסקי מימין, לא שרד כמעט דבר, היובש והריקנות שולטים בכיפה.

מתברר, כפי שאמרו גדולי היהדות מזמן, כי כל מערכת ערכים שאינה נשענת ובנויה על האמונה והזהות היהודית, אינה יכולה להוות מסד ודבק לעם היהודי, שבמוקדם או מאוחר יפתח מנגנון דחייה כלפי ערכים זרים.

מפא"י כבר אינה מיישבת את המולדת, ותנועות ההמשך שלה אינן מסוגלות לגייס גרעיני התיישבות, אף לא לנגב ולגליל; הדגל של ייהוד הגליל נחשב כיום לגזענות, כמו גם ערך העבודה העברית, וכל מה שנותר לכאורה הוא הדמוקרטיה וערכי ההומניזם המערבי. גם התלמידים של ז'בוטינסקי עברו תהליך דומה, עד כי כיום כבר כמעט אין למצוא מי שיגדיר עצמו כתלמידו.

אט אט התפרקה החברה הישראלית החילונית מערכי המוצא של הדור הקודם, ותחליף מתאים אין בנמצא. הניסיונות הנואשים - של החינוך הממלכתי מחד גיסא ושל מערכת המשפט מאידך גיסא - להנחיל את ערכי הדמוקרטיה וההומניזם, נשאו לרוב פירות באושים. מדינת ישראל מצאה עצמה מנועה מלהקים יישוב עברי חדש ליהודים, כיוון שצעד כזה מוגדר כלא שוויוני על פי פסיקת בג"ץ. וכך, העם שציפה במשך אלפיים שנה לשיבתו למולדתו, אינו יכול להקים יישובים חדשים לבניו ובנותיו. ישראל אינה יכולה לעודד יוצאי צבא באמצעות הביטוח הלאומי, כי גם צעד זה מוגדר כלא שוויוני.

העם היהודי היושב בציון אינו יכול להתמודד עם הבעיה הדמוגרפית, המעיקה על רוב הציבור, משום שעידוד ילודה עברית נתפש כגזעני. על ייהוד הגליל הס מלדבר, כנראה הבעיה נפתרה.

ובתחום הביטחון, אי אפשר להילחם בטרור משום שגירוש מחבלים כמעט אינו ניתן לביצוע, והריסת בתי פורעים נמנעת בדרך כלל על ידי בג"ץ. חיילינו חייבים לעבור בגופם מבית לבית בעזה או במחנה הפליטים בג'נין, תוך כדי סיכון נפשם, משום שאין להפגיז אויבים, ואין להפעיל אוכלוסיית אויב "בנוהל שכן". בג"ץ והומניזם כבר אמרנו.

ומה קורה לחברה הישראלית פנימה? שני הדורות האחרונים מקבלים חינוך המנוכר לעמם ולארצם, מספר האידיאליסטים יורד פלאים, ראשי העם והמדינה שוהים בכלא או חשודים בפלילים, חלה ירידה דרמטית במעמד מוסדות השלטון, מבית המשפט העליון ועד לכנסת ולמשטרה, בית המחוקקים נתפש כבית התככים הלאומי, והציבור מוחה בבחירות ברגליו - כ-30%-40% מבעלי זכות הבחירה כלל אינם מצביעים.

הנוער הולך לאיבוד, כשאינו פונה לסמים ולאינטרנט, והציבור במדינה נבוך ומזועזע. אין פלא כי רבים ראו זה כבר את הכתובת על הקיר והחלו לחפש מחדש את זהותם היהודית, את המעיין האמיתי.

לא הצעתי ולא קראתי להקים במקום המשטר הדמוקרטי מדינת הלכה, ואני מודה על כך שהדיווח השגוי בנידון תוקן מיידית באתר האינטרנט של "הארץ", וכעת ניתנה לי הזדמנות לומר את דברי בעמודי העיתון. כן חיוויתי את דעתי כי המשטר הדמוקרטי בישראל במתכונתו הנוכחית דינו להתפרק, והוא אכן עושה זאת בשלבים ובבטחה; כן אמרתי שהפתרון הבסיסי הוא להעדיף את "היהודי" על פני "הדמוקרטי" כל אימת שיש התנגשות "ערכית" בין השניים, וכבר קדם לי בכך חבר הכנסת אבי דיכטר מקדימה. אכן המסגרת נועדה לשמר את התמונה, ולא התמונה את המסגרת.

הכותב הוא יו"ר עמותת ועד מתיישבי השומרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ