ברק בטוח שאתם אידיוטים

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אהוד ברק בטוח שעם ישראל מורכב מחבורה של אידיוטים, שהוא יכול לשחק בהם כרצונו. הפעם הוא גילגל עיניים למרומים והודיע שיגיש לממשלה הצעה להארכת חוק טל בשנה אחת בלבד, וזאת בניגוד לראש הממשלה שדיבר על חמש שנים. איזה אומץ! איזו פחדנות!

ברק יודע, שאין הבדל גדול בין שנה לחמש שנים. הוא יודע שבעוד שנה יוארך חוק טל פעם נוספת. אבל מבחינתו, שהחרדים לא ישרתו לעולם בצה"ל ושהחמור החילוני ימשיך לשאת בעול. כל זה לא חשוב כלל. מה שחשוב זה רק עומק הריפוד בכורסת המיניסטר, ועובי המזרן בסוויטה בפאריס.

ברק חושב שהאידיוטים שכחו, אך כולנו זוכרים היטב איך הגיע חוק טל לעולם. הסיפור מתחיל כמה חודשים לפני בחירות 99', כאשר ברק רצה למצוא חן בעיני החילונים, ולכן הציע בכנסת הצעת חוק לגיוס חובה של כל החרדים. הוא אמר בלהט, ש"אי אפשר להמשיך עם החלוקה הבלתי שווה של נשיאה בנטל הביטחון... וגם אם יבואו אלי כל ראשי המפלגות החרדיות ויבטיחו חגיגית את תמיכתם בי בבחירות הקרובות תמורת הסרת הצעת חוק זו, אעמוד עליה ללא סייג". אחר כך הוסיף: "אין שום סיבה שבהלוויות צבאיות יעמדו חיילים חובשי כיפה לצד חילונים ועולים מרוסיה, אך לא יעמוד שם אף בן של חרדים", ובהמשך טבע את סיסמת הבחירות: "עם אחד גיוס אחד".

החילונים האמינו והצביעו בעבורו. אך רגע לאחר שניצח בבחירות, בגד בהם, הכניס את החרדים לקואליציה, ונתן להם את חוק טל, שהוא גושפנקה חוקית להשתמטות ולפרזיטיות. הפוך בדיוק מכל מה שהבטיח ערב הבחירות.

מאז הפך "חוק המשתמטים" לסמל הבולט ביותר לאפליה. החוק מפלה בין דם לדם, הוא סותר את עקרונות מגילת העצמאות, הוא גורם לשנאה ולניכור, פוגע בכבוד האדם ובעקרון השוויון, ועומד בסתירה לחוקי היסוד.

האמהות החרדיות דווקא אוהבות את החוק. הוא מאפשר להן לישון טוב בלילה, בלי לחשוש מנקישה לא מוזמנת על הדלת.

אבל אפליה לטובה לא קיימת רק מול המגזר החרדי. היא קיימת גם מול ישיבות ההסדר. מעטים יודעים, אך חיילי ההסדר לא משרתים 36 חודש כמו החילונים. יש להם "הסדר" של "בערך חצי חצי". ההסדר קובע, שהשירות בצבא יימשך 16 חודשים, בעוד שהלימודים בישיבה יתפרסו על 20 חודשים. מדוע "הסדר" כזה לא מגיע לכל חילוני שרוצה ללמוד מחשבים, הנדסה, כלכלה או היסטוריה באוניברסיטה? זה לא חשוב לפחות כמו גמרא?

לכן לא מספיק לבטל רק את "חוק טל" ולגייס את כל החרדים. זו חובה ברורה. צריך גם לבטל את "ההסדר" ולגייס את כל הדתיים לשירות מלא ורגיל של שלוש שנים. אלה התרופות האמיתיות לניכור בחברה. רק כך ניתן יהיה לגשר על שנאות ודעות קדומות בין חילונים, דתיים וחרדים. זה יוכל לפעול בכור ההיתוך של צה"ל.

אבל רגע לפני שהחלום הזה מתגשם, הבהיר לנו השבוע מנהיג ש"ס אלי ישי, מדוע בעצם הבנים שלו ושל חבריו לא מתגייסים לצבא. הוא אמר שהכישלון של מלחמת לבנון השנייה נובע מכך שהחיילים "לא נשאו עיניהם לבורא עולם".

כלומר, 121 חיילים שהקריבו את נפשם כדי להגן על המשתמטים בישיבות, כולל על בניו של ישי וכל צמרת ש"ס, הם בעצם האשמים במותם. אבל רגע, תלמידי הישיבה הם אלה שצריכים להתפלל, והחיילים צריכים להילחם. זה לא הסידור מר ישי? אז אולי דווקא התפילות בישיבה לא כל כך עזרו, לאחר שהממשלה שבה היית חבר בכיר החליטה על מלחמה נמהרת ומלאת יוהרה בלבנון?

בכל מקרה, על דברי הבלע האלה ראוי לפטר את ישי מהממשלה. כך גם יהיה לו מספיק זמן להתפלל כל יום, בניסיון לכפר במשהו על דבריו המבזים.

של נעליך, ישי, כאשר אתה מדבר על חיילי צה"ל. אין לך בכל הגוף מה שיש לכל אחד מהם בציפורן.

Read this article in English: We need to end this arrangement

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ