עד מדינה: הקטנה מבין הרעות

יורם רבין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם רבין

העד המרכזי בפרשת הולילנד, שבמסגרתה הוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בחשד לעבירות של שחיתות שלטונית ושוחד, הוא עד מדינה. בהתאם להסכם שנערך עמו, אשר רק חלקו נחשף, הובטחו לעד, מלבד חסינות מלאה מפני העמדה לדין ביחס לחלקו בביצוע העבירות, שורה של הטבות כלכליות חסרות תקדים: הוסכם כי רשות המסים לא תנקוט פעולות אכיפה נגדו ביחס לחובות מס שיש לו; דחיית גבייתה של אגרת בית משפט בתביעה אזרחית שיגיש נגד מעורבים בפרשה; מימון ביניים לכיסוי חלק משכר טרחת עורך דין בסכום של כ-8,000 שקלים בחודש; תשלום חודשי של 11 אלף שקלים בחודש לכל החיים לצורך קיום ברמת חיים סבירה וכן הטבות נוספות, שהיקפן לא ידוע, המפורטות בנספח חסוי של ההסכם.

ניסיון לבסס משפט פלילי על עד מדינה הוא בעייתי מאוד ויש הטוענים, כי בבסיסו הוא לוקה בחוסר מוסריות. ראשיתו של מוסד עד המדינה הוא במוסד הקדום של "עד המלך", אשר באמצעותו ביקש המלך לעודד משתפי פעולה תמורת חסינות. ההתפתחות של המוסד מאז ועד עתה ומידת ההצדקה של השימוש בו היו שנויות במחלוקת. מנקודת מבטו של עד המדינה, הרי שהסכם עמו מאפשר לו לקבל תשלום על מנת להציג תמונה מעוותת ומופרכת של האמת, המגלגלת אחריות על אחרים, וזאת כדי למלט עצמו מהדין. מנקודת מבטה של המדינה, הרי שוויתור על העמדה לדין של שותף לעבירה והענקת הטבות כלכליות נוספות מפרות את הרעיון הכמעט מקודש של שוויון בפני החוק. מדינות שונות אינן מתירות כלל את השימוש בעדי מדינה, ובמדינות אחרות קיימות מגבלות קשות על ההסכמים שניתן לערוך עם עדי מדינה. אלא שבמדינת ישראל, כמו באנגליה וארצות הברית, החוק הפלילי מתיר לפרקליטות לעשות שימוש בעדי מדינה, אף שברור, כי מדובר בכלי בעייתי, שהוא בבחינת הכרח בל יגונה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והטורים אל הפייסבוק שלכם

כפי שכבר ברור, התיק בפרשת הולילנד אינו חף מבעיות. הנסתר בו רב מהגלוי, לעד המדינה בעיות רפואיות חמורות ובריאותו רופפת. בנוסף, הוא סובל מבעיות כלכליות קשות ושקוע בחובות גדולים. אלא שבמקרה זה מדובר בתיק השחיתות הגדול ביותר שנחשף אי פעם בישראל, וכתב האישום שגובש בתיק, הכולל סעיפי אישום רבים של שוחד, הוא הסבוך והמורכב שהוגש בישראל מעולם. במסגרת תיק זה עומדים לדין, בין היתר, ראש ממשלה לשעבר, אולמרט, ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, יעקב אפרתי, ובכירים נוספים במשק, לרבות סגן יו"ר הדירקטוריון של הבנק הגדול במדינה, דני דנקנר. אך יש להדגיש, כי החשיבות של התיק אינה רק בזהות הנאשמים, אלא בחשיפת השיטה של קידום פרויקטים שונים של נדל"ן בארץ, תוך כדי מתן שוחד לעובדי ציבור ולנבחריו.

היחס בין ההטבות שיוענקו לעד המדינה לבין האינטרס הציבורי החשוב, שבהעמדה לדין של חשודים כה בכירים בעבירות של שחיתות שלטונית ושוחד, הוא מידתי, והשימוש בעד המדינה בתנאים שנוצרו הוא הקטנה מבין הרעות. יש לקוות, כי בית המשפט ישכיל במקרה זה לבדוק ולאמת בקפידה רבה את כל הפרטים שיימסרו בעדותו של עד המדינה, כדי שהכרעת הדין תתבסס על עובדות בדוקות ונכונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ